Agent Fico: Robert Fico. V službách samého seba. Priviezol z Iránu dvoch zadržaných paraglajdistov Pavla Šaligu a Marka Stolarčíka, vpravo.

Fico odštartoval prezidentskú kampaň záchranou paraglajdistov za naše peniaze

Premiér Fico si výletom do Teheránu robil svoju kampaň. Za naše dane.

Premiér Robert Fico sa v priamom prenose zahral na akčného hrdinu zachraňujúceho slovenských občanov z iránskeho pekla. Po dvoch zvyšných dobrodruhov, ktorých iránske bezpečnostné zložky na jar tohto roku spolu s ich ďalšími šiestimi spoločníkmi uväznili pre podozrenie zo špionáže, priletel šéf slovenskej vlády - ako inak - vládnym špeciálom.

Cena za túto propagačnú predvianočnú akciu sa dá presne vyčísliť. Let z Bratislavy do Iránu trvá zhruba štyri hodiny, jedna letová hodina v prípade špeciálu TU 154M stojí 4 600 eur, letiskové a navigačné poplatky tvoria zhruba 25 percent z ceny. Iba palivo z toho stojí 3 700 eur na hodinu.

Tona leteckého benzínu stojí totiž 680 až 700 eur a za hodinu lietadlo spotrebuje 5,4 tony paliva, čo dáva spomínaných 3 700 eur. Summa summarum je to zhruba 46-tisíc eur za cestu z Bratislavy do Teheránu a späť. V tom nie sú ešte započítané náklady na chlebíčky a kolu pre premiéra. A, samozrejme, jeho plat a plat členov celej suity.

Iránska kovbojka

Na špeciál sa nezodpovedným dobrodruhom aj Ficovi poskladajú slovenskí daňovníci. Navyše, premiér ani zďaleka nebol hlavnou postavou, ktorá by si mala pripisovať podiel na úspešnom vyslobodení dobrodruhov z iránskeho zajatia.

On iba, ako sa hovorí, na záver zlízal smotanu. „Neodídeme, pokiaľ nebudem mať týchto dvoch na palube lietadla,“ razantne vyhlásil Robert Fico, aj keď všetci zainteresovaní dobre vedeli, že Slováci sú dávno v bezpečí na výsostnej pôde našej ambasády v Teheráne.

Alebo úprimne veril, že Iráncov vydesí hrozba, že u nich naozaj ostane? Na sociálnych sieťach tento hrdinský výrok odštartoval sériu vtipných reakcií. Jeden z komentujúcich sa napríklad opýtal: „Neviete, koľko by sme museli zaplatiť Iránu, aby si ich tam nechali?“ Väčšina ľudí však bola pobúrená a znechutená z divadla, ktoré Robert Fico zahral.

Infografika: MAREK KOVÁČIK

Platíme za nezodpovednosť

Ôsmi slovenskí paraglajdisti vycestovali na jar tohto roku do Iránskej islamskej republiky. Do rizikovej oblasti vyrazili napriek tomu, že v krajine bola práve značne vypätá politická situácia a slovenské úrady cestu do Iránu neodporúčali.

Osem Slovákov tam pricestovalo s plnou fotografickou výbavou. Okrem nej mali aj dvojpásmové vysielačky. Tie sú však v islamskej republike zakázané a ani fotografovanie na miestach, kde by mohli byť vojenské a strategické objekty, nie je povolené. Slováci pritom lietali priamo nad oblasťou, v ktorej je viacero strategických objektov, kde sa spracúva a obohacuje urán.

Pri zadržaní našli u nich aj zakázanú dvojpásmovú vysielačku rozobratú na kusy. Po dlhom a zložitom vyjednávaní sa slovenským diplomatom podarilo dostať zo zajatia šesticu dobrodruhov. Do vlasti ich začiatkom septembra doviezol tiež vládny špeciál. Zvyšní dvaja chlapi zostali v Iráne. Dôvodom mohlo byť ich profesijné a rodinné zázemie.

Jeden z nich navštívil pred odchodom do Iránu Spojené štáty americké, druhý mal príbuzných v Izraeli. Existovalo aj podozrenie, že niektorí Slováci v skupine mali aj osobitné inštrukcie, o čom ostatní nemuseli ani tušiť.

Jeden zo zadržiavaných bol vyštudovaný jadrový fyzik a pracoval pre firmu, ktorá rieši bezpečnosť jadrových elektrární, a druhý je profesionálny kameraman. Už aj pre menej podozrievavé povahy, ako sú Iránci, je to zaujímavá kombinácia.

Čítajte viac:

VIDEO: Bozky a objatia. Pozrite sa, ako sa zvítali Slováci po prílete z Iránu s rodinou

Vianoce od Fica

Niekoľko dní pred Vianocami väzneným aj ich rodinám svitla nádej. Slovenskej diplomacii sa podarilo dohodnúť prepustenie aj zostávajúcich dvoch Slovákov z Iránu. Podľa zákulisných informácií sa až na poslednú chvíľu na palubu vládneho špeciálu nanominoval aj premiér Robert Fico.

Napriek tomu, že obaja väzni už boli prepustení a čakali na svoj odlet v bezpečí na pôde slovenskej ambasády v Teheráne, Fico z ich návratu vyrobil napínavú kovbojku. Slovenské médiá priebežne dostávali informácie o tom, aké komplikované sú okolnosti odletu, ako nič nie je isté.

Až konečne prišiel ON, ktorý to celé zariadil. Marka Stolarčíka a Pavla Šeligu vzal na palubu a osobne ich priviezol rodinám. Agentúry priniesli aj správu, že premiér osobne rokoval s hlavným zástupcom iránskeho prezidenta a prvým viceprezidentom. Tým de facto náš premiér urobil to, po čom iránska strana od začiatku túžila: ukázať svetu, že s predstaviteľmi štátu, na ktorý v súvislosti s vývojom jadrových zbraní uvalili viaceré krajiny na čele s USA ekonomické sankcie, predsa len rokujú aj najvyšší predstavitelia členskej krajiny NATO a EÚ.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní