JAVYS: Len v Jaslovských Bohuniciach má šesťdesiat prevádzok, ktoré bude upratovať Penta.

Firma patriaca Pente získala lukratívnu štátnu zákazku

Spoločnosti patriace finančným žralokom úspešne získavajú lukratívne štátne zákazky.

Pod krídla Penty patrí aj firma AB Facility, ktorá pred pár dňami podpísala zmluvu so štátnou spoločnosťou Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) na upratovacie služby v hodnote viac ako osemstopäťdesiattisíc eur. JAVYS spadá pod ministra hospodárstva Tomáša Malatinského, ktorý kedysi pracoval pre firmu v portfóliu Penty a dnes prenajíma dom za štyritisíc eur mesačne jednému zo zakladateľov tejto skupiny Jaroslavovi Haščákovi.

Pri jeho menovaní do vlády sa špekulovalo o tom, či cez jeho osobu nebudú finanční žraloci realizovať svoje záujmy.

Penta bola v centre záujmu aj začiatkom roka, keď prepukol megaškandál s údajným tajným spisom Gorila. Celá kauza sa točila okolo možných provízií, úplatkov a ovplyvňovania biznisu so štátom, kde mala finančná skupina podľa spisu hrať ústrednú úlohu. Jej predstavitelia sa proti obvineniam bránili a namietali, že im ruinujú dobré meno. Podľa ich aktuálneho úspechu vo verejnom tendri sa zdá, že tieto obavy môžu pustiť z hlavy.

Zmenená cena?

„Neviem o ničom, k ničomu sa nebudem vyjadrovať,“ povedal do telefónu riaditeľ strediska upratovania AB Facility Rastislav Spevák a položil. Reagoval tak na našu otázku, či by nám mohol vysvetliť námietky niektorých neúspešných záujemcov zo súťaže o lukratívnu zákazku v JAVYS-e, ktorú jeho firma vyhrala. Tí totiž namietajú, že AB Facility vyhrala tender s nižšou sumou, ako je napokon uvedené v uzatvorenej zmluve. Rozdiel je síce iba päťtisíc eur, ale ak je to naozaj pravda, ide o porušenie zákona. „Mám pred sebou záznam z otvárania obálok 22. novembra minulého roka a cena, ktorú tu AB Facility uvádza, je jednoznačne nižšia ako tá, ktorá je v zmluve,“ hovorí riaditeľ jednej z neúspešných spoločností, ktorý však nechce byť menovaný. Rád by sa totiž o štátne zákazky uchádzal aj v budúcnosti. Dodáva, že „ak bola zmenená cena, je možné, že sa zmenil aj objem výkonov, a to potom znamená, že sa úplne zmenili podmienky súťaže, o čom sme neboli informovaní a nemohli sme predložiť adekvátnu ponuku“. Podľa hovorcu JAVYS-u Dobroslava Dobáka išlo v tomto prípade iba o napravenie chyby pri výpočte ceny a v žiadnom prípade nemôže ísť o porušenie zákona. AB Facility bola dokonca zo súťaže pôvodne vylúčená, a to ešte počas bývalej vlády v decembri minulého roka. Dôvodom bola technická chyba pri predkladaní potrebných dokladov.

Gorilie protesty: Hnev ľudí sa obrátil aj proti finančnej skupine.Foto: TASR

Sprievodný list totiž nebol podpísaný elektronickým podpisom, čo JAVYS vyhodnotil ako neplatnosť celej elektronickej verzie ponuky a firmu z tendra vylúčil. AB Facility sa však odvolala na Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý ju vo februári tohto roka vrátil späť do hry, a napokon len pár dní po nastúpení novej vlády Roberta Fica celú súťaž vyhrala. To, že nejde o malú zákazku, dokazuje nielen cena, ale aj rozsah poskytovaných služieb, ktoré sú zazmluvnené na dva roky.

Upratovať sa bude na celkovom rozsahu viac ako tridsať miliónov štvorcových metrov, čo je prepočet plochy vynásobenej pracovnými dňami. JAVYS sa zaoberá vyraďovaním odstavených blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a likvidáciou jadrového odpadu. Upratovačky AB Facility tak budú mať na starosti čistotu v desiatkach budov v Jaslovských Bohuniciach, Mochovciach, Trnave a Bratislave, kde má JAVYS svoje prevádzky a priestory. Upratovať a umývať podlahy budú aj vo vyradenej jadrovej elektrárni V1 v Jaslovských Bohuniciach, kde sa už dávno skončila prevádzka. Hovorca JAVYS-u Dobroslav Dobák tvrdí, že ide o komplex priestorov, kde stále vykonávajú rôzne prípravné činnosti a demontážne práce. „Povinnosť udržiavať tieto objekty vrátane upratovania nám vyplýva z platných predpisov a rozhodnutí dozorných orgánov.“

Upratovanie je biznis

Umývanie podláh, vysávanie, vysýpanie smetných košov a popolníkov, leštenie zrkadiel... V domácnosti je to otrava, ale ako biznis vo veľkom ponúka mimoriadne lukratívny zárobok, a Penta to vie. Jej firma AB Facility sa okrem zákazky v JAVYS-e za osemstotisíc eur môže pochváliť aj ďalšími zmluvami na upratovanie na ministerstve práce a sociálnych vecí za sedemdesiatšesťtisíc eur a na ministerstve spravodlivosti za šesťdesiattisíc eur. Obe boli uzatvorené ešte v minulom roku.

Staré časy: Minister hospodárstva Tomáš Malatinský sedí po ľavej strane člena predstavenstva Penty Martina Kúšika v čase, keď ešte mali spoločné obchodné aktivity vo firme Elektrovod.Foto: TASR

Firma sa však venuje aj lesným prácam, ako je vysádzanie stromčekov, a na túto činnosť uzatvorila zmluvu s Vojenskými lesmi Pliešovce na sumu stoštyridsaťtisíc eur. Podpísaná bola na druhý deň po nástupe Ficovej vlády. AB Facility sa evidentne darí a robí „pomerne agresívnu obchodnú politiku“, ako nám tvrdil jeden jej konkurenčný partner. Dôkazom má byť aj to, že začiatkom roka odkúpila firmu Magnol Servis, ktorá na upratovaní pre štát zarobila už milióny eur. Vlastní totiž polovičný podiel vo firme Euroclean, ktorá v rokoch 2008 až 2010 čistila vozne pre štátnu Železničnú spoločnosť Slovensko za viac ako osemnásť miliónov eur.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].