Dvojaký meter. Prečo niektorí umelci vystupujú na akciách vlády zadarmo a iní za to dostanú zaplatené?

Zatiaľ čo niektorí umelci brali za prezentáciu Slovenska tisícky eur, iní vystupovali zadarmo. Ešte i príhovor si sami písať museli.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák a jeho rezort sa zubami-nechtami bránia prezradiť, akýže to honorár zobrala operná diva Adriana Kučerová či huslista Filip Jančík za svoje vystúpenie v rámci veľkolepého podujatia zorganizovaného pri príležitosti predstavenia loga slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ).

Téma problematického financovania slávnostného koncertu sa začala pretriasať po tom, ako na to upozornila bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničia Zuzana Hlávková. Okrem menovaných umeleckých hviezd na ňom vo februári tohto roka vystúpili desiatky účinkujúcich. Ich honoráre mala hradiť Agentúra EVKA, ktorá podujatie organizovala, na čo dostala z rezortu zahraničia takmer 160-tisíc eur.

Vysvitlo však, že vystúpenie 26 umelcov napokon zaplatilo samotné ministerstvo, pričom na tieto účely vynaložilo 32-tisíc eur. Podľa našich informácií Filip Jančík zinkasoval približne dvetisíc eur, no najvyšší honorár sa blížil k sume desaťtisíc eur.

Minister Lajčák: Honoráre umelcov odmieta prezradiť.
Minister Lajčák: Honoráre umelcov odmieta prezradiť.
Foto: TASR

Minister Lajčák: Honoráre umelcov odmieta prezradiť. Foto: TASR

Za niekoľkominútové vystúpenie ho vraj dostala operná sólistka Adriana Kučerová. Len pre zaujímavosť, keď pred pár rokmi vystupovala pre Slovenskú poštu, zaplatili jej za pol hodiny šesťtisíc. Táto zmluva - na rozdiel od zmluvy s ministerstvom - bola aj zverejnená.

V tejto súvislosti je iste minimálne zaujímavé, že počas inej významnej kultúrnej akcie v rámci nášho predsedníctva vystúpili herecké osobnosti zadarmo. Brali to ako česť.

Pokračovanie na ďalšej strane


  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • kd
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní