Ficova mládež buduje pred voľbami ihriská. Ich bezpečnosť je otázna

Mladí sociálni demokrati odovzdávajú do užívania ihriská s otáznou bezpečnosťou.

Premiér Robert Fico nahodený v obleku natierajúci konštrukciu fitneszariadenia, šéf parlamentu Peter Pellegrini s vykasanými rukávmi slušivej modrej košele prehadzujúci lopatou štrk na ihrisku či poslanec a primátor Košíc Richard Raši visiaci na hrazde s holým pupkom.

Keď zaujať mladých, tak na streetworkoutových ihriskách, ktoré sú aktuálne hitom zdravého životného štýlu. Ich propagáciu pred blížiacimi parlamentnými voľbami sa s hrdosťou rozhodla zastrešiť juniorka Smeru.

Vedúci predstavitelia, ako i radoví členovia organizácie Mladí sociálni demokrati (MSD) sa za uplynulé tri mesiace podieľali na výstavbe a propagácii piatich takýchto ihrísk. Tie však podľa našich informácií nemusia byť bezpečné. Nespĺňajú totiž potrebnú európsku normu, od 1. septembra tohto roka platnú už aj na Slovensku.

Na vlastnú zodpovednosť

Norma s označením EN 16630 je zameraná na reguláciu bezpečnosti pri užívaní trvalo zabudovaných vonkajších fitnesových stacionárnych tréningových zariadení. Zaviesť ju bolo treba, aby používatelia mali istotu, že svoju kondičku a zdravie zdokonaľujú na bezpečnom type prístrojov.

Mestá, ktoré sa rozhodli workoutové ihrisko vybudovať svojpomocne, na platnosť normy okamžite reagovali. Napríklad Senec zakomponoval požiadavku na dodanie zariadenia s potrebným európskym certifikátom do podmienok s vybraným dodávateľom.

V prípade piatich streetworkoutových ihrísk, na ktorých realizácii sa podieľali a ich výstavbou sa na svojej internetovej stránke chvália Mladí sociálni demokrati, však momentálne podľa dostupných informácií nedisponuje potrebným bezpečnostným certifikátom ani jedno.

„Na financovaní ihriska sa podieľalo aj mesto, a to sumou päťtisíc eur na kúpu železných komponentov. Trenčiansky samosprávny kraj poskytol pozemok, 5 800 eur získali Mladí sociálni demokrati vo svojej réžii…

Čo sa týka bezpečnostného certifikátu, proces certifikácie prebieha, avšak ihrisko stále nie je v správe mesta, všetky ihriská v majetku mesta sú certifikované,“ reagovala na otázky ohľadom workoutového ihriska MSD Iveta Kováčiková, hovorkyňa Považskej Bystrice, kde bolo aj za účasti premiéra Roberta Fica s veľkou pompou odovzdané 24. októbra tohto roku.

Na bezpečnostný certifikát, ako i statické posúdenie stavby čakajú vo Veľkom Šariši, a to napriek tomu, že workoutové ihrisko tam otvorili 8. novembra. Pásku slávnostne strihal aj predseda parlamentu Peter Pellegrini.

Mesto sa však vyhovára, že „pre verejnosť bude oficiálne sprístupnené až po ukončení certifikácie, ktorá je podmienkou na kolaudáciu a prevzatie ihriska do majetku mesta“. Nuž a kompetentní z Veľkého Šariša nezabudli alibisticky dodať, že ak aj ihrisko niekto využíva, tak to robí na vlastnú zodpovednosť.

Čítajte viac:

Nikodým, miláčik Kaliňák a škrabky na auto: Smer zaútočil na kulturáky

Certifikát na rúry

Bezpečnosť tak trochu po svojom si zrejme vysvetľujú v bratislavskej mestskej časti Petržalka. Streetworkoutové ihrisko z dielne mladých socialistov je tam k dispozícii od 12. septembra a do používania ho odovzdával aj minister obrany Martin Glváč.

„Ihrisko sa vybudovalo ešte pred vydaním európskej normy, ktorá sa zameriava na reguláciu bezpečnosti pri využívaní stacionárnych tréningových zariadení,“ dala nám vedieť hovorkyňa Petržalky Michaela Platznerová.

Dodala však, že kovové časti konštrukcie majú certifikát zo Železiarní Podbrezová vydaný 27. mája 2015. Čo má tento certifikát spoločné s bezpečnosťou ihriska, síce nevysvetlila, urobil to však Jozef Turis, vedúci odboru riadenia kvality zo Železiarní Podbrezová.

„Ak nejaká spoločnosť operuje naším certifikátom, tak ten sa týka výrobku a v tomto prípade to môžu byť oceľové kontinuálne odlievané bloky, oceľové bezšvíkové rúry valcované za tepla, presné oceľové bezšvíkové rúry ťahané za studena či oceľové rúrové navarovacie tvarovky.“

Jednoducho, certifikát spomínaný Petržalkou vôbec nesúvisí s bezpečnosťou ihriska, ale týka sa napríklad zloženia a spôsobu výroby oceľových rúr. Podľa darovacej zmluvy, ktorú Petržalka zverejnila, majú mať certifikát aj jednotlivé zvary. Certifikáty mali byť v prílohe, ktorú sme však hľadali márne.

Zmena pravidiel

Vonkajšie fitnesové ihrisko vybudované s pomocou MSD dali v uplynulých troch mesiacoch do používania aj v Krompachoch či Banskej Bystrici.

Podľa zástupcov oboch miest vraj ich športoviská potrebné bezpečnostné normy spĺňajú, ináč by ich ani nedovolili sprevádzkovať. Hovorkyňa mesta pod Urpínom Zdenka Sekerešová nám kópiu onoho certifikátu dokonca zaslala. Je datovaný 27. júla 2013. A to je problém.

Nejde totiž o aktuálnu normu, ktorá reguluje bezpečnosť na streetworkoutových ihriskách. „Po prvom septembri nemal žiadny príslušný mestský úrad pristúpiť na prevádzkovanie ihriska bez splnenia normy EN 16630. Ani keď sa stavalo pred týmto dátumom.

Ak teda niekto ihrisko spojazdnil 2. septembra tohto roka, už muselo spĺňať uvedenú normu, pretože pri nej neplatí žiadne prechodné obdobie,“ vysvetlila nám zástupkyňa renomovanej firmy, ktorá je dodávateľom komponentov na detské a fitnesové ihriská.

Spresnila tiež, že normy týkajúce sa bezpečnosti workoutových športovísk upravovali do 1. septembra tohto roka normy týkajúce sa detských ihrísk.

Platnosť európskej normy EN 16630 potvrdila aj Mária Semanová z Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo. Dodala však, že nie je záväzná. „Má odporúčací charakter pre minimálne bezpečnostné parametre,“ vraví.

„Naša firma Econtra Workout Company sa venuje výstavbe takýchto ihrísk podľa udávaných noriem ISO, či už na materiál, spoje, povrchovú úpravu, alebo dopadové plochy.

Nie všetky normy sú povinné. Je však na zdravom úsudku zhotoviteľa diela dbať predovšetkým na bezpečnosť cvičiacich,“ vraví výrobný riaditeľ Econtra Ivo Dupal. Ako dodáva, boli by radi, keby sa kompetentní začali viac zaujímať o vytvorenie noriem v spolupráci s odbornými firmami, ktoré sa tomu venujú dlhšie.

Z niektorých záberov z ihrísk otváraných MSD neskáče Dupal nadšením. „Povrchová úprava náradia napríklad v Považskej Bystrici nemá žiadnu životnosť, keďže sa vykonala amatérsky priamo na mieste,“ myslí si.

Mladí sociálni demokrati však tvrdia, že preliezačky natierali na mieste preto, že samosprávy si mohli vybrať, akú farbu na nich chcú mať. „Navyše, posledné natieranie predstavovalo symbolické ukončenie výstavby ihriska,“ dôvodia amatérsky prístup Mladí sociálni demokrati.

Čítajte viac:

Ficove sociálne balíčky vyjdú každého pracujúceho na 400 eur!

Certifikáty vraj majú

Predsedníctvo MSD tiež presviedča, že ku každému ihrisku dodali všetky certifikáty a dokumentáciu podľa platnej legislatívy. No a v prípade, ak sa im náhodou podarilo otvoriť nejaké necertifikované športovisko, platí upozornenie uvedené na tabuli pri každom z nich - Vstup na vlastnú zodpovednosť. Otázne je, čo v prípade, že by sa naozaj niečo stalo. Kto by niesol zodpovednosť?

Nie je tak dávno, čo Slovenskom prebehla správa o smrti päťročného chlapčeka, ktorého v rekreačnom areáli Poráč zavalila hojdačka na detskom ihrisku. Následným vyšetrovaním pracovníci Slovenskej obchodnej inšpekcie prišli na to, že k usmrteniu dieťaťa došlo pre zanedbanie povinností prevádzkovateľa zariadenia, ktorý dal do používania ihrisko nespĺňajúce potrebné bezpečnostné normy.

Podľa našich zistení streetworkoutové ihriská Slovenská obchodná inšpekcia nekontroluje. Možno by však niekto mal. Napríklad v Banskej Bystrici sa jedno takéto ihrisko postavené pred pár rokmi doslova rozpadáva. Hrazdy ostávajú cvičencom v ruke. Začnú sa bezpečnosti týchto športovísk kompetentní venovať zas až potom, keď dôjde k tragédii?

Čo je street workout?

Spôsob cvičenia na hrazdách a zariadeniach, aké stavajú Mladí sociálni demokrati po celom Slovensku, je v súčasnosti populárny po celom svete. Ide o cvičenie len so svojou telesnou hmotnosťou. Nadšencov si získalo tým, že netreba platiť vstupné vo fitnescentrách.

Kto sú Mladí sociálni demokrati?

Mladí sociálni demokrati (MSD) nie sú žiadne združenie dobrovoľníckych nadšencov. V podstate ide o dorasteneckú organizáciu Smeru. Aj väčšina jej predstaviteľov sú ľudia pôsobiaci vo výhodných funkciách a na dobrých flekoch. Napríklad predseda MSD Juraj Gedra (29) bol poslanecký asistent Antona Martvoňa.

Neskôr dostal ešte lepší flek člena výkonného výboru Fondu národného majetku. Jeho plat je 2 200 eur mesačne a k tomu mal od fondu k dispozícii byt v Ružinove za, a teraz pozor, 60,65 eura mesačne.

Dobre sa vedie aj podpredsedom organizácie. Matúš Šutaj-Eštók je riaditeľ odboru vnútornej správy na ministerstve školstva, Marián Valentovič (31) je generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Firma Andreja Huttu (32) zas školila pracovníkov Slovenskej pošty. Mnohí sú aj poslaneckí asistenti.

Krajský koordinátor v Žiline Juraj Šefár ide v Gedrových šľapajach a robí asistenta Antonovi Martvoňovi. Koordinátorka v Nitre Martina Gašparová je asistentka poslanca Milana Halúza. Okresný predseda v Michalovciach Tomáš Doležal robí asistenta Ľubici Roškovej.