Peter Burkoň (vľavo) v polícii odpracoval dve desiatky rokov, patril medzi najskúsenejších. Vpravo Gonda, ktorý k Národnej protizločineckej jednotke prišiel asi pred piatimi rokmi.

Elita v putách: Súd poslal za mreže dvoch špičkových policajtov

Dvoch elitných policajtov zadržali. Od svedka, ktorý vypovedá v mafiánskej vražde, pýtali tisíce eur.

Nepochopiteľné. To najčastejšie zaznievalo z úst kolegov špičkových policajtov po ich zadržaní špeciálne vycvičeným komandom. S putami na rukách totiž skončili najlepší z najlepších - Daniel Gonda a Peter Burkoň.

Obaja mali pod patronátom Daniela V., niekdajšieho člena skupiny sýkorovcov, ktorý sa rozhodol hovoriť o mafiánskej poprave údajného bosa Romana Deáka a svedčiť proti bývalým kumpánom. Svedok mal podľa obvinenia odovzdať svojim patrónom 150-tisíc eur.

Týždenník PLUS 7 DNÍ bol ako jediný pri rozhodovaní o vzatí oboch do väzby.

Úspech aj sklamanie

Burkoň pracoval v polícii dve desaťročia, okrem toho strávil istý čas mimo polície. Podľa niektorých zdrojov mal byť členom tajnej služby.

Momentálne patril medzi policajnú špičku v Národnej protizločineckej jednotke, kde tvoril tandem s Gondom, elitným policajtom s najvyššími previerkami. Ten bol služobne mladší ako Burkoň, no podľa kolegov veľmi šikovný. Aj preto im zrejme pridelili svedka najväčšieho kalibru Daniela V.

Policajti s ním pracovali celé roky. Postupom času sa vraj dostali aj k informáciám, na základe ktorých predpokladali, že svedkovi zostalo z trestnej činnosti asi pol milióna eur. Podľa obvinenia si od neho vypýtali 150-tisíc eur. Daniel V. im údajne vyplatil päťtisíc eur a potom všetko nahlásil nadriadeným dvojice z Národnej protizločineckej jednotky.

Nadriadení oboch zadržaných boli skúpi na slovo. Po viacerých pokusoch z nich napokon vypadli slová sklamania: „Sme prekvapení a sklamaní, veď sú to naši dlhoroční kolegovia. Nechápeme, čo sa mohlo stať.

Dostali sme informáciu o tom, že pýtajú peniaze od svedka, ktorého mali na starosti, informovali sme nadriadených a inšpekciu. Potom to už šlo mimo nás.“ Do prípadu vstúpila policajná inšpekcia.

Ako z akčného filmu

Gondu s Burkoňom zadržalo policajné komando minulý týždeň po tom, čo sa so služobným preukazom vo vrecku a zbraňou v puzdre vybrali „služobne“ do Suchohradu neďaleko Malaciek. Dvojicu obkľúčili, keď im svedok Daniel V. odovzdal dvadsaťtisíc eur v označených bankovkách. Nasledovali hodiny výsluchov, po ktorých padlo obvinenie za obzvlášť závažný zločin nátlaku v súbehu s obzvlášť závažným zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Oboch elitných strážcov zákona priviezli v putách a za zvuku policajných sirén na Okresný súd v Pezinku. V obkľúčení komanda sedeli každý na inom konci chodby. Budova súdu bola plná policajtov z rôznych zložiek, od inšpekcie cez šéfov Národnej protizločineckej jednotky a operatívcov až po kukláčov.

Pojednávanie sa začalo s poldruhahodinovým meškaním. Obaja muži si pred objektívom skrývali tváre a na otázky nereagovali. Po hodinách analyzovania dôvodov na väzbu ich poslal súd za mreže.

Obhajcovia podali proti rozhodnutiu sťažnosť, na ťahu je Krajský súd v Bratislave. „Pracujeme na prepustení policajtov zo služobného pomeru za hrubé porušenie služobnej prísahy,“ povedal o ďalšom postupe policajný prezident Tibor Gašpar.

Kto je Daniel V.?

Svedok Daniel V. sa stal členom skupiny sýkorovcov po smrti zakladateľa Miroslava Sýkoru. V začiatkoch pracoval na kúpalisku v Malackách ako biletár. Neskôr sa stal silným mužom na Záhorí, kde s kumpánom prezývaným Vincko vyberali výpalné.

Keď ho spolu s ďalšími členmi obávanej skupiny zadržali, začal spolupracovať s policajtmi. Na starosť ho dostali spomínaní elitní policajti Gonda a Burkoň. Istý čas bol chráneným svedkom, neskôr z programu na ochranu na vlastnú žiadosť vystúpil. Na základe jeho svedectva poslal súd za mreže niekoľkých mužov.

Daniel V. bol jedným z článkov pri Deákovej vražde. Podľa vlastných slov sa na likvidácii údajného bosa dokonca podieľal - zabezpečil garáž pre autá a vybavil úkryt po vražde. Aj preto, že začal svedčiť, nie je medzi obvinenými. Vďaka jeho svedectvu však obvinili z Deákovej vraždy najvyššie postavených členov skupiny.

Vraždu tridsaťštyriročného Deáka, ktorého zabili v októbri 1999, si podľa vyšetrovateľov objednal podnikateľ Marek Trajter. Toho pred pár týždňami doviezli zo Seychel. Trajter mal podľa obvinenia zaplatiť za Deákovu likvidáciu šéfovi skupiny sýkorovcov Róbertovi Lališovi, prezývanému Kýbel.

Lališ je momentálne na úteku, podobne ako ďalší obvinený Martin Bihári. V kauze je obvinený aj Martin Kováč, alias Rybička, Jurij Fejer, prezývaný Malý Rus, a Ivan Cupper s prezývkou Vincko - sú za mrežami.

Pozrite si video z predvedenia na súd:

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].