Ministrom sa nepáčilo, že boli spomenutí v článku o podvodoch s DPH s názvom Špičky Smeru v kauze DPH.

Elitná NAKA vypočúvala novinárky kvôli článku: Nepáčil sa Kaliňákovi

Polícia začala trestné stíhanie vo veci ohovárania za článok o nadmerných odpočtoch DPH, ktorý vyšiel v týždenníku Trend.

Prečo NAKA?

Dotknutými a oznamovateľmi sú Ján Počiatek a Robert Kaliňák. Vyšetrovateľ dnes preto vypočúval dve novinárky, ktoré sa kauze venovali. Vyšetrovateľ patrí pod Národnú kriminálnu agentúru (NAKA). Tá by mala riešiť najzávažnejšie trestné činy, za ktoré hrozia vysoké tresty -teda vraždy, organizované skupiny či zložité podvody.

Čítajte viac:

Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH

Za ohováranie je aj v najťažšej kvalifikácii maximálne osem rokov a obyčajne ho riešia na obvodných policajných oddeleniach.

Článok z výpovedí

Ministrom sa nepáčilo, že boli spomenutí v článku o podvodoch s DPH s názvom Špičky Smeru v kauze DPH. Trend sa pritom odvolával na materiály pôsobiace ako vyšetrovací spis, v ktorom vypovedal najmä hlavný aktér, právnik Milan Chovanec.

Zuzana Petková: Vyšetrovateľ mi nevie povedať, ktoré tvrdenia z článku sú nepravdivé. Foto: Július Dubravay

„Súčasťou informácie o vyšetrovacom spise sú aj prepisy telefonátov M. Chovanca a jeho kumpánov, ktorých obsah vysvetľuje vyšetrovateľovi. Vo viacerých sa spomínajú mená Stano, Robo či prezývka „strapatý“. Pričom obvinený pred políciou tvrdí, že prvý z nich je Stanislav Kubánek – regionálny šéf Smeru z Prešova, druhý minister vnútra Robert Kaliňák a pod „strapatým“ mali telefonujúci na mysli vtedajšieho šéfa rezortu financií Jána Počiatka. Podľa výpovedí M. Chovanca sa mali ľudia zo Smeru podieľať na krytí podvodov, vybavovať veci na daňových úradoch či polícii, pričom M. Chovanec hovorí aj o províziách v prospech strany,“ píše sa v článku.

Čítajte viac:

Vyšetrovateľ kauzy DPH: Ku Kaliňákovi a Počiatkovi chýbal dôkaz

Vyšetrovanie DPH sa ťahá už od roku 2012.

Vyšetrovanie

Novinárky Xéniu Makarovú a Zuzanu Petkovú polícia predvolala zatiaľ ako svedkyne. No podľa Petkovej už začal vyšetrovateľ vo veci trestné stíhanie. „Vidí teda dôvod, aby sa oznámenie preverovalo. Ale na moju otázku, ktoré tvrdenie z článku je nepravdivé, odpovedať nevedel,“ hovorí Petková.

Ako dodáva, výsluchu sa zúčastnila aj prokurátorka. „Konkrétne pani prokurátorka Juričková, ktorú tiež poznám, keďže dozorovala aj prípad Harabina, kde som bola asi rok a pol obvinená, až kým ma jej nadriadený prokurátor nezbavil obvinenia,“ dodáva Petková s tým, že vyšetrovateľ sa pýtal hlavne na článok Špičky Smeru v kauze DPH.

Redaktorka Trendu Xénia Makarová bola dnes vypovedať kvôli článku o Dépeháčkaroch. Foto: Július Dubravay

„Týždenník Trend v ňom informoval o tom, že jeden z hlavných podozrivých v tejto kauze, ktorý sa rozhodol svedčiť a odkryť sieť svojich spolupracovníkov, vo výpovediach spomenul mená Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka v súvislosti s týmito podvodmi. Touto informáciou a obálkou Trendu sa minister a bývalý minister cítili dotknutí a podali trestné oznámenie,“ vraví Petková.

Oslovili sme priamo Ministerstvo vnútra SR, či bol Robert Kaliňák vypovedať vo veci trestného oznámenia na Milana Chovanca. Tlačový odbor túto otázku odignoroval.

Vyšetrovateľa zaujímal aj jej zdroj či spôsob prípravy článkov a získavania stanovísk. Oznamovatelia odôvodnili podanie aj celospoločenským poškodením v súvislosti s voľbami, ktoré mal údajne článok spôsobiť.

Kým elitná NAKA rieši údajné ohováranie, podľa Petkovej polícia neodpovedala na otázky, či boli Počiatek a Kaliňák predvolaní na výsluch v súvislosti s tvrdeniami Chovanca. Obrátili sme sa preto s otázkami na policajné prezídium aj na ministerstvo vnútra.