Vyhrá?: Podarí sa Štefanovi Harabinovi vysúdiť od Generálnej prokuratúry desiatky tisíc eur?

Harabin možno vysúdi od Generálnej prokuratúry tisíce eur

Štefan Harabin vysúdil od Generálnej prokuratúry takmer 190-tisíc eur, zatiaľ však rozsudok nie je právoplatný.

Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin si možno už čoskoro finančne prilepší. Rozhodne pritom nepôjde o malú čiastku. Zaujímavosťou je, že sumu aktuálne sa blížiacu k číslu 190-tisíc eur mu podľa všetkého bude musieť zaplatiť Generálna prokuratúra. A to všetko pre prepis údajného rozhovoru Harabina s drogovým bosom albánskeho pôvodu Bakim Sadikim, ktorý má pochádzať ešte z roku 1994.

Žiada nahradiť škodu

Mediálne známy prepis rozhovoru na verejnosť prenikol v roku 2008, keď Harabin zastával post ministra spravodlivosti v prvej Ficovej vláde. Malo z neho vyplývať, že s niekoľkokrát obžalovaným Sadikim mal priateľské kontakty. Počas telefonátu si mali tykať a Albánec dlhodobo žijúci na Slovensku vo zverejnenom prepise pozýval vtedajšieho sudcu Najvyššieho súdu k sebe na návštevu.

Sadiki: Po vyše dva a pol roku chytili Bakiho Sadikiho v Kosove. Foto: Polícia SR

Hoci Harabin pravosť prepisu popieral, bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka ju potvrdil. Po tejto výmene názorov zostalo okolo prepisu záhadné ticho. Potom Harabin, zatiaľ nevedno kedy, podal na Okresný súd Bratislava I v tejto veci žalobu o náhradu škody voči štátu, zastúpenému Generálnou prokuratúrou, a to z titulu nezákonného rozhodnutia a nesprávneho úradného postupu.

„Súd vo veci rozhodol rozsudkom vo februári 2011, ktorý bol zrušený odvolacím Krajským súdom v Bratislave v januári 2012 a vec bola vrátená súdu 1. stupňa na ďalšie konanie,“ dal nám vedieť hovorca súdu Pavol Adamčiak. Dodal, že okresný súd vo veci opäť rozhodol 24. septembra 2012. Z verdiktu vyplýva, že „odporca je povinný zaplatiť navrhovateľovi 150-tisíc eur spolu s úrokom z omeškania vo výške deväť percent ročne od 6. januára 2010 do zaplatenia a nahradiť mu trovy konania vo výške 11 140,42 eura. To všetko do troch dní od právoplatnosti rozsudku. Súd vyhodnotil konanie odporcu ako nesprávny úradný postup,“ spresnil Adamčiak.

Pre lepšie pochopenie azda toľko, že Generálna prokuratúra, ktorá sa aktuálne borí s vážnymi finančnými problémami, by mala Harabinovi zaplatiť v súvislosti s prepisom jeho údajného rozhovoru s Bakim Sadikim už spomínaných takmer 190-tisíc eur. Rozsudok, ktorý okresný súd vyhlásil, odôvodnil a písomne vypracoval, by už čoskoro mal byť doručený účastníkom konania.

„Zatiaľ nie je právoplatný. V prípade podania odvolania bude vec postúpená odvolaciemu Krajskému súdu v Bratislave na rozhodnutie,“ uzavrel Adamčiak s tým, že k ďalším skutočnostiam v tejto veci sa súd nateraz nebude vyjadrovať. Na rozhodnutí okresného súdu je okrem výšky náhrady škody zaujímavé i prisúdenie úrokov z omeškania, čo je napríklad pri náhrade nemajetkovej ujmy úplne nezvyklé.

Už ho majú

Zatiaľ čo Harabin žne úspechy, druhý človek spomínaný v údajnom prepise čaká na verdikt kosovských úradov. Spojeneckým jednotkám OSN v Kosove sa totiž pred pár dňami podarilo narkobaróna spod Tatier zadržať. Na úteku bol viac ako dva a pol roka. Pred políciou sa mu podarilo uniknúť v marci 2010, a to krátko pred uskutočnením razie v jeho dome v Novej Lesnej. V tom čase sa hovorilo, že Sadiki musel dostať echo, pretože ešte pár dní predtým sa pokojne pohyboval po Poprade.

Záťah: Na jeseň 2008 sa podarilo zadržať polícii pod Tatrami dvanásť kilogramov heroínu. Foto: Archív

Polícia plánovala zadržať ho v súvislosti s jedným z najväčších protidrogových prípadov v dejinách Slovenska, keď na jeseň 2008 v Poprade zatkla členov organizovanej skupiny zabezpečujúcej dovoz, prevoz, úschovu a distribúciu heroínu. Drogy cez Slovensko prevážali v športovej obuvi a uskladňovali ich v istom penzióne v Starom Smokovci. Polícia počas akcie zaistila takmer dvanásť kilogramov heroínu. Z takého množstva by podľa jej odhadu bolo možné vyrobiť vyše pol milióna jednorazových dávok v celkovej hodnote päť miliónov eur!

Proti Sadikimu najskôr nemali žiadne dôkazy, postupne však vyšlo najavo, že bol hlavou celej skupiny. Krajský súd v Prešove ho vlani právoplatne odsúdil na 22-ročné odňatie slobody. O tom, či kosovské úrady Sadikiho vydajú, by sa podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka malo rozhodnúť v najbližších dňoch.

Nová Lesná: V marci 2010 hľadala polícia Sadikiho v dome v Novej Lesnej. Zbytočne. Foto: Zuzana Lišková


  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní