Ficove slová ľuďom opäť zdvihli tlak. Čím nahneval Slovákov?

Pred pár mesiacmi premiér Robert Fico vyhlásil, že pozná Slovákov, ktorí nechcú pracovať ani za plat 1300 eur. Pred piatimi rokmi o svojich krajanoch zas tvrdil, že sa vedia uskromniť. Výroku šéfa Smer-u dali sociálne siete cez víkend druhý dych. A nejeden občan neveril vlastným ušiam.

Európski kolegovia mu vraj nechceli veriť, keď prišla reč na platy obyčajných ľudí. Politici sa veľmi čudovali, že na Slovensku je bežný dôchodok 280 €. Takto rozprával Robert Fico v roku 2012.

"Nechceli mi veriť, že vo firme človek zarába 450 €. Povedali mi, že je nemožné z takého niečoho vyžiť. Práve schopnosť ľudí žiť z nízkych príjmov, postarať sa o svoje rodiny aj za cenu, že títo ľudia robia často v dvoch, troch zamestnaniach, to je prednosť Slovenska," vyjadril sa vo videu agentúry SITA.

Devíza Slovákov? Vyžijú z mála

Reč bola o tom, čo si na Slovákoch politici vážia najviac. Dzurinda spomenul chuť Slovákov učiť sa, Bugár to, že si vieme ceniť slobodu.

Podľa Roberta Fica, vtedy čerstvého dvojnásobného premiéra, sme podstatne životaschopnejší národ ako sú Francúzi, Španieli, Portugalci. Máme pred nimi dokonca náskok. V čom? V živorení a prežití z nízkych miezd.

"Keby takáto situácia padla Španielom, že majú žiť z 300 alebo 400 €, tak asi zapália krajinu, ale naši ľudia žijú a idú ďalej. Toto je naša prednosť. A preto aj keď prídu ťažké časy, tak podstatne jednoduchšie ťažké časy prežijú krajiny ako je Slovensko," vyhlásil predseda Smeru-SD.

Tlačový odbor Úradu vlády sme oslovili s otázkou, či by svoje tvrdenie premiér Fico aj dnes takto zopakoval. Stanovisko neposlali.

Rozdiel medzi chudobou a skromnosťou

„Je opovržlivé toto tvrdiť. Odkázala by som mu jednou vetou, že nech si ujasní rozdiel medzi skromnosťou a chudobou, či až biedou. Keď to nevidí ľudsky, sú na to štúdie,“ hovorí europoslankyňa Anna Záborská. Ona si v roku 2003 vyskúšala žiť z príjmu bežného Slováka a veru nebolo to ľahké.

Životné minimum podľa Záborskej rozhodne na dôstojný život nestačí. „Nedá sa kalkulovať s tým, že budeme živoriť,“ hovorí. „Určite som za ten jeden mesiac nezomrela od hladu. Obracala som však každý halier,“ dodala.

Dôstojný život versus živorenie

„Spočítala som nájomné, stravu, nemala som tam lieky, cestovné, návštevu rodiny, darček pre deti a po mesiaci som si uvedomila, že v obchode vedľa je rožok o niečo lacnejší,“ spomína si na svoju skúsenosť. Človek si podľa nej musí odopierať veci, ktoré patria k ľudskej dôstojnosti.

Ona sa v europarlamente tiež stretáva s politikmi zo zahraničia. Reakciu na to, keď povie, aké sú na Slovensku platy, či dôchodky, má rovnaké ako premiér. „Nechcú veriť, že u nás je taká minimálna mzda aká je, taký minimálny dôchodok. Mne samej niekedy nad tým rozum stojí,“ vraví kdh-áčka.

Reči o lenivých Slovákoch

Vo februári tohto roka zas ľudí pobúrili Ficove vyjadrenia o lenivých Slovákoch. Po návšteve trnavskej automobilky PSA vyhlásil, že francúzska firma nemôže získať dostatok zamestnancov napriek priemernému robotníckemu platu 1 390 eur.

Priemerný hrubý zárobok je tu približne 1300 eur a nevedia nájsť ľudí. Zrazu zisťujeme, že pokiaľ by nedostali povolenie na dovoz pracovníkov zo Srbska, tak nevedia garantovať výrobu. Ak s priemerným zárobkom 1300 eur nie sme schopní nájsť ľudí, ktorí by išli pracovať, tak potom je už naozaj niečo veľmi zlé, pokiaľ ide o štruktúru nezamestnaných na Slovensku,“ povedal v rozhovore pre TASR.

Foto: Archív

Za 5 rokov veľká otočka

Štát podľa Fica prostredníctvom úradov práce oslovil 6 000 nezamestnaných z celého Slovenska s ponukou zamestnania v trnavskej automobilke PSA Groupe, pracovnú zmluvu podpísalo len sto z nich.

Nuž, zdá sa, že premiér veľmi dobre pozná realitu zamestnancov na Slovensku a ich životné pomery. Za päť rokov sa z podľa neho „skromných“ Slovákov stali lenivci, ktorým sa nechce pohnúť prstom ani za nadpriemerné platy. Asi preto, že vyžijú aj zo 400 eur.

Mohlo by vás zaujímať

Čítajte viac