Karloveské ihrisko: Predmet sporu medzi dvoma znepriatelenými skupinami i miesto incidentu poslankyne (na malej snímke) Čahojovej s malým futbalistom.

Facka za tridsať: Poslankyňa, ktorá udrela dieťa, dostala pokutu

Miestna poslankyňa Karlovej Vsi zaplatila bez odvolania pokutu za facku cudziemu dieťaťu. Zastupiteľstvu však tvrdila, že skutok sa nestal.

Mohol to byť náhly skrat. Poslankyňa miestneho zastupiteľstva v bratislavskej Karlovej Vsi Dana Čahojová vylepila 10. apríla tohto roku facku jedenásťročnému Riškovi. Incident sa stal počas tréningu na tamojšom futbalovom ihrisku, ktoré je už istý čas predmetom sporu dvoch znepriatelených skupín.

Čahojová odvtedy tvrdila, že žiadna facka nepadla a má ísť len o jej politickú diskreditáciu. Obvodný úrad jej však uložil pokutu tridsať eur a poslankyňa ju podľa vlastných slov zaplatila bez toho, aby využila možnosť odvolania. Miestnemu zastupiteľstvu pritom poslala vyhlásenie, že k žiadnemu fyzickému násiliu nedošlo. Kde je teda pravda?

Incident na tréningu

Tridsaťosemročná Silvia prežíva osudné chvíle svojho života. Pred rokom jej lekári oznámili, že trpí zákernou chorobou. Po absolvovaní série ťažkých chemoterapií ju nad vodou držia najmä dve deti - devätnásťročná Miška a jedenásťročný Riško, mladý futbalový talent. Práve pre svoje dva najväčšie poklady v živote sa rozhodla rozvedená matka chorobe vzdorovať a stoj čo stoj ju poraziť.

Pani Silvia však okrem vlastného zdravia musí riešiť aj konflikt, ktorý sa dotkol jej syna. „Poslala som syna na ihrisko na tréning, ktorý sa začal o pol štvrtej. O trištvrte na štyri tam prišla poslankyňa Čahojová a začala sa dohadovať s trénerom. Napádala ho, že si nerobí svoju prácu dobre, že má dve zamestnania a ďalšie veci, ktoré nepatria na ihrisko pred deti. Tréner jej povedal, že má tréning, a preto na ňu momentálne nemá čas. Rozčúlená pani Čahojová sa pohla smerom von z ihriska a deti pokračovali v tréningu.

Môj syn si išiel po loptu, ktorá sa nachádzala za pani Čahojovou. Zrazu sa z ničoho nič otočila a dala mu facku. Tvrdila, že ju opľul. Môj syn sa rozplakal a povedal, že ju neopľul. Nato mu začala vyčítať, že jej nadával. Riško ju vzlykajúc presviedčal, že jej ani nenadával, len si prišiel po tú loptu.

Pani poslankyňa to skúsila aj tretíkrát a synovi vysvetlila, že facku dostal preto, lebo pľul na ihrisko. Syn bol z jej útoku šokovaný, lebo ja svoje deti vôbec nebijem,“ hovorí matka malého Riška.

Dana Čahojová: V posledných voľbách neúspešne kandidovala na starostku Karlovej Vsi. Pokúsi sa o to opäť? Foto: Martin Domok

Dozvuky

Ešte v ten večer, ako padla facka, so Silviou sa podľa vlastných slov kontaktovala poslankyňa. Riškova matka sa Čahojovej snažila vysvetliť, že ona svoje deti nebije a nepraje si, aby ktokoľvek na ne siahal. Riško vraj doma celý večer plakal, tvrdil, že nič zlé nespravil, len si chcel zobrať loptu, aby mohol ďalej trénovať.

„Musela som ho upokojovať, že facku od cudzej tety si naozaj nezaslúžil a už sa nemusí ničoho báť. Deti predsa nemôžu za to, keď sa dvaja dospelí ľudia, v tomto prípade Riškov tréner a miestna poslankyňa, nevedia dohodnúť,“ vysvetľovala Silvia.

„S pani Čahojovou som sa v ten deň nestretla, aj keď ona sa chcela, pretože som bola naozaj veľmi rozrušená a nebolo mi z toho dobre. Na druhý deň som sa s ňou stretla pred naším domom a povedala jej, že to budem riešiť cez políciu. V ten deň som na políciu aj išla,“ dodala.

Pokuta

Aj keď nedávala spravodlivosti veľkú nádej, ľady sa predsa len po dvoch mesiacoch pohli. Policajný vyšetrovateľ, ktorý prípad fyzického útoku poslankyne Čahojovej voči cudziemu dieťaťu vyšetroval, ho označil len za priestupok a odstúpil na ďalšie konanie obvodnému úradu. A ten dal neúspešnej kandidátke na starostku Karlovej Vsi pokutu tridsať eur.

„Na polícii som bola dvakrát vypovedať. Pokutu som zaplatila. Ani neviem, kto mi ju uložil,“ povedala nám Čahojová. Viac sa s nami o prípade rozprávať nechcela. Povedala nám len, že proti verdiktu sa neodvolá.

Karloveské zastupiteľstvo: Dana Čahojová kolegom tvrdila, že malého Riška neudrela. Foto: Martin Domok

Čítajte viac:

Mama futbalistu: Mestská poslankyňa dala môjmu synovi facku

Politické rozmery

Napriek tomu, že poslankyňa pokutu zaplatila, na zasadnutí miestneho zastupiteľstva Karlovej Vsi 25. júna poskytla poslancom stanovisko, kde sa okrem iného píše: „Na ihrisku nedošlo z mojej strany k opisovaným prejavom fyzického násilia voči dospelým osobám ani voči deťom. Prejavy násilia či na verejnosti alebo v súkromí sú mi cudzie.“

Čahojová tak reagovala na uznesenie z predchádzajúceho zasadnutia zastupiteľstva, ktoré odsúdilo „akékoľvek fyzické násilie na deťoch“ a zároveň tým vyzvalo svoju kolegyňu, aby sa k incidentu na ihrisku vyjadrila.

Okrem Čahojovej vyjadrenia však mali poslanci k dispozícii aj informáciu od advokátky pani Silvie, v ktorej sa písalo, že poslankyňa Čahojová bola uznaná za vinnú, a preto jej obvodný úrad uložil pokutu. O jej výške sa nepísalo nič. Poslanci preto Čahojovú vyzvali, aby im priamo odpovedala na otázku, či dala malému futbalistovi facku, alebo nie. Ona však odpovedať na túto otázku odmietla.

Krátko po incidente pritom podľa našich informácií kolegom tvrdila, že Riškovi na tréningu žiadnu facku nedala a že si to celé vymyslel. Nakoniec ju však z klamstva usvedčil tréner. Pred vyšetrovateľom incident opísali aj deti v spoločnosti kurátora, ktoré videli, ako poslankyňa Riška fyzicky napadla.

Niektorí poslanci chcú poslankyňu vyzvať, aby sa vzdala mandátu. „Považujeme to za veľmi vážnu udalosť, ktorá v žiadnom prípade nie je zlučiteľná s vykonávaním mandátu poslanca miestneho zastupiteľstva. A to nehovorím o ľudskom rozmere celej udalosti. Budeme sa o tom rozprávať na zastupiteľstve a navrhneme, aby pani poslankyňa Čahojová zvážila, či sa nevzdá poslaneckého mandátu,“ vyhlásil poslanec Karlovej Vsi za SDKÚ Ján Keselý.

Čo na to odborníci

„Ak dieťa dostane bezdôvodne facku, je dezorientované a stráca pocit bezpečia, preľakne sa. Môže to byť zároveň sprevádzané pocitom, že tomu nerozumie a dostáva sa do šoku. V každom prípade je to pre dieťa nadmerne stresujúci zážitok,“ povedala nám detská psychologička Klaudia Trojanová.

Politológ je zasa presvedčený, že politik s takýmto prehreškom by sa mal vzdať svojho poslaneckého mandátu.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].