Tibor Gašpar

Gašpar prvýkrát otvorene o svojom ODSTÚPENÍ: Vzdá sa policajný prezident svojej funkcie?

Prehovoril o Andrejovi Kiskovi, o svojom odchode ale i o Norbertovi Bödörovi.

V rozhovoroch pre slovenské médiá je zdržanlivejší, nevystupuje už ani k vyšetrovaniu dvojnásobnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Tibor Gašpar prehovoril pre Mladú frontu Dnes aj o tom, že intenzívne spochybňovanie kompetentnosti polície je podľa neho účelové a robí to aj prezident Kiska, aby zdiskreditoval ľudí, ktorí jeho firmy vyšetrujú v niekoľkých zákonných nezrovnalostiach. Zároveň nevidí problém v tom, že bol šéf protikorupčnej jednotky na mieste činu a hovorí, že prielom vo vyšetrovaní vraždy ešte len príde.

Povšimnutý: Polícia mala problémy s vysvetľovaním prítomnosti šéfa protikorupčnej jednotky Roberta Krajmera na mieste vraždy novinára.
Povšimnutý: Polícia mala problémy s vysvetľovaním prítomnosti šéfa protikorupčnej jednotky Roberta Krajmera na mieste vraždy novinára.
Michal Smrčok

„Aj tak by som odstúpil“

Desaťtisíce ľudí žiadali na námestiach odstúpenie troch konkrétnych mužov. Expremiéra Roberta Fica, ministra vnútra Roberta Kaliňáka, a policajného prezidenta Tibora Gašpara. Prví spomínaní už na svojich postoch nefigurujú, i keď zostali v poslaneckých lavičkách stále najsilnejšej strany. A čo hovorí na svoj odchod Gašpar? „Pracoval som na novom zákone, podľa ktorého sa bude vyberať ďalší policajný prezident. Tak či tak by som na jeseň odstúpil, je mi už jedno, či to bude o pár týždňov skôr, alebo neskôr. A prvýkrát to hovorím na rovinu – môj odstup je jedna z úvah, ktorou sa momentálne zaoberám. A keď si poviem, že to poškodzuje mojich kolegov, možno i odstúpim. Žiadne osobné pochybenie si však nepripúšťam,“ vyjadril sa otvorene Gašpar. Vraj netuší, prečo konkrétne odstúpili Robert Fico a Robert Kaliňák. Mohlo to byť ich vnútorné osobné rozhodnutie, ale i tlak z ulice.

Demonštranti vyšli do ulíc aj s transparentmi.
Demonštranti vyšli do ulíc aj s transparentmi.
foto David Duducz

Vyjadril sa aj konkrétne k vyšetrovaniu vraždy novinára. Na Slovensku skúpy na slovo, pre český portál priznáva, že polícia pracuje s už asi štvrtou či piatou verziou, a že každý deň každú hodinu čaká, kedy mu oznámia, že páchateľa chytili.

Podivné správanie prezidenta Kisku

Pre český portál si Tibor Gašpar kládol servítku pred ústa akosi menej. Jednou z hlavných tém rozhovoru bol aj prezident Andrej Kiska. „NAKA má na stole päť rôznych podozrení okolo prezidentových spoločností. V dvoch prípadoch je dokonca vedené trestné stíhanie,“ naráža gašpar na na pochybný predaj pozemkov vo Veľkom Slavkove a firmu KTAG patriacu Kiskovi, ktorá je podozrivá z výrazného krátenia daní. Podľa neho je teda v záujme samotného prezidenta vyvíjať nátlak na políciu, spochybňovať jej kompetentnosť a vyšetrovateľov. Tím, ktorý zostavil na vyšetrenie vraždy novinára je podľa neho objektívny, štandardný a nezávislý, do jeho práce nikto nezasahuje. Je počtom vyšetrovateľov najväčší, aký bol za éry samostatnosti SR zostavený. Práve to má podľa Gašpara viesť k úspešnému vyšetreniu prípadu.

„Bödör je čistý, ja som nezávislý“

Expremiér Fico mu chodí na narodeninové oslavy, dostal desiatky miliónov eur na dotáciách, vlastní bezpečnostnú agentúru Bonul, ktorá sa dostáva k lukratívnym zákazkám akosi jednoduchšie a častejšie, ako ktokoľvek iný. Norbert Bödör je švagrom policajného prezidenta Tibora Gašpara. Ten ho považuje za bezúhonného človeka a hnevá sa na slovenské médiám, že ho vykreslili ako mafiána. „Cítim sa byť odborne nezávislý,“vyhlásil pre MF Dnes Gašpar, ktorého odvolanie vehementne žiadajú desaťtisíce ľudí.

Andrej Kiska čelí policajnému vyšetrovaniu.
Andrej Kiska čelí policajnému vyšetrovaniu.
JULIUS DUBRAVAY

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].