Predseda vlády Robert Fico naznačil že za iniciatívou o prevrat štátu môže byť finančník George Soros

Fico sa teraz prebudil? Veď Soros roky financoval jeho politiku!

Premiér sa proti prezidentovi a demonštrantom oháňal financiami miliardára Georgea Sorosa. Roky mu pritom neprekážalo, že jeho peniaze doja vládnu politiku.

Robert Fico sa podľa sociológa Michala Vašečku zdiskreditoval v ostatných týždňoch predovšetkým rečami, ktoré mu môže závidieť nejeden konšpirátor. „Chcem dnes na tejto tlačovej konferencii pánovi prezidentovi postaviť jednoduchú otázku – 20. septembra 2017, New York, Piata avenue. Pýtam sa, prečo hlava štátu Slovenskej republiky išla na súkromnú pôdu k človeku, ktorý má veľmi pochybné meno a ten človek sa volá pán Soros,“ pýtal sa Fico na tlačovkách. Tieto slová mienil ako odpoveď na prejav prezident Andreja Kisku, ktorý žiadal rekonštrukciu vlády alebo predčasné voľby.

Iveta Radičová
Iveta Radičová
Matej Kalina

Akčný plán a peniaze od Sorosa

Expremiérka Iveta Radičová pritom upozorňuje, že vláda pritom roky nepohŕdala peniazmi od amerického miliardára s maďarskými koreňmi. „Konšpirátori z jedného tábora dostali krídla a domáci oligarchovia tiež. Desať rokov spolupracovala vláda Roberta Fica s Nadáciou otvorenej spoločnosti, teda Georgeom Sorosom, na projekte Dekáda Rómov, pretože postavenie Rómov na Slovensku problém je," vraví v rozhovore pre týždenník PLUS 7 DNÍ.

George Soros (87)
George Soros (87)
Anadolu Agency

Rétorike svvoju predchodcu aj nástupcu sa veľmi čuduje: „To vážne chceme uveriť, že za mieru korupcie či nedostavanú diaľnicu môže Soros? Problém je oveľa hlbší a vážnejší. Konflikt globálnych finančných trhov, ku ktorým aj Soros patrí, a možnosťami národných politík, ktorého výsledkom sú nespravodlivé sociálne nerovnosti a sústredenie bohatstva v úzkej skupine spoločnosti. Prejavom tohto konfliktu bola ostatná finančná kríza," hovorí Radičová.

Riešenie? Komplikované

Podľa nej riešenie tkvie v spoločnom postupe politikov. „Riešenie je tiež v presadení nadnárodných regulatívov na kontrolu finančných trhov s cieľom zabrániť špekulovaniu a vzniku finančných bublín. Postupne sa tak na úrovni EÚ deje. Je to jediný účinný spôsob ako zastaviť obavy z vplyvu rôznych nadačných aktivít finančníkov na výkonnú moc vrátane vplyvu našej domácej oligarchie na vrcholovú politiku,"analyzuje expremiérka, ktorá dnes pôsobí na viacerých univerzitách ako profesorka.

Otázku, či premiérovi medzi rokmi 2005-2010 peniaze od miliardára neprekážali, sme poslali aj na Úrad vlády SR. Do uzávierky tohto článku od nich odpoveď neprišla.

Čo si o aktuálnej politickej kríze myslí expremiérka a profesorka sociológie Iveta Radičová si môžete prečítať v rozhovore najnovšieho čísla týždenníka Plus 7 dní.

Titulka Plus 7 dní, č. 11 2018
Titulka Plus 7 dní, č. 11 2018
Plus 7 dní

Prečítajte si tiež:

  • vc
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].