Ľubomír Karásek bol hviezdou Markízy. Teraz mu hrozí, že príde o dom.

Exmoderátor Karásek dal na Ruska prepísať dom. Príde oň v exekúcii

„Dom nám neberú pre náš dlh voči Ruskovi, ale pre jeho úver, ktorý si zobral poza náš chrbát,“ plače manželka exmoderátora Karáska. Rodina čochvíľa príde o strechu nad hlavou.

Čo sa na prvý pohľad javilo ako veľkodušná charita, bolo napokon inak. Pavol Rusko pomohol rodine bývalého moderátora Ľubomíra Karáska, ktorý prežil vážnu autonehodu. Požičal im tri milióny korún na splácanie hypotéky na rodinný dom v Siladiciach neďaleko Trnavy, kde žili. Ako záruku, že mu peniaze budú postupne vracať, prepísali dom na Ruska. Teraz sú Karáskovci len krôčik od toho, že zostanú bez strechy nad hlavou. Bývalý mediálny magnát a exminister hospodárstva Pavol Rusko má totiž na krku dlhy a jeho majetok ide do dražby. Okrem rodinného domu v Siladiciach sa budú dražiť aj ďalšie Ruskove nehnuteľnosti - hacienda v Záhorskej Bystrici, rodinný dom v Stupave a trojizbový byt v Bratislave. „Nechcela som sa v tom vŕtať a vôbec nie to prepierať na verejnosti. Ale nedávno som sa dočítala, že sme zneužili láskavosť Paľa Ruska,“ prehovorila pre náš týždenník pani Lucia, manželka Ľubomíra Karáska. „Prečítala som si, že Paľo Rusko kúpil náš dom a nechal nás tu zadarmo bývať niekoľko rokov. Vraj teraz nám už odmieta robiť charitu. Situácia však bola úplne iná,“ objasňuje okolnosti dohody, ktorú doteraz verejnosť nepoznala.

Na dne: Lucia Karásková je s nervami v koncoch. Roky sa uskromňovala, len aby bolo na splátky pre Pavla Ruska. Foto: Juraj Roščák

Živorili

Po nehode známeho markizáka, ktorý svojho času moderoval Televízne noviny s Mariannou Ďurianovou, sa rodina ocitla v neľahkej situácii. Exmoderátor ležal v kóme. Neskôr lekári zistili, že má poškodené rečové centrum a na moderátorskú stoličku už nezasadne. Ostal bez príjmu a rodina nemala na splátky hypotekárneho úveru. Hrozilo, že príde o rodinný dom, ktorý bol jej jediným majetkom. „Po manželovej nehode som mala finančné problémy, potrebovala som rýchlo peniaze. Mala som aj iné možnosti, ale vtedy bol pre mňa pán Rusko spoľahlivý človek. Preto som sa na neho obrátila a vážila som si jeho pomoc. Požičal nám približne stotisíc eur s tým, že za desať až pätnásť rokov mu tie peniaze vrátime,“ vracia sa do minulosti Lucia Karásková. Pôžičku mali Ruskovi splácať pravidelne podľa toho, ako im budú finančné možnosti dovoľovať. Spočiatku to vyzeralo ako ideálne riešenie. Netušili, že to už rovno mohli podpísať zmluvu s diablom... Šok nastal, keď Karáskovcom Pavol Rusko oznámil, že domom v Siladiciach ručí na novú pôžičku, ktorú si vzal. „Pán Rusko bol vždy veľmi chápavý a ústretový. Až do dňa, keď mi povedal, že si zobral na náš dom úver a my ho budeme splácať. Zaťažil nás tisíceurovými splátkami. Pre nás to bolo likvidačné. Tisíc eur mesačne dať dokopy je problém aj v normálnej rodine a nieto ešte, keď je muž bez príjmu,“ pokračuje v rozprávaní neuveriteľnej historky pani Karásková. Každý mesiac sa obracala tak, aby splátka za dom, ktorá dostala reálnu podobu tisíc eur, odišla. „Keď to už bolo neúnosné, zavolala som mu, že to nezvládam. Dohodli sme sa na nižších splátkach. To bolo naposledy, čo som s ním hovorila.“ O niekoľko mesiacov už volali pani Karáskovej priamo z banky. Povedali jej, že Pavlovi Ruskovi zmrazili účty a jej peniaze na splatenie úveru cez ne neprejdú.

Neozval sa…

Teraz sú Karáskovci na pokraji síl. „Stále som verila, že to Rusko nejako vyrieši a nenechá nás na ulici. Dúfali sme, že svoje dlhy nejako vyplatí. Nestalo sa tak. Banka nám neberie dom pre náš dlh voči Ruskovi, ale pre jeho úver, ktorý si zobral poza náš chrbát. Keby sa mi neozvali z banky, tak tu doteraz spokojne sedím a platím mu splátky. Nevedela by som, že o dva týždne nám prídu zobrať dom…“ Lucia Karásková spočiatku rátala aj s tou najhoršou možnosťou - že dom predajú, vyplatia pôvodný dlh voči ich „dobrodincovi“ a ešte im ostanú peniaze na nové bývanie. Trhová cena tejto nehnuteľnosti v Siladiciach je takmer dvakrát taká, ako im exminister požičal. „V banke boli naozaj ústretoví a snažili sa mi pomôcť. Keď som sa dozvedela, aká je situácia, už mali veci v rukách exekútori. Tí mi už nedovolili dom predať ani nič s ním robiť,“ pokračuje. Teraz rodinný dom predajú v dražbe a výťažok z predaja pôjde na splatenie Ruskovho dlhu. Pani Karásková peniaze, ktoré každý mesiac posielala, už nikdy neuvidí. „Keď sa mi ozvali z banky, nebolo o päť minút dvanásť, ale asi tak štvrť na tri. Povedali mi, že sa radšej ani nemám pýtať, koľko dlhuje. Povedali, že keby aj predal dom v Záhorskej Bystrici za rozumnú cenu, nie je ochotný náš dom vyplatiť,“ približuje nám krutú realitu. „Snažila som sa s ním spojiť, ale nezdvíhal. Nechávala som mu v banke odkazy, aby sa mi ozval. Pred dvomi mesiacmi mi zdvihol s tým, že mi o päť minút zavolá. Prešli dva mesiace a neozval sa...“ Rodina exmoderátora žije teraz len z dvoch príjmov. Živiteľkou rodiny je pani Karásková, ktorá pracuje v televízii. Jej mama a exmoderátorova svokra berie dôchodok asi tristo eur. Ľubomír Karásek je nezamestnaný a ich syn ešte študuje. Lucia Karásková predpokladá, že do mesiaca či dvoch prídu o dom a neuvidia ani cent, hoci ho roky splácali. Psychicky to nenesie ľahko ani jej mama, ktorá obýva zadný domček. „Nikdy by mi nenapadlo, že v sedemdesiatke nebudem mať strechu nad hlavou,“ sťažuje sa stará pani. „Dom sme kúpili, keď začal Karásek pracovať v Markíze. Toto bolo najbližšie k Bratislave, čo sme si mohli dovoliť. Bola tu stodola, sýpka a maštaľ. Nebola tu voda ani plyn. Museli sme dať spraviť prípojku. Investovali sme do tohto domu množstvo času a práce,“ vysvetľuje.

A zase Dočekal…

Bývalý mediálny magnát a exminister hospodárstva Pavol Rusko tvrdí, že Karáskovci nie sú v problémoch jeho vinou. „Banka spojila ich úver s mojím veľkým úverom, ktorý som si bral kvôli Dočekalovi. Nevedel som o tom. Nie je to preto, že ja by som neplatil splátky za ich dom. Na tento môj veľký úver napojili všetky moje nehnuteľnosti a ich dom je písaný na mňa. Keby som aj teraz došiel a splatil stotisíc eur, tak sa to odpočíta z toho veľkého úveru, nie z Karáskovho,“ vysvetlil nám Rusko. „Dostal som sa pre iných ľudí do problémov a určite nechtiac do toho spadli aj Karáskovci. Mohli sa snažiť predať ho, ale nič nerobili. Keby mi zavolali a povedali, že ho chcú predať, tak sa určite dohodneme,“ pokračuje, hoci Lucia Karásková sa nám sťažovala, že sa s ním nedalo skontaktovať. Podnikateľ priznal dlh voči banke, ktorý má byť okolo milión sedemstotisíc eur. Splátky mu vyrubili na dvadsaťtisíc eur mesačne. „Nevedel som to splácať. Navrhoval som, že im budem platiť úroky, čo je sedemtisíc eur mesačne. Dali by mi rok, dva čas, aby som zaplátal diery po Dočekalovi, a potom sa k tomu vrátime. Nechceli sa dohodnúť…“ dodal Rusko, ktorého vinou sa čoskoro môžu ocitnúť na ulici aj jeho dve vlastné deti. Tie totiž bývajú s mamou v rodinnom dome v Stupave, ktorý sa onedlho bude dražiť spolu s tým siladickým.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní