Finanční žraloci opäť útočia! Zmocnili sa bývalej továrne

Bratislavská štvrť Klingerka, kedysi známa vďaka textilnej továrni s rovnakým menom, opäť ožije.

Miesto, na ktorom vyrástla štvrť nazývaná „Klingerova kolónia“, poskytovalo zamestnancom fabriky príjemné bývanie na uzavretom priestore so zeleňou. Developer, ktorý sa zaviazal, že do tejto lokality vráti život, plánuje postaviť obytný komplex s občianskou vybavenosťou, ale aj s verejným parkom.

Konkurovala aj Amerike

V továrni, ktorú založil v roku 1888 rakúsky podnikateľ Henrich Klinger, sa vyrábal ľanový, konopný a jutový tovar, napríklad vrecia, voskové plátno, ale aj tapety a koženka. Areál mal rozlohu 39-tisíc štvorcových metrov a boli na ňom výrobné haly, dielne, administratívna časť a dva komíny. Klingerka mala dokonca svoju vlastnú elektráreň. Továreň sa postupne rozširovala a úspešne konkurovala aj americkým firmám. Jej výrobky sa vyvážali do celého Rakúsko-Uhorska, ale aj do Nemecka, Indie, Japonska a Južnej Ameriky.

„O vynikajúcej kvalite výrobkov Klingerky svedčia mnohé ocenenia, ktoré si priniesli jej zástupcovia z rôznych výstav. V roku 1900 na svetovej výstave v Paríži získali veľkú cenu,“ vysvetľuje historička Viera Obuchová.

Klingerova kolónia

V továrni pracovalo 450 až 700 ľudí a pred 1. svetovou vojnou dokonca až 1 000 ľudí. Preto ešte v roku 1894 vznikla v blízkosti areálu robotnícka kolónia pre približne 100 zamestnancov.

„Klingerovu kolóniu tvorili tri dvojposchodové bytové domy na Pláteníckej ulici, tri jednoposchodové domy na Súkeníckej ulici a dva jednoposchodové domy na Valchárskej ulici, čím vznikol uzavretý priestor so zeleňou,“ opisuje lokalitu historička. Domy sa skladali z predsiene, kuchyne, izby a WC. Väčšinou boli bez kúpeľne, keďže sa robotníci sprchovali v továrni. Okrem týchto domov patrili do kolónie aj rodinné domčeky na Alešovej, Čipkárskej a Gusevovej ulici, ktoré stoja dodnes.

Nový život v Klingerke

V roku 1939 bola výroba vo fabrike zastavená a už nikdy nebola obnovená. Život na toto miesto blízko nového centra mesta, má priniesť developer J&T Real Estate a jeho projekt Klingerka. Okrem administratívnej budovy, ponúkne aj bývanie v obytnej budove s bezkonkurenčným výhľadom na Bratislavu, občiansku vybavenosť a rozľahlý verejný park. Prví obyvatelia sa budú môcť nasťahovať do svojich domovov šitých na mieru už čoskoro.


  • nk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].