Doplatia všetci?: „Naše deti nič neurobili,“ bránia sa rómske mamičky, ktorých deti navštevujú demandickú základnú školu.

Dusno pred začiatkom školského roka: Šikana a rasizmus na základnej škole pri Leviciach

Tak nazvali učitelia odvolávanie riaditeľky školy v Demandiciach, na ktorej dochádzalo k opakovanému šikanovaniu medzi žiakmi

V kultúrnom dome v Demandiciach to vrie. Doslovne. Na verejnom zasadnutí obecného zastupiteľstva sa hovorí o veľmi chúlostivých veciach, ktoré nenechajú chladným žiadneho rodičia. Kauza šikanovania, ktorého obeťou bol trinásťročný Tomáš, zdvihla vlnu emócií. Na verejnosť sa dostalo video, na ktorom traja chlapci brutálne napadli spolužiaka. Začalo sa nahlas hovoriť o normatíve na neprispôsobivých žiakov, ktorí navštevovali špeciálnu triedu. Na pretras však prišiel aj rasizmus, ba dokonca ďalšie utajené prípady šikanovania.

Brutálny útok

„Žiadam vás, aby táto schôdza prebehla kultúrne,“ upozornil starosta obce Attila Kürthy desiatky občanov, ktorí sa zišli v kultúrnom dome juhoslovenskej obce v Nitrianskom kraji. Hlavnou témou bola petícia za odvolanie riaditeľky miestnej základnej a materskej školy Viery Poliakovej, ale aj petícia za zrušenie špeciálnych tried. Celá kauza sa začala ešte v máji, aj keď vtedy o nej verejnosť netušila. Trinásťročného Tomáša spolužiaci napadli a surovo zbili v šatni na pôde školy. O tom, že trojica problémových Rómov plánuje útok, sa vraj vedelo pár dní predtým. Tomáš sa totiž týždeň pred útokom zastal svojej spolužiačky, keď ju spomínaní chlapci obťažovali. Až jedného dňa... Našli si ho v šatni, prišlo sácanie, búchanie päsťami, surové kopance do bezbranného chlapca na zemi. Napadnutý mal podliatiny a slabší otras mozgu. Celý incident je zachytený na videu, ktoré však zostalo niekoľko týždňov utajené. Až cez prázdniny ho zverejnila Tomášova teta a celé Slovensko zhrozene krútilo hlavou nad brutalitou na Základnej škole v Demandiciach. Pod tlakom a paľbou sa ocitla hlava školy aj obce. Kde bol dozor? Kto ponesie zodpovednosť za brutálny incident? Budú naše deti na tejto škole v bezpečí, keď na nej vyčíňajú problémoví Rómovia? Naozaj riaditeľka a učitelia chránia Rómov pre peniaze, ktoré na nich dostávajú? To boli základné otázky, ktoré si domáci kládli.

Nič vraj netajila

„Som tu preto, lebo je tu petícia za moje odvolanie na základe incidentu, ktorý sa odohral v máji a ktorého mi je veľmi ľúto. Ospravedlňujem sa aj rodičom, ale nebolo to niečo, čo bolo umelo vyvolané,“ prihovorila sa prítomným riaditeľka. „Nebol tam vtedy dozor, to som si priznala, že v tomto smere sme pochybili. Ale pokračovali sme ďalej - len čo prišiel Tomáško do riaditeľne, prvá ho skontrolovala pani zástupkyňa, čo sa mu stalo, či nemá nejaké otvorené zranenie, lebo bolo povedané, že sa strhla veľká bitka v šatni,“ opisuje. Potom chlapca skontrolovala sama a popýtala sa ho na priebeh. „V tom momente odznelo, že veď je video. Tak sme ho stiahli, pozreli sme si ho a na základe toho, ako tá bitka vypadala, sme sa rozhodli konať. V momente sa volala polícia,“ zdôrazňuje. Vyvracia správy v médiách, podľa ktorých škola nič nerobila. Zástupkyňa šla s Tomášom do nemocnice do Šiah, riaditeľka za mamou, aby jej oznámila, čo sa stalo. Ukázala jej aj video, po ktorom si to vraj chcela ísť mama s násilníkmi vybaviť. Nakoniec zašla za starostom, ktorý riaditeľke zavolal, prečo mu to zatajila. „Nič som nezatajila,“ bráni sa. Len podľa jej slov najprv riešila políciu a nemocnicu.

Neprispôsobivé nechcú

Útočníci, 16-ročný Timotej a 15-ročný Kristián, boli obvinení z prečinu výtržníctva spáchaného formou spolupáchateľstva. Len 13-ročný Alex pre nízky vek nie je trestne zodpovedný, preto voči nemu nemohlo byť vznesené obvinenie. Starosta obce dal nainštalovať kamery do priestorov školy. Ale Tomášovej mame Ivane sa prístup riaditeľky nepozdával. Začala bojovať proti tomu, aby škola prijímala neprispôsobivé a problematické deti. Z približne stodvadsať žiakov je asi štyridsať Rómov. Za výtržnosťami na demandickej škole stoja podľa pani Ivany hlavne Rómovia zo susedných obcí Lontov a Ipeľský Sokolec. Tomášova mama nad celým zasadnutím v kultúrnom dome len smutne krúti hlavou.

„Na tom videu je útok na môjho syna,“ hovorí. „Nepáči sa mi prístup školy. Prečo z nej majú naše deti utekať? Moja dcéra má nastúpiť do prvého ročníka. Máme sa báť, že sa jej stane to, čo bratovi?“ hovorí zúfalá mama troch detí. Naráža na fakt, že za posledné roky opustilo školu niekoľko žiakov. Zo strachu. Radšej každý deň dochádzajú do mesta, akoby sa mali obávať útokov problémových žiakov z rómskych dedín. Na júnovom zasadnutí obecného zastupiteľstva rozhodli o vylúčení obcí Lontov a Ipeľský Sokolec z ich školského obvodu. Deti síce budú môcť aj naďalej navštevovať školu v Demandiciach, ale starosta sa domnieva, že keď prídu o úhradu nákladov na cestovné, nebudú do ich školy chodiť.

Na pretrase rasizmus

Minulý týždeň sme si v kultúrnom dome vypočuli rôzne výpovede. Učitelia stáli na strane riaditeľky, ona zase obhajovala svojich pedagógov. Všetci vyjadrili ľútosť nad ohavným činom tínedžerov, ale zodpovednosť zaň na seba nikto nezobral. Namiesto toho sa zainteresované strany medzi sebou dohadovali, v čom záujme sa prijali rómske deti z okolitých dedín do demandickej školy. „Z týchto rómskych detí mala nielen škola, ale aj obec výhody,“ tvrdí riaditeľka. Podľa jej výpočtov tieto deti priniesli do obecnej pokladnice okolo 25-tisíc eur za päť rokov. „Vy ste zhanobili našu prácu, ani neviem vypovedať ako,“ rozhorčovala sa pred prítomnými, najmä starostom. Lenže ozývali sa aj ďalšie hlasy. „Riaditeľka a zástupkyňa školy z detí svojím prístupom vychovávajú rasistov,“ nedával si servítku pred ústa pán Erik. Jeho syn pred časom napísal na sociálnu sieť nelichotivé názory na školu v Demandiciach v súvislosti s Rómami. Vedenie školy ostro zakročilo, chlapca vypočúvala aj polícia. Podľa otcových slov škola nekriticky chránila problémové deti, lebo na nich dostávala oveľa viac peňazí. „Povedali ste mi aj s pani zástupkyňou, že som neinteligentný človek, lebo si neviem uvedomiť, prečo to tie deti robia. Ja viem, že sú zo sociálne slabších rodín, ale to im nedáva právo, aby útočili na naše deti. Moje deti musia chodiť štyridsať kilometrov hore-dole, aby boli v bezpečí,“ rozhorčoval sa na adresu riaditeľky pán Erik. „Môjho syna napadli Rómovia a nikto to neriešil. Tri roky čakám na konfrontáciu. Prečo?“ pýta sa.

„Zodpovední sú tí, čo sedia na stoličkách oproti nám, nie občania a rodičia. Ak sa na školu budeme pozerať cez peniaze, nikdy školstvo nebude fungovať! Nikdy! Je jedno, či je to biely, Cigán, Číňan. Mne bolo povedané, že si môžem syna zobrať zo školy, lebo za môjho syna má škola tisíc eur a za Róma dvetisíc,“ chrlil zo seba nešťastný otec. Nie sú v jednom vreci: Najpokojnejší v sále boli Rómovia. Jedna mamička sa len opatrne spýtala, prečo musia na tých problémových doplácať aj slušné rómske deti. Tie si zastal aj vodič autobusu. „Rómske deti vozím so Sokolca, z Lontova, ale jedno dieťa nepríde do autobusu, že by sa nepozdravilo. To si rómske deti nezastávam, som neutrálny. Biele deti zo Zborova - aj manželke som hovoril -, to sú teľatá. Prídu do autobusu, ani bú, ani mú nepovedia,“ hovorí. „Tie rómske deti sú inak vychované. A nemôžu sa do jedného vreca hádzať, že tieto tri niečo urobili,“ dodáva, za čo si vyslúžil od prítomných Rómov nadšený potlesk. Vyše štvorhodinové dohady nemali konca-kraja. Učitelia vytiahli na starostu, ktorý chce na škole urobiť poriadok, aby jeho obec o ňu neprišla, kadečo. „Konečne mám možnosť poďakovať vám za ten Deň učiteľov! Na to nemáte ako zriaďovateľ právo dávať nám fúkať. Môžete si byť stopercentne istý, že na tejto škole som ešte nevidela, že by sa počas pracovného času pilo,“ pripomína staršia pani učiteľka hlave obce nepríjemnú kontrolu alkoholu počas ich sviatku. Svoje rázne slová obrátila aj proti rodičom. „Podaktorí sa sťažujete, že učitelia majú vychovávať. Ale pozor, potom nech mi matka alebo rodič nepovie, že som zvýšila hlas na jeho milované dieťa, lebo nevie pozdraviť, poďakovať, poprosiť a podobne,“ dodáva emotívne.

Šikana trvá už štyri roky

Malá obec na juhu Slovenska je príkladom toho, v akom stave je naše školstvo, s čím zápasia učitelia aj rodičia. A najmä deti. Na margo útoku na Tomáša síce všetci vyjadrili ľútosť, ale riaditeľka ani učiteľský zbor nevzali na seba zodpovednosť. A pritom nešlo o jediný prípad. Polícia prešetrovala pokus o znásilnenie na tamojšej škole skupinkou Rómov.

Okrem toho majú záznam o útoku sklenenou fľašou na učiteľku. „Štyri roky trvajú tieto veci,“ povedal nám Tomášov otec, ktorý spolu s manželkou bojuje za lepšie podmienky v tomto zariadení. „Sme za to, aby tu boli deti len z našej obce. Veď my tu máme tiež Rómov, ale tí sú bezproblémoví. A učiteľky o nás hovoria, že sme rasisti,“ smutne krúti hlavou mama Ivana. Jej syn nastúpi v septembri do tej istej školy. Nuž, majú tri deti a nie je jednoduché cestovať niekoľko kilometrov do inej školy. „Ako sa však k nemu budú učitelia správať?“ obáva sa. V každom prípade škola príde o riaditeľku, ktorá podľa slov starostu aj rodičov kryla prešľapy a šikanovanie. „Školská rada má pätnásť dní na vyjadrenie k petícii za odvolanie riaditeľky. Ak ho aj neodsúhlasí, odvolá ju zriaďovateľ školy, teda obec,“ povedal nám Attila Kürthy. Nikto nemá záruku, že bude na škole bezpečne. So šikanovaním zápasia mnohé školské zariadenia. V každom prípade je však aj toto dôležitý odkaz - dieťa by malo ísť do školy aj vrátiť sa z nej zdravé. Fyzicky aj psychicky.


VIDEO Plus 7 Dní