Fico, netrep! Pravda o cenách našich energií

Pol roka po voľbách začal vládny Smer novú bilbordovú kampaň. Vysmiaty a spokojný premiér Robert Fico (52) po celom Slovensku presviedča našincov, že máme stabilné ceny energie. Kto by ho za to nemiloval. Robí si z nás premiér dobrý deň?

Stabilne vysoké ceny?

Podľa odborníkov hovorí síce a, ale už nie b. Pravda je totiž niekde inde, ako ju prezentuje. Ceny sú síce roky stabilné, - ale aj stabilne najvyššie. „Smer je skutočne garantom stabilných cien energií na Slovensku. Stabilne privysokých a netransparentne stanovených,“ myslí si odborník Karol Galek.

Je pravda, že v cenách elektriny patrí Slovensko k najlacnejším krajinám v EÚ. Ak ich však porovnáme s výškou mzdy, tak to už neplatí.

Pomer k platu

To, ako výdaje za elektrinu skutočne zaťažujú rozpočty domácností, ukazuje až porovnanie s priemernými mzdami. Slováci si z mesačnej výplaty musia odpočítať na energie väčší podiel ako Európania z ostatných štátov EÚ. A to aj v porovnaní s našimi susednými krajinami v rámci V4. Menej dajú na elektrinu z výplaty aj Nemci či Francúzi.

„Kým napríklad ceny elektriny v posledných rokoch vo viacerých krajinách EÚ kvôli prebytku klesali, u nás ostávali na viac-menej tej istej úrovni,“ porovnáva poslanec Galek. Podľa neho to bolo spôsobené najmä rôznymi politickými rozhodnutiami, ktoré sa premietali do cien energií, - ako napríklad podpora výroby elektriny z domáceho uhlia, obnoviteľných zdrojov, či kombinovanej elektriny a tepla. „Vládni politici si tak vymysleli dotácie, no neboli ochotní prevziať za ne zodpovednosť a zohľadniť si ich v štátnom rozpočte, ale radšej ich ako nepriamu daň preniesli na plecia všetkých spotrebiteľov, a to vo forme skrytých poplatkov,“ tvrdí.

A hoci vláda od januára avizuje lacnejšie energie, odborník upozorňuje, že niekoľkonásobne porastie poplatok za ističe, ktorý bude pre mnohých znamenať veľmi výrazný skok nahor v účtoch za elektrinu.


  • sel
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].