Ján Figeľ v súčasnosti popri pracovných povinnostiach bojuje s rakovinou kostnej drene.

Bývalý šéf KDH bojujúci s rakovinou: Napriek vážnej diagnóze cestuje ostošesť

Bojuje zo všetkých síl! Bývalému predsedovi KDH Jánovi Figeľovi (57) diagnostikovali len nedávno ojedinelý typ rakoviny. Zdá sa však, že bývalý „kádehák“ sa nevzdáva a popri náročnej liečbe pomocou chemoterapie zvláda aj nabitý pracovný program.

Po tom, ako sa Figeľove KDH neprekrúžkovalo minulý rok do parlamentu, rozhodol sa aktívnu politiku zavesiť na klinec a rady kresťanských demokratov opustiť. Útočisko našiel ako osobitný vyslanec pre slobodu náboženstva mimo Európskej únie, kde pôsobí doteraz.

Najprv Amerika, potom Bratislava

Osud však bývalého „kádeháka“ doslova zahnal do kúta, keď mu diagnostikovali vzácny typ rakoviny kostnej drene. Pomoc expertov spočiatku dokonca vyhľadal až za veľkou mlákou v Spojených štátoch, kde v Salt Lake City podstúpil prvé chemoterapie. V súčasnosti dáva prednosť už len domácim odborníkom a navštevuje Národný onkologický ústav Bratislave.

A ako sa pasuje s týmto neľahkým údelom? „Zvládam toto náročné obdobie s Božou pomocou,“ podčiarkol pre PLUS 7 DNÍ ťažko skúšaný expolitik.

Lieta hore-dolu

Napriek chorobe diplomat v službách Európskej únie na svoje povinnosti nezanevrel. Chemoterapiu sa tak snaží napasovať do nabitého pracovného programu.

Koncom októbra absolvoval stretnutie so šéfom Komisie biskupských konferencií v Európskej únii Reinhardom Marxom v Ríme, pred pár dňami sa vrátil z Bruselu, následne na to vyrazil do Prahy a v súčasnosti „zakotvil“ v Senegale. Bývalý politik ale nestráca nádej a verí v skoré uzdravenie. „Moje zdravotné výsledky sa začali zlepšovať. Choroba a pomoc prenasledovaným ma približuje k ľuďom, ktorí trpia viac - doma i vo svete,“ zdôveril sa PLUS 7 DNÍ.

Prečítajte si aj:


VIDEO Plus 7 Dní