Exkluzívne: Niekdajší Černákov obhajca je na slobode

Najvyšší súd nepovedal, prečo sa Daniel Maukš dostal po roku a pol od rozsudku na slobodu. Odsedieť si mal osem rokov.

Do väznice v Hrnčiarovciach nad Parnou prišiel fax z Najvyššieho súdu, aby okamžite prepustili Daniela Maukša, považovaného za súčasť černákovskej mafie. Prečo sa tak stalo, nevedel vysvetliť ani Maukšov obhajca Ľudovít Štanglovič: „Nič bližšie o tom neviem, rozhodnutie súdu sme zatiaľ nedostali.“

S istotou teda môžeme povedať len toľko, že Daniel Maukš bol v decembri 2010 odsúdený za korupciu na trest odňatia slobody na osem rokov a v prípade, že nezaplatí aj takmer sedemnásťtisíc eur, sa mal jeho trest zvýšiť až na deväť rokov. Od vyhlásenia právoplatného rozsudku si teda odsedel iba pol druha roka.

Sudca, čo poznal celú mafiu

Prepustenie Maukša z väznice je oveľa závažnejším aktom, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nejde len o to, že člen klanu černákovcov sa môže zase potešiť, ako s našou spoločnosťou vybabral. Ak Najvyšší súd vydal pokyn na jeho prepustenie, znamená to, že musel zrušiť už právoplatný rozsudok uznávajúci Maukšovu vinu. A to je veľmi znepokujujúce, pretože prípad tohto bývalého vojenského prokurátora a neskôr advokáta naozaj patrí medzi výnimočné. Z predložených dôkazov a z výpovedí svedkov na verejných pojednávaniach sa totiž vynáral desivý obraz o tom, ako je mafia prepojená so súdnou mocou.

Černákovský advokát Daniel Maukš, v súčasnosti súdený aj za organizovanie vraždy Mariana Karcela, bol veľký kamarát a azda aj vzdialený príbuzný so sudcom Krajského súdu v Banskej Bystrici Miroslavom Maukšom. Podozrenie, že sudca Maukš „pomáha“ klientom advokáta Maukša, sa šírili už koncom deväťdesiatych rokov. Neskôr bol sudca dokonca disciplinárne stíhaný za to, že sa podnapitý vyhrážal zapisovateľke súdu, že „ak ju nezastrelí on, urobí to niekto iný, lebo on pozná celú mafiu od Brezna až po Bystricu“. Jeho kolegovia tiež vedeli, že si sudca Maukš „prisvojil“ bez vedomia zákonného sudcu spis istého černákovca, ktorého zastupoval advokát Maukš a takto samozvane rozhodoval o jeho vine. Napriek týmto i ďalším škandalóznym skutkom sa súdny stav so svojím kolegom Maukšom porátať nedokázal, a tak sa iniciatívy chopila polícia. Potajme nainštalovala odpočúvacie zariadenie priamo v budove krajského súdu a jednotlivých aktérov začala sledovať.

Zostali v talároch

Hovorí sa, že sudca Maukš sa o odpočúvaní časom dozvedel a možno aj táto správa spôsobila, že dostal infarkt. V novembri 2005 zomrel. V stave blízkom psychickému kolapsu však vtedy bolo viac banskobystrických sudcov...

„Vyšetrovanie vo veci úplatkov viedli hlavne proti sudcovi Maukšovi. Keby nebol zomrel, určite by sme na neho podávali žalobu,“ vysvetľoval prokurátor Michal Horváth. Dôkazy boli totiž naozaj silné. „Jožko, takto. Jedná sa o nejakého Scherera. Takto. Keby si pustil Scherera, bude na pivo. Si myslím, že by to bolo zaujímavé... Keby sa to dalo, tak to zruš. No, Jožko môj, tak už skús nejako zapracovať,“ zo záznamu sa v súdnej sieni ozýval hlas sudcu Maukša telefonujúceho zo svojej kancelárie na súde do kancelárie iného sudcu.

Na druhý deň riešili sudcovia po telefóne rovnakú záležitosť. Ten istý sudca „Jožko“, ktorému sudca Maukš sľuboval „na pivo“, mu tentoraz vysvetľuje, že sa „to“ dostalo cestou osudu k inému sudcovi, ale netreba sa báť, lebo ten je „uzrozumený“.

Osem dní po tomto rozhovore zrušil krajský súd rozhodnutie okresného súdu o vzatí Petra Scherera do väzby a tento černákovec sa dostal na slobodu.

„Z nahrávok ste sami počuli, že sudca Maukš nebol jediný, kto bol do prepúšťania z väzby za úplatok zainteresovaný. Sú v tom aj iné osoby. Žiaľ, dôkazná situácia bola taká, že sa ich nepodarilo stotožniť. Všetci aktéri prípadu potrestaní nebudú,“ konštatoval prokurátor. Ďalšími dôkazmi sa podarilo preukázať, že ono „na pivo“ bolo dvestotisíc korún. Toľko si od brata Petra Scherera vypýtal advokát Maukš za vybavenie prepustenia z väzby.

Nikdy sa nepriznal

Policajné vyšetrovanie sudcu Maukša a advokáta Maukša odhalilo päť korupčných prípadov, zaznamenané bolo odovzdávanie úplatkov v obálkach a igelitových taškách na rôznych miestach, napríklad v hoteli Ďumbier v Brezne.

Advokát Maukš sa nikdy nepriznal k tomu, že príbuzným zatknutých zločincov sľuboval vybavenie tejto záležitosti, ak zaplatia dvesto- až štyristotisíc korún. Preberanie státisícov v hotovosti vysvetľoval ako prijímanie riadne stanovenej odmeny za jeho advokátske služby. Špeciálny súd však jeho vinu považoval za dokázanú.

„Obžalovaní spochybnili činnosť krajského súdu a ohrozili povesť viacerých sudcov. Ich konanie bolo vážnym zásahom do ústavnej zásady, že súd má rozhodovať nestranne a spravodlivo a takému vážnemu zásahu musia zodpovedať aj tresty,“ zdôvodňoval sudca Ján Giertli rozsudok nad Danielom Maukšom a ďalšími obžalovanými.

Maukš sa proti rozhodnutiu odvolal, ale Najvyšší súd SR rozsudok potvrdil. Nízkeho, zavalitého muža hneď eskortovali do väznice.

Najvyšší súd mlčí

„Môj klient bol prepustený devätnásteho júna, to je pravda. Pred rokom sme na Najvyššom súde podávali dovolanie, takže predpokladám, že rozhodli o ňom. Čo presne sme dovolaním napadli, si už nepamätám, je to dosť dávno,“ hovorí Štanglovič, ktorého sme zastihli na služobnej ceste. „Najlepšie bude počkať na písomné rozhodnutie súdu, potom budeme múdrejší.“

„Rozhodnutie súdu ešte nie je napísané. Určite ho anonymizované zverejníme na webe v zákonnej lehote, po doručení procesným stranám,“ reagovala Kancelária Najvyššieho súdu SR na našu otázku, prečo rozhodnutie o Danielovi Maukšovi z 19. júna ešte nie je zverejnené, keď iné rozhodnutia z toho dňa a dokonca aj z nasledujúcich týždňov už na internete možno nájsť. Na opakovane položenú otázku, prečo bol Daniel Maukš z väznice prepustený, Kancelária Najvyššieho súdu do našej uzávierky nereagovala.


VIDEO Plus 7 Dní