Bratislavský lekár Peter Lipták šokoval verejnosť priznaním, že ročne dostáva od pacientov asi 5000 eur ako dar.

Dvadsaťeurovky pre doktorov: Dar nie je úplatok!

Domov
Henrieta Ďurovová

Ak dá pacient lekárovi peniaze po prepustení zo zdravotnej starostlivosti, je to v poriadku.

Na jeseň minulého roka zadržala Národná kriminálna agentúra pri preberaní úplatku v nitrianskej Fakultnej nemocnici ortopéda Jozefa P. Polícia sa „úlovkom“ nezabudla pochváliť, zadržaného ortopéda dokonca obvinili, a vtedajší prezident policajného zboru nezabudol upresniť, že milému pánovi doktorovi hrozí trest odňatia slobody od troch do ôsmich rokov. Polícia mala mať z preberania úplatku aj obrazový záznam. Dnes je však všetko celkom inak. Ukazuje sa, že naša polícia a rovnako aj špeciálna prokuratúra je tak, mierne povedané, prihlúpla.

Nitrianska Fakultná nemocnica prežila už niekoľko škandálov.
Nitrianska Fakultná nemocnica prežila už niekoľko škandálov.
Foto: aut

Rozhoduje a koná totiž v neprospech obvineného a dopúšťa sa vážnych chýb. Navyše nerozozná úplatok od finančného daru, ktorý je iba obyčajným prejavom vďačnosti pacienta. Aspoň to je uvedené v uznesení Generálnej prokuratúry SR z konca januára tohto roka, ktorá celý tento prípad zmietla takpovediac zo stola a vrátila celý prípad na nové konanie.

„Veľký“ prípad

Obvinenie zhrozilo aj pacientom, ktorí „dar“ pánovi doktorovi priniesli. Podľa medializovaných informácií ortopéd peniaze dostával za zvýhodňovanie pacientov v poradí na čakacej listine na operáciu, ale aj na ambulantné vyšetrenie. Išlo zrejme o operácie bedrového kĺbu, ktorými je lekár známy. "Ide o špičkového odborníka v odbore ortopédia, jedného z najlepších, akým disponuje Fakultná nemocnica Nitra, s ktorým doteraz za jeho pôsobenia v našej nemocnici neboli ťažkosti,"reagovala na prípad hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková. „V predmetnej veci bolo piateho septembra 2017 osobe J. P. vznesené obvinenie pre zločin prijímania úplatku a dvadsiateho siedmeho septembra 2017 pre ďalších skutok uvedeného trestného činu,“ informoval hovorca Prezídia PZ Martin Wäldl. Ortopéda niekoľko mesiacov monitorovali a odpočúvali. Zadržali ho pri preberaní úplatku od sedemdesiatničky Márie K. Národná kriminálna agentúra vtedy informovala, že má k dispozícii aj obrazovo-zvukový záznam. Vysvitlo, že dôchodkyňa dala úplatok lekárovi vo výške dvadsať eur. Tento prípad vyvolal medzi ľuďmi rôzne emócie.

Nie sú to úplatky

O „daroch“ pre lekárov sa pred troma rokmi verejne rozhovoril všeobecný lekár Peter Lipták. „Ja to robím tak, že od svojich pacientov prijímam dary,“ vyhol sa slovu úplatok, keď o finančných daroch hovoril novinárom. Prezradil dokonca, že ročne takto od pacientov dostáva zhruba päťtisíc eur. Ako to teda s úplatkami či darmi v zdravotníctve je, a ako šokujúco dopadol prípad nitrianskeho ortopéda, sa dočítate v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.

Najnovšie číslo týždenníka Plus 7 dní
Najnovšie číslo týždenníka Plus 7 dní
Foto: Plus 7 dní

  • Henrieta Ďurovová
VIDEO Plus 7 Dní