Chemoterapia: Nikomu nie je príjemná, ale zachraňuje milióny životov.

Farmaceutická firma hlásajúca škodlivosť chemoterapie vydesila pacientov

Za šírením správ, že chemoterapia podporuje rakovinu, je firma, ktorá predáva výživové doplnky.

„Z viacerých denníkov aj na internete som sa dozvedel, že chemoterapia, ktorú dostávajú onkologicky chorí, pôsobí opačne a podporuje rast nádorových buniek. My pacienti, ktorí sme od tejto liečby závislí, netrpezlivo čakáme, že nám niekto vysvetlí, či je to skutočne pravda,“ napísal do redakcie PLUS 7 DNÍ onkologický pacient z Bratislavy.

Doteraz liečbe dôveroval, no zneistil ho článok o šokujúcej štúdii. Odhalila, že chemoterapia rakovinové bunky vlastne stimuluje. Pokračovať v liečbe alebo radšej prestať?

Panika medzi chorými

Onkologický pacient, podobne ako ďalší chorí, takto reaguje na informáciu, ktorá sa začala na Slovensku šíriť ako chrípka. Nielen rýchlo, ale aj v rôznych podobách. V tlačovej agentúre vyšla správa, že chemoterapia môže pacientom spôsobiť bujnenie nádoru.

„Táto správa je podložená aj viacerými skoršími výskumami, podľa ktorých chemoterapia a s ňou spojené drahé lieky sú nevhodné na liečbu rakoviny, ba čo viac, dokážu danú situáciu ešte zhoršiť,“ píše sa v správe, ktorú vydala agentúra a okorenenú prívlastkom „šokujúce“ ju vzápätí prevzalo niekoľko slovenských médií.

Výskumníci vraj prišli na to, čo nečakali. Chemoterapia poškodzovala DNA u mužov, ktorí boli postihnutí nádorom prostaty. „Terapia zabíja pacientov oveľa rýchlejšie ako samotné ochorenie,“ píše sa v článku. Bielkovina vznikajúca počas chemoterapie, WNT16B, vraj zvyšuje prežitie nádorových buniek, a to je údajne príčina toho, prečo sa vraj život pacienta končí ešte rýchlejšie.

„Pritom pri niektorých halierovo lacných koreninách, akými sú kurkuma či zázvor, alebo pri liečivých hubách používaných niekoľko tisícročí výskumníci nekompromisne dokázali, že účinne znižujú veľkosť nádorových buniek a ich rozširovanie v organizme,“ píše sa v článku.

Napriek tomu, že v článku jedna šokujúca informácia strieda druhú, je osožné si ho prečítať až dokonca. Minimálne by verejnosť prišla na to, odkiaľ fúka vietor.

Inzercia

Článok nemá nič spoločné s redaktormi tlačovej agentúry. Je to obyčajná platená inzercia. Zaplatila si ju firma Provitex z Komárna, ktorá si hovorí aj Výskumná spoločnosť onkologických a imunitných odpovedí. Cez svoju internetovú stránku predáva výživové doplnky. Najmä rôzne huby. O jednom z výrobkov dokonca hovorí, že dokáže brániť angiogenéze, teda rastu nádorových ciev. Jedno balenie stojí približne päťdesiat eur.

Naproti tomu onkologický liek, ktorý má na nádor pacienta rovnaký efekt, stojí pre jedného aj stotisíc eur. Ak je účinok podkovičníka naozaj taký skvelý, je zvláštne, že poisťovne pacientom hradia drahú liečbu namiesto ponúkaného výživového doplnku.

Nádory prostaty: Práve pri nich sa podľa inzerátu poškodzuje pacientom DNA vinou chemoterapie. Foto: profimedia.sk

Vedecky podložené?

Informácie o škodlivom vplyve onkologickej terapie postavili do pozoru onkologických pacientov aj ich lekárov. Podľa onkológa Michala Mega z Národného onkologického ústavu v Bratislave je zámer firmy dosť zrejmý. „Cieľom zadávateľa bolo zvýšiť predaj svojich produktov odradením pacientov od chemoterapie,“ myslí si.

„Naša spoločnosť, ktorá sa z presvedčenia ností zaoberá prírodnými prostriedkami zaraďovanými do kategórie výživových doplnkov..., je zástancom informačnej slobody a práva jednotlivca vynášať rozhodnutia. Tak, ako sa zvyšuje sklamanie z klasickej medicíny, tak sa zvyšuje aj záujem o alternatívne, prírodné lieky a metódy liečby a zároveň sa z opačnej strany stupňuje uzatváranie všetkých možností na poskytovanie informácií a zhanobenie týchto alternatívnych metód...“ píše okrem iného v stanovisku pre našu redakciu konateľka firmy Privitex Gabriela Kovács Thurzo.

„My sa nesnažíme nikoho odhovárať od určitej liečby, ako ani nahovárať niekoho na iný druh liečby. Toto by nebolo poctivé. Chceme iba informovať, dať každému možnosť získať informácie a možnosť voľby,“ uvádza konateľka vo svojom stanovisku a prisoľuje: „Pacientovi chorému na rakovinu povedia - chemoterapia alebo umrieš! A ak pacient chemoterapiu odmietne, môžu ho vylúčiť z ďalších kontrolných vyšetrení! Čo je to, ak nie bezprávna diskriminácia?!?“ rozhorčuje sa konateľka firmy.

Fakty

Firma z Komárna tvrdí, že článok, ktorého uverejnenie si zaplatili, je dostatočne odborný a relevantný. Vraj ho prevzali z odbornej tlače, Nature Medicine. Štúdiu, ktorá mala byť podkladom tohto článku, slovenskí onkológovia dôverne poznajú. Nejde o novinku, sú to informácie staré približne rok. „Agentúrna správa sa snaží tváriť veľmi hodnoverne, ale vytrháva fakty z kontextu a hrubo dezinterpretuje údaje v štúdii, na ktoré sa odvoláva,“ vysvetľuje doktor Mego.

Podľa onkológa vôbec nešlo o klinickú štúdiu na ľuďoch, ale pokusy v laboratóriu, ktoré sú iné ako realita. „Autori výskumu v žiadnom prípade netvrdia, že by sa chemoterapia nemala podávať, ale hľadajú spôsob, ako zvýšiť účinok existujúcej terapie pomocou nových cielených protinádorových liekov,“ vysvetľuje Mego.

„Nemyslím si, že toto sú informácie vytrhnuté z kontextu. To znamená, že v súčasnosti používaná chemoterapia má takéto ‚vedľajšie účinky‘. Samozrejme, vedci veria tomu, že sa to raz podarí, ale čo bude dovtedy?!?“ zakončuje svoje stanovisko konateľka firmy, ktorá si zaplatila „šokujúcu inzerciu“.

„Ak by teda chemoterapia podporovala rast nádorov, ako je možné, že vďaka nej nám klesá mortalita onkologických pacientov?“ kontruje onkológ, ktorý zároveň uznáva, že u časti pacientov môže byť nádor odolný proti chemoterapii a v tom prípade nemusí liečba zabrať a nádor môže rásť ďalej. To však neznamená, že chemoterapia rast tumoru podnietila.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].