Eva Varholíková-Rezešová by mohla žiť v lukratívnom byte na nábreží Dunaja.

Eva Rezešová-Varholíková by mohla mať v domácom väzení sex aj alkohol

Domov
Vanda Rusnáková

Rezešovci sa snažia dostať Evu z basy do domáceho väzenia. Tam môže mať aj pánske návštevy, ani alkohol nie je výslovne zakázaný.

Milionárskej dcére Eve Varholíkovej-Rezešovej po prerušenom súdnom konaní svitla iskierka nádeje, že sa dostane von spoza mreží. Klan ponúkol súdu vhodné miesto, kde by rozmaznaná milionárka mohla počkať na rozsudok a neskôr si tam aj odpykať trest.

V luxusnom bytovom komplexe na brehu Dunaja čaká ženu, ktorá podľa obžaloby opitá za volantom svojho silného BMW nárazom premenila auto so štyrmi ľuďmi na smrteľnú horiacu pochodeň, útulný bytík s nadštandardným komfortom, ako je napríklad jedlo a pitie podľa vlastného výberu, televízor a internet, dokonca vyslovene zakázaný nie je ani alkohol.

V klasickej base by o tom mohla iba snívať. Domáce väzenie neobmedzuje návštevy zvonku, môže intímne žiť a po súhlase smie človek odsúdený na tento trest chodiť aj na vychádzky či nebodaj do práce. To však v tomto prípade zrejme nehrozí. Matka klanu, vdova Rezešová, sa zrejme usídli neďaleko svojej dcéry.

Komplex Prestige Towers: Tvoria ho štyri vežiaky, wellness centrum, fitnes a plavecký bazén. Z niektorých bytov je výhľad priamo na jachtový prístav. Foto: Juraj Roščák

Byt s bazénom

„Počuli sme o tom, že by tu mala bývať, a ani nás to neprekvapuje,“ reagovali na meno Rezešová dve ženy, ktoré kočíkovali svoje deti na budapeštianskom dunajskom nábreží.

„V komplexe Prestige Towers je vraj viacero bytov, ktoré obývajú ľudia v domácom väzení. Polícia sem chodí dosť často. Asi sledujú a preverujú väzňov, či dodržiavajú podmienky domáceho väzenia,“ vysvetľuje mladšia z matiek, ktorá spolu s rodinou býva v jednom z luxusných apartmánov s výhľadom na kotviace jachty.

Na otázku, kto sa môže v Maďarsku dostať namiesto do basy do pohodlného domáceho väzenia, sa ženy zasmejú: „Ten, kto má veľa peňazí a môže si zaplatiť najlepších právnikov. A najlacnejšie nie sú ani tieto byty. Len za prenájom jednoizbového bytíka tu pýtajú asi štyristo eur za mesiac.“

Bytové komplexy Marina Part a Prestige Towers postavili na brehu Dunaja v niekdajšej priemyselnej štvrti neslávne známeho trinásteho budapeštianskeho obvodu. Ten mal za socializmu povesť zlej štvrte a prezývali ho aj čínske mesto.

Usadzovali sa v ňom totiž Číňania pracujúci v Maďarsku. Koncom deväťdesiatych rokov však zanedbané územie na prekrásnom brehu Dunaja objavili developéri, postavili obrovské nákupné centrum Duna Plaza a vzápätí začali stavať aj oba bytové komplexy.

V čase realitného boomu v nich skupovali byty ako investície najmä cudzinci z Veľkej Británie, Írska, ale aj Číňania a Rusi. Neskôr Briti a Íri byty popredávali a v komplexe prevládli najmä Rusi a Aziati. Ponuky na prenájom či kúpu bytov však dostali aj viacerí bohatí Slováci, najmä z Košíc a okolia. „Nebolo to lacné, ale v porovnaní s bratislavskými cenami to nie je nič hrozné.

Štvorcový meter bytu stojí v prepočte od 1 300 do 2 300 eur. Stredná cena je okolo 1 700 eur, v závislosti od výbavy a výhľadu na rieku. Byt nám ponúkali už v štandardnej výbave, teda s kuchynskou linkou, so spotrebičmi a s hotovými kúpeľňami. Za dvojspálňový apartmán by sme zaplatili menej ako 150-tisíc,“ hovorí košický podnikateľ, ktorý chcel v komplexe investovať do jedného z bytov.

Pre milionárov Rezešovcov to teda nie je investícia, pre ktorú by skrachovali. Súčasťou rezidencie Prestige Towers je aj fitnes, wellness centrum a plavecký bazén. Otázka je, či domáci väzni s bezpečnostným náramkom na nohe smú opúšťať byt a ísť relaxovať do sáun alebo len tak si zacvičiť a zaplávať.

Eva Rezešová a bývalý hokejista Ján Varholík. Majú spoločnú dcéru Alexandru. Tá je v starostlivosti Varholíka. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Presťahujú aj Ellu?

Pre Varholíkovú by domáce väzenie bolo riešením, ako sa stretávať s jej dvoma deťmi. Staršia Saška býva u otca Jána Varholíka, mladšia Ella je však v opatere babky Rezešovej a je otázne, či by dieťa v prípade schválenej domácej väzby nepresťahovali do blízkosti matky. O právo na opateru však bojuje na súdoch aj jej otec Erik Fischer.

Doposiaľ však v súboji s vdovou Rezešovou na košických súdoch ťahá za kratší koniec. Dcéru nevidel od novembra minulého roka a bojí sa, že ju ešte poriadnych pár rokov neuvidí. Ellin otec tvrdí, že odlúčením od neho sa porušujú základné práva dieťaťa vyrastať so svojím otcom. Erik Fischer už niekoľko rokov s Evou Varholíkovou nežije, no keď sa dozvedel o nehode a jej uväznení, okamžite sa chcel o Ellu postarať.

„Naša dcérka prišla z večera do rána o svoju mamu a navyše konaním starej matky aj o otca. Zákon jasne ukladá povinnosť, nie iba právo, rodičovi starať sa o dieťa. A keď nemôže matka, nastupuje otec, nie stará mama. Ja som jej rodič. Ona vychovala Júliusa a Evu a nik jej v tom nebránil,“ poukazuje na zákon a sedliacky rozum sklamaný Ellin otec.

Nechápe, prečo súdy priklepli starostlivosť o jeho dcéru matke jeho bývalej partnerky. „Košické súdy od začiatku konania hľadajú spôsob, ako vyhovieť starej matke, napriek mojej snahe vychovávať vlastné dieťa,“ vysvetľuje ďalej Erik Fischer a dodáva: „Som úplne bezmocný. Zneužívajú všetky dostupné právne kľučky, aby nebolo rozhodnuté vo veci, odročujú pojednávania, Ellina babka vznáša nezmyselné námietky zaujatosti a naťahuje čas."

"Veď ja nemám o dcére žiadne informácie. Keď chcem vedieť, ako sa má, musím všetko riešiť cez súd a prokuratúru. Aj v škôlke mi odmietajú dať informáciu, či je moje dieťa v poriadku. Je to normálne?“

A tak vraj ani len netuší, ako jeho dcéra prežila prázdniny, ako oslávila svoje narodeniny a ako vlastne takmer po roku odlúčenia od otca vyzerá. „Keď podávam sťažnosti, dostávam stále rovnakú odpoveď: Ide o dočasný stav, pretože vo veci nie je rozhodnuté. Ale dokedy tento ich dočasný stav bude trvať? Kým sa Eva nevráti z väzenia alebo až kým nebude dcérka dospelá?“ pýta sa Erik Fischer.

O jeho svedectvo má záujem aj budapeštiansky súd, ktorý bude rozhodovať o verdikte pre Evu Varholíkovú. Fischer sa napriek opätovným predvolaniam doposiaľ na súd nedostavil.

Slovo bude mať aj prokurátor

Sudkyňa sa počas ostatného dňa procesu opýtala Varholíkovej, či by súhlasila s tým, aby jej bezpečnostný monitorovací náramok, ktorý nosia domáci väzni, namontoval muž. Eva nenamietala. Advokát Rezešovcov zároveň požiadal políciu, aby preverila byt určený na domáce väzenie, a tá súhlasila.

Či obvinenú čaká luxusný byt, alebo tvrdá basa, môže zvrátiť maďarský prokurátor. „Som presvedčený, že ak by aj sudkyňa v novembri rozhodla o domácom väzení, prokuratúra bude namietať. Dôležité je, aby bola istota, že väzeň neutečie,“ myslí si právny zástupca poškodenej strany, teda pozostalých, Ádám Hantos. Na otázku, čo si ako právnik myslí o nečakanom odročení súdneho konania, uviedol, že odročenie nemá vplyv na proces.

„Odročili to preto, že súd chce ešte raz vypočuť odborných znalcov. Nemyslím si, že sa stotožní s novým znaleckým posudkom, podľa ktorého Fiat Punto vletel po nečakanom manévri do jazdného pruhu Varholíkovej. Verím, že v novembri už nebude dôvod na ďalší odklad verdiktu,“ vysvetľuje Ádám Hantos.

Čítajte viac:

Návštevy a kontrola telefónom? Zisťovali sme, ako môže vyzerať Rezešovej domáca väzba

Eva Varholíková Rezešová: Vymení vyšetrovaciu väzbu za luxusný byt? Ošúchaná pozlátka

Oproti minulosti žijú Rezešovci trochu skromnejšie. Vozia sa síce na luxusných autách ako Bentley a Aston Martin, doprajú si značkové oblečenie, no luxusných a honosných nehnuteľností písaných na ich mená je už poskromne.Majetok klanu Rezešovcov sa ešte počas života Alexandra Rezeša odhadoval pomaly na miliardu slovenských korún (33 miliónov eur).

On sám v roku 2000 priznal majetok vo výške štvrť miliardy korún (8,3 milióna eur). Nechýbali mnohé nehnuteľnosti nielen na Slovensku, ale ani v zahraničí.Známa bola najmä vila v španielskom Alicante, kam chodil vtedajší oceľový magnát aj s rodinou oddychovať. Aj Eva Varholíková ho pri obhajobe, prečo by mala ísť do domáceho väzenia, spomínala. Vraj si tam vždy niekoľko mesiacov v roku liečila psoriázu.

Po smrti Alexandra Rezeša sa rodine až tak nedarí. Dnes sa už hovorí len o niekoľkých nehnuteľnostiach na Slovensku alebo v zahraničí - napríklad vo Venezuele. Koľko a čo ešte vlastnia v súčasnosti Rezešovci, si nik nedovolí odhadnúť. Ešte donedávna sa za akúsi baštu klanu Rezešovcov považoval hotel Slovan v centre Košíc.

Po tom, ako sa hotel zmenil na Doubletree by Hilton, v tejto spoločnosti už vlastnia len niekoľko akcií.V jeho kaviarni však aj naďalej vídať nielen vdovu po Alexandrovi Rezešovi, ale aj jej nevestu - manželku Júliusa Rezeša, tiež Evu. Pred hotelom často vídať limuzínu so šoférom starej panej Rezešovej, Aston Martin jej syna Jula i nablýskané Bentley jej nevesty Evy. V hoteli nielen posedia, ale navštevujú i luxusné butiky patriace k hotelu.

Podľa Obchodného registra Július Rezeš aktuálne figuruje v šiestich spoločnostiach väčšinou so sídlom buď priamo v košickom Hiltone, alebo v budove o pár metrov ďalej. Jeho manželka v Hiltone otvorila exkluzívnu reštauráciu so suši.

Julova obvinená sestra Eva Varholíková figuruje v spoločnosti Envy Clinic spolu s kamarátkou Natáliou Selvekovou. Predávajú kozmetiku. Evina fotka visí v jej salóne krásy, ktorý mali spoločne rozbehnúť na Nerudovej ulici v Košiciach.

Samotný Július sa k svojmu podnikaniu nikdy veľmi nevyjadroval. Len pri spoločnosti INCITY, ktorú mal spolu s Veronikou Gregovou, vyhlásil, že o aktivitách svojej spoločníčky nevie absolútne nič. Táto pani bola totiž obvinená z daňového podvodu za viac ako 44 miliónov eur.

Okrem košických rodinných víl, v ktorých bývajú, Rezešovci už v podstate oficiálne nevlastnia takmer žiadne nehnuteľnosti. Tie, čo mali v Bratislave a v Košiciach, postupne rozpredali. (Vanda Rusnáková)


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • Vanda Rusnáková