Na Seychelách: Podnikateľa Trajtera zadržala miestna polícia v jeho dome v La Digue.

Filantrop Trajter: Na krku má obvinenie z vraždy, podporuje UNICEF

Podnikateľ Marek Trajter, obvinený z objednania vraždy Romana Deáka, má seychelské občianstvo.

Vyšetrovanie vraždy Romana Deáka, ktorého zastrelili v októbri 1999, naberá na obrátkach. Polícia má svedka, ktorý si po trinástich rokoch spomenul, že objednávateľom mordu mal byť údajne bratislavský podnikateľ a obchodník s nehnuteľnosťami Marek Trajter. Toho za nejasných okolností zadržala miestna polícia na Seychelských ostrovoch.

Vzhľadom na to, že polícia sa z taktických dôvodov oficiálne odmieta k prípadu vyjadriť, je mimoriadne zvláštne, ako mohli strážené informácie z paluby letu zo Seychelských ostrovov do Spojených arabských emirátov uniknúť.

Bratislavská vila: Nehnuteľnosť stráži správca, na ktorého vlani v zime niekto strieľal. Foto: Ivan Mego

Na palube letu číslo EK708

„Druhého mája prišli za mnou na ostrov La Digue, kde bývam, ľudia z imigračného úradu a polície. Chceli, aby som podpísal dokumenty, že sa vzdávam seychelského občianstva. Ak podpíšem, mám štyridsaťosem hodín, aby som si všetko zariadil a opustil krajinu. Ak ich nepodpíšem, budem zadržaný a v sobotu 4. mája deportovaný z krajiny,“ hovorí seychelský občan Marek Trajter.

Návštevníkov sa opýtal, prečo tak konajú. „Povedali, že sa to dozviem, až keď podpíšem. Odmietol som to, zadržali ma a v nedeľu v noci ma komando odviezlo na letisko. Dali mi do ruky slovenský pas a letenku. Sprievod mi robili dvaja urastení muži. Správali sa ku mne slušne. Jeden z nich, Mark, mi oznámil, že ma budú sprevádzať až do Dubaja a že si mám let užiť.

Pri vstupe do lietadla som poprosil letušku, či môžem hovoriť s kapitánom. Uviedol som, že nepoznám mužov, ktorí ma sprevádzajú, že som si nekúpil letenku a tento let nie je moje rozhodnutie. Zavolala teda kapitána, ktorému som celý príbeh zopakoval. Kapitán mužov legitimoval, vypýtal si od nich dokumenty. Keď mu ich ukázali, kapitán lietadla sa opýtal, prečo nie sú podpísané. Dodal, že v takom prípade, ak s tým ja nesúhlasím, ma na palubu vziať nemôže. Bez škandálu a rozruchu sme z lietadla odišli,“ tvrdí Marek Trajter, ktorého prekvapili informácie v slovenských médiách.

Tie totiž priniesli informáciu, že podnikateľ, ktorého chceli deportovať zo Seychel, mal robiť cirkus, a preto ho kapitán odmietol nechať na palube lietadla.

Únos?

Trajtera naložili do auta a odviezli do väznice. Podal sťažnosť na seychelský najvyšší súd, ktorý rozhodol, že práva seychelského občana boli porušené. „Po zadržaní nebol informovaný o dôvodoch, prečo sa tak stalo, a od zadržania 2. mája nebol ani raz predvedený pred súd tak, ako to vyžaduje seychelská ústava,“ skonštatoval sudca najvyššieho súdu a nariadil Trajtera prepustiť z väzby. Prikázal prešetriť aj dôvody a okolnosti väzby a pokusu o deportáciu.

Marek Trajter odcestoval na Seychely ešte 6. apríla tohto roku. „Dôvodom mojej cesty bolo, že 9. apríla som skladal prísahu na imigračnom úrade v hlavnom meste Mahe a bolo mi udelené občianstvo. Zo Slovenska som neutekal. Veď až 10. apríla na pojednávaní sa rozhodol vypovedať človek, na ktorého svedectve stojí moja údajná účasť na Romanovej vražde,“ tvrdí podnikateľ.

Európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz na Trajtera vydal súd 23. apríla, obvinenie však podnikateľovi zatiaľ nedoručili. „Poštu za mňa preberá splnomocnený človek, nie je problém, aby prevzal aj obvinenie,“ hovorí Trajter.

Doklad: Marek Trajter je od deviateho apríla občanom Seychel. Foto: archív

Filantrop

Podnikateľ vraj o seychelské občianstvo požiadal preto, že tam podniká a vlastní nehnuteľnosti. Podľa našich zistení dôvodom kladného vybavenia jeho žiadosti mohlo byť i to, že sponzoroval obnovu ostrova po prírodnej katastrofe, Seychelám prispel sumou 60-tisíc eur. Stal sa tak druhým najvýznamnejším donorom. Ďalších desaťtisíc daroval miestnej škole.

Štedrý sponzoring budí dojem, že si mohol chcieť „kúpiť“ občianstvo za zásluhy. „Daroval som Haiti po veľkom zemetrasení 30-tisíc eur cez fond UNICEF. A podporujem aj iných, ktorí to potrebujú,“ obhajuje sa.

Na Seychelách vraj večne ostať neplánuje, chce sa vrátiť k rodine do Bratislavy. „Vrátim sa hneď, ako sa dozviem, z čoho som bol reálne obvinený. Len čo budem poznať obsah obvinenia, chcem absolvovať pred svedkami vyšetrenie na detektore lži. A rovnako budem požadovať, aby sa takémuto vyšetreniu podrobili aj svedkovia, ktorí proti mne svedčia. Nie som zúfalý zločinec na úteku, ako sa to niekto snažil vykresliť,“ dodáva Marek Trajter, ktorého momentálne pred slovenskými orgánmi činnými v trestnom konaní chráni seychelské štátne občianstvo.

Kauza Deák

Romana Deáka, ktorého považovali za člena bratislavského podsvetia, zastrelili devätnástimi ranami v októbri 1999. Prípad zostal nevyšetrený až do vlaňajšieho septembra. Policajný vyšetrovateľ obvinil z vraždy viacerých členov gangu sýkorovcov. Vraždu mal organizovať šéf skupiny Róbert Lališ, ktorý je na úteku. Rovnako je na úteku aj Martin Bihári.

Za pomoc pri vražde posadili do väzby Martina K., vykonávateľmi vraždy mali byť Ivan C. a Jurij F., obaja sú stíhaní vo väzbe. Vlani v decembri sa na polícii prihlásili aj ďalší svedkovia, jedným z nich mal byť správca vily podnikateľa Marka Trajtera. Ten vraj tvrdil, že za vraždou Deáka stojí už nebohý bos Havaši a muž, ktorý svedčí proti obvineným.

Vzápätí po jeho výpovedi na neho niekto pred domom až podozrivo neúspešne strieľal. Polícia sa k Trajterovmu obvineniu nevyjadrila. „Osoba je v pátraní, ďalšie informácie z taktických dôvodov nezverejňujeme,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní