Obchodník: Jozef Markuš sa ako predseda Matice slovenskej usiloval predať časť zlata z Národného pokladu protinožcom.

Exšéf Matice slovenskej chcel predať Národný poklad

Jozef Markuš sa ako predseda Matice slovenskej pokúšal predať zlatú časť Národného pokladu do Austrálie.

Pri vzniku samostatnej Slovenskej republiky pred dvadsiatimi rokmi podľahli mnohí ľudia národnému dojatiu a v dobrej viere odovzdávali do rúk Nadácie Matice slovenskej pod vedením Jozefa Markuša rodinné šperky i peniaze. Verili, že tak prispejú na Národný poklad, ktorý mal slúžiť na podporu národnej kultúry a sebavedomia mladého štátu. Jeho zlatá časť sa mala použiť na vytvorenie zlatých devízových rezerv Národnej banky Slovenska. Nič také sa však nestalo. V redakcii máme dobové listy, ktoré dokazujú, že Jozef Markuš sa snažil s vyzbieraným zlatom od začiatku živo obchodovať. Konkrétne ho ponúkal na predaj Johnovi Grexovi do Austrálie, ktorý bol pravdepodobne slovenský emigrant. Neskôr ho plánoval ponúknuť na verejnej aukcii, pričom celkovú hodnotu vyčíslil takmer na milión korún.

Zlato na predaj

„Ozývam sa až po dva a pol roku v súvislosti s naším rozhovorom na jar 1993 v Adelaide, kde ste prejavili záujem o kúpu starožitných predmetov darovaných na Národný poklad Slovenskej republiky,“ píše Jozef Markuš ako predseda Matice slovenskej v decembri 1995 v liste adresovanom Johnovi Grexovi do Austrálie. Ďalej pokračuje, že predaj bude možný až potom, ako sa zbierka skončí, pričom „pomerne veľkú časť z nich chceme ponúknuť na predaj formou aukcie, ale aj na priamy predaj takému veľkému záujemcovi, akého predstavujete Vy“. Svoju ponuku špecifikuje ako veľký počet zlatých a strieborných predmetov v úhrnnej hodnote viac ako jeden milión stotisíc vtedajších korún. Hlavným deklarovaným cieľom národnej zbierky pritom malo byť vytvorenie nevyhnutných zlatých rezerv Národnej banky Slovenska (NBS). Pri delení federácie a jej majetku totiž pripadla väčšina československých zlatých tehál Českej národnej banke. Potvrdzuje to aj vtedajší viceguvernér Národnej banky a súčasný šéf Matice slovenskej Marián Tkáč. Spomína si, že ich pôvodný zámer bol zlato nakupovať, a nie predávať. Dokonca aj za vyzbieranú finančnú časť pokladu chceli získať ďalšie zlato a všetko uložiť v NBS.

Z romantickej predstavy však nebolo nič. Hovorkyňa Národnej banky Petra Pauerová potvrdila, že neevidujú žiadne zlaté tehličky pretavené z vyzbieraných retiazok a prsteňov. „Zlaté rezervy NBS boli vytvorené rozdelením aktív a pasív Štátnej banky československej v roku 1992.“ Zlatý poklad v trezoroch Národnej banky tvorí väčšinu slovenských devízových rezerv a má hodnotu viac ako miliardu eur. Odovzdané rodinné šperky národne cítiacich Slovákov sa však doň nikdy nedostali. Jozef Markuš po rokoch nepopiera, že sa snažil časť zlata predať, ale jeho cieľom bolo „čo najvyššie zhodnotenie aj v ďalekej Austrálii“. Utŕžené peniaze vraj mali zvýšiť finančnú hodnotu Národného pokladu, teda tú časť, ktorá napokon aj jeho zásluhou bez stopy zmizla v skrachovanom družstve PDSI a celú vec vyšetruje polícia.

Z predaja však napokon nebolo nič, pretože cena drahého kovu bola v tom čase pomerne nízka. „Nadácia nepredala ani jediný predmet, ani gram zlata alebo striebra,“ hovorí Markuš. Pre jeho nástupcu Tkáča je to ďalší dôkaz, že Markuš nakladal s matičným majetkom svojvoľne. „Ak by to zlato bolo jeho súkromný majetok, prosím, nech si s ním robí, čo chce. Ale bola to zbierka občanov Slovenska, a tak o jej predaji mali minimálne rozhodovať matičné orgány.“ Markuš sa bráni tým, že na predaj mala ísť iba časť zlata, ktorú určila odborná komisia. Aký bol jej mandát a zloženie, nespresnil.

Poklad v skrini

Vyzbierané zlato sa síce nepredalo, ale kde presne je, stále nie je jasné. Správca Nadácie Matice slovenskej Jozef Steiner sľubuje, že to budú vedieť už v septembri. Po dovolenkovom období a obojstrannej dohode s vedením Matice prídu aj s Markušom do Martina a otvoria tajomnú skriňu v útrobách matičnej budovy, kde by zlato malo byť uložené. Poklad je totiž v správe nadácie a podľa jej účtovníctva by jeho súčasná hodnota mala byť viac ako stodvadsaťtisíc eur, teda asi tri milióny sedemstotisíc korún. Nič však nie je isté. „Som presvedčený, že to zlato tam je, isté to však bude až v momente, keď tú skriňu otvoríme, o jeho neexistencii sa vedú prehnané diskusie,“ hovorí správca Steiner. Nie je teda vylúčené, že zlatá časť Národného pokladu sa niekam vyparila, rovnako ako jeho finančná časť, ktorú nadácia vedená Markušom neúspešne vložila do nebankovej inštitúcie PDSI.

Polícia celú vec vyšetruje ako obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a niekoľkí členovia dozornej a správnej rady nadácie sú v septembri predvolaní vypovedať ako svedkovia. Nadačný správca Steiner priznáva, že ak zlato v skrini naozaj je, tak taký spôsob jeho uloženia „nie je vhodným riešením“. Skriňa nie je zapečatená, iba upravená ako trezor, bez zodpovedajúcej ochrany, navyše v budove, ktorá nadácii nepatrí. Steiner vidí vysvetlenie v tom, že jeho predchodcovia nemali dosť prostriedkov na lepšie uskladnenie zlata. Pôvodne bolo uložené v banke, ale poplatky s tým spojené boli príliš vysoké. Finančne dostupné riešenie sa bude dnes hľadať ešte ťažšie, keďže nadácia bojuje o holé prežitie a nemá žiadne príjmy. Jediná cesta k bezpečnému uloženiu zlatého pokladu vedie preto podľa Steinera zrejme cez Národnú banku Slovenska alebo inú banku, ktorá by bola ochotná dohodnúť sa na prijateľných podmienkach.

Ešte zaujímavejšie však bude sledovať, ako nadácia so znovuobjaveným zlatom naloží, aby aspoň čiastočne slúžil pôvodnému účelu. Správca Steiner by rád našiel „prezieravú fi nančnú stratégiu“, ktorá by poklad zúročila a výnosy by sa použili na podporu verejnoprospešného záujmu. Riešenie má prijať správna rada nadácie.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].