Premiér Fico

Fico prehral spor s Plus 7-čkou. Odškodné nedostane

Ústavný súd nevyhovel sťažnosti premiéra Fica. Ten žiadal ospravedlnenie a odškodné milión korún (33 tisíc eur) od týždenníka PLUS 7 DNÍ za komentár z roku 2007. V glose šéfredaktor Miloš Luknár kritizoval päťminútový rozhovor s líbyjským vodcom Kaddáfím.

Premiér zažaloval týždenník PLUS 7 DNÍ po tom, čo zverejnil glosu s titulkom Imperialistom po krku?, v ktorej Luknár reagoval na to, keď sa v marci 2007 Fico stretol s Kaddáfím. Politici mali päťminútovú debatu bez novinárov.

Na ich otázky, o čom sa rozprávali, Fico odpovedal, že o boji proti svetovému imperializmu. Predseda vlády podal žalobu, ktorú mu zamietol krajský, okresný, najvyšší a dokonca aj Ústavný súd. Všetky totiž článok posudzovali ako komentár, ktorý bol viditeľne oddelený od spravodajstva. Podľa denníka SME, ktorý informáciu priniesol ako prvý, krajský súd vo svojom rozhodnutí uvádza, že navrhovateľ počas súdneho konania ani raz nepoprel slová o boji proti imperializmu. Verdiktu Ústavného súdu sa Luknár potešil.

„Je to víťazstvo zdravého rozumu a ukazuje sa, že nie všetci sudcovia rozhodujú podľa toho, kto podáva žalobu,“ povedal šéfredaktor PLUS 7 DNÍ. Ficova hovorkyňa povedala, že premiér rešpektuje rozhodnutia súdov.

„Pripomínam, že ide o starú vec a medzičasom Robert Fico stiahol všetky žaloby na médiá,“ dodala hovorkyňa Končalová.