Gašparovič a Antal: Prezident republiky vymenoval banskobystrického advokáta za sudcu.

Gašparovič vymenoval za sudcu človeka, ktorý bol nedávno neprijateľný

Na Okresnom súde v Námestove začína pôsobiť nový sudca. Jeho minulosť je dosť zvláštna.

Ivan Gašparovič vymenoval v októbri osemnásť nových sudcov bez časového obmedzenia. Medzi vyvolenými, ktorí budú doživotne rozhodovať o osudoch mnohých ľudí, sa ocitol aj JUDr. Milan Antal, hoci tento banskobystrický advokát bol ešte v roku 2010 pre prezidenta ako sudca neprijateľný. Prečo po štyroch rokoch Gašparovič oprášil návrh na Antalovo vymenovanie a hlavne prečo je zrazu všetko inak?

Húževnatý

O získanie funkcie sudcu sa advokát Antal snažil s nevídanou húževnatosťou. Do výberových konaní sa hlásil na súdy v najrôznejších mestách, často vzdialených od jeho bydliska nie desiatky, ale až stovky kilometrov.

Neúspech, napríklad na Okresnom súde v Revúcej, ho neodradil, až sa mu konečne podarilo vyhrať v Námestove. Následne vtedajší minister spravodlivosti Štefan Harabin podal Súdnej rade návrh na zvolenie Milana Antala za sudcu. Súdnej rade sa Antal ako sudca pozdával a na jar roku 2009 poslala prezidentovi Gašparovičovi návrh na jeho vymenovanie do funkcie.

Zhruba v tom istom čase riešili na banskobystrickom súde sériu lúpežných prepadnutí spáchaných takzvaným policajným gangom. Korunný svedok, bývalý kukláč Juraj Roszík, na súde tvrdil, že tip na prepadnutie Smetanovcov dostal jeho komplic Petluš od nejakého advokáta Antala. Tak mu to povedali, ale či je to pravda a či vôbec nejaký advokát Antal existuje, to Roszík netušil.

Na rozdiel od Roszíka Ján Smetana, ktorého vo vlastnom dome lupiči v čiernych kuklách dve hodiny mučili, bol pri mene Antal okamžite v strehu. Smetanova advokátska kancelária sídlila v tom istom dome ako kancelária advokáta Milana Antala. A Smetana u Antala často vídal člena policajného gangu Róberta Petluša.

Okresný súd v Námestove: Tu sudca Antal začne. Foto: archív

„Smetanovské milióny“

O vzťahu medzi Antalom a prepadnutým Smetanom sa verejnosť na súde dozvedela od ďalších svedkov. Spomínali si, ako pár týždňov pred lúpežou „Antal zrejme v podnapitom stave prišiel do Smetanovej kancelárie“ a „s výčitkami zmiešanými so závisťou“ vykrikoval: „Kde má Smetana milióny? Kde sú smetanovské milióny?“

Na súde vypovedal v pozícii svedka aj advokát Antal. Incident v Smetanovej kancelárii poprel, ale o svojom vzťahu ku kolegovi vydal jednoznačný signál. „Zrazu si kúpil jeden Mercedes, druhý Mercedes, ďalšie auto dcére, ďalšie manželke,“ s horkou príchuťou vyratúval Antal v súdnej sieni a posledné slová adresoval priamo Jánovi Smetanovi: „Takže preto si sa zviditeľnil.“

Od lúpežného prepadnutia Smetanovcov sa Antal dištancoval, ale svoje priateľské vzťahy s Petlušom, neskôr odsúdeným za vraždu Kubašiaka, potvrdil. Priznal aj to, že Petluša navštívil vo väzbe krátko po jeho zatknutí, ale obhajovať ho odmietol. Na otázku prokurátorky, či môže uviesť dôvod, prečo Petlušovu obhajobu odmietol, povedal: „Nie.“

Najprv čihí, potom hota

Spomínané informácie o advokátovi Antalovi sa zrejme dostali až k prezidentovi republiky. V roku 2010 prezidentov hovorca Marek Trubač vysvetľoval, prečo Gašparovič využil zákonnú možnosť a Antala do funkcie sudcu nevymenoval. „Dozvedel sa závažné skutočnosti, určité podozrenia s trestnou činnosťou,“ povedal hovorca pre našu redakciu.

Odvtedy ostalo okolo advokáta Antala ticho. Až dvadsiateho druhého októbra tohto roku vyšla z Prezidentského paláca správa o vymenovaní nových sudcov. Prezident v príhovore pred osemnástimi nováčikmi v talároch za prítomnosti ministra spravodlivosti Tomáša Borca a predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina zdôraznil, že sudcovský stav sa na Slovensku nevníma pozitívne.

Zároveň tlačová agentúra SITA zverejnila z tejto akcie fotografiu, na ktorej si Ivan Gašparovič ako hlava štátu podáva ruku s novovymenovaným sudcom Milanom Antalom. Mal byť toto prezidentov príspevok k zlepšeniu obrazu slovenského súdnictva?

Pravdaže, ani v tých najčernejších predstavách si nepripúšťame, že advokát Milan Antal by mal s prepadnutím Smetanovcov skutočne niečo spoločné. Čo Petluš z jeho možno len mimochodom vyslovených informácií vydedukoval, za to Antal predsa nemôže. Možno s vrahom Petlušom ani nebol až taký kamarát, ako sa to nezainteresovaným mohlo zdať.

Možno Petluš Antala iba zneužíval, možno k nemu chodil na návštevy častejšie, ako si to Antal želal, ale ako zdvorilý človek ho nedokázal odmietnuť. Možno, možno... Podstatné je niečo iné. Sudcom by sa mal stať iba človek, ktorého ľudia automaticky, a priori vnímajú ako morálnu autoritu. Veria v jeho neomylný cit pre spravodlivosť, v jeho nespochybniteľné rozlišovanie hranice medzi svetom slušných ľudí a grázlov. Ak na niekoho padol čo i len tieň pochybností, mal by byť spomedzi kandidátov na funkciu sudcu diskvalifikovaný.

Extrémne prísny výber sa z pohľadu konkrétneho adepta nemusí javiť ako celkom spravodlivý, ale pre dôveryhodnosť celého súdneho systému je nevyhnutný.

Bez vysvetlenia

Či má prezident Gašparovič na výber sudcov iný názor, keď zveril túto doživotnú funkciu zrazu aj Milanovi Antalovi, sa týždenník Plus 7 Dní pokúšal zistiť cez jeho hovorcu. Ten si ešte overoval, kedy presne má týždenník uzávierku, no v redakcii sa odpovede nedočkali. Ostáva nám len dúfať, že sa tak nestalo len preto, lebo žiadny akceptovateľný dôvod zmeny prezidentovho názoru neexistuje.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].