Harabin opäť zasahuje: Tentoraz vytiahol z kaše exposlanca, ktorý sa preslávil vulgárnym výrokom

Expolitik Peter Ďuračka preslávený výrokom „Môžete mi fajčiť môj ctený poslanecký k…“ dnes uspel na Najvyššom súde. Rozsudky súdov v jeho prípade údajného podvodu s daňami zrušil až Harabinov senát.

Bývalý poslanec na súd neprišiel. Poslal len svojho advokáta. Doma, alebo kdekoľvek bol, sa však asi potešil. Senát Štefana Harabina totiž vrátil prípad, ktorý bol rozhodnutý v roku 2008, späť prvostupňovému súdu. Išlo pritom o údajné neoprávnené odpočty DPH, ktoré sa týkali ešte aj daňového priznania za rok 1996. Harabin tak v podstate vrátil 20-ročný prípad do jeho začiatkov.

Štefan Harabin: Procesné pochybenia pokladal jeho senát za závažné a vrátil celý prípad na začiatok. Foto: Matej Kalina

Procesné pochybenia

Senát takto rozhodol kvôli procesným chybám. „Obvinený podal námietku zaujatosti voči prokurátorovi a o tej nebolo rozhodnuté. Hoci ešte prvostupňová predsedníčka senátu žiadala krajskú prokuratúru, aby doručila rozhodnutie o námietke. Krajský prokurátor ju nedoručil. Z nepochopiteľných dôvodov predsedníčka senátu začala konať,“ vysvetlil Harabin pri odôvodnení rozhodnutia.

Bez dôkazov?

Pokračoval tým, že v spise sa nenachádzali niektoré dôkazy, napríklad daňové priznanie za máj 1996. „Bol porušený princíp reformatio in peius, že len na podklade odvolania obvineného bola sprísnená kvalifikácia podvodu,“ vysvetľoval ďalej Harabin a dodal, že v rozhodnutí absentovala výroková časť. Rozhodnutie potešilo Ďuračkovho advokáta Branislava Jablonku, ktorý prišiel na súd bez klienta.

„Domnievam sa, že Najvyšší súd rozhodol správne. Ako ste počuli, obvinený nemal byť ani postavený pred súd, lebo sú tam závažné procesné vady. Jednak chýbajú dôkazy, ktoré ho mali usvedčovať z viny. A tretím dôvodom bolo, že bol uznaný z prísnejšieho trestného činu než bol kvalifikovaný. Teraz bude rozhodovať prvostupňový súd a všetko pôjde odznova,“ doplnil. V Ďuračkovom prípade išlo o to, že mal predložiť daňové priznania, ktoré neoprávnene zakladali odpočet DPH.

Ďuračka si však už odsedel súhrnný trest, ktorý mu súd vymeral nielen za údajný podvod, ale aj útok na verejného činiteľa. Ten si totiž už odpykával v čase, keď o podvode súd rozhodoval. Odsedel si viac ako tri roky. Najvyšší súd dnešným rozsudkom tento trest zrušil. Podľa advokáta tak bol za mrežami nezákonne.


  • jb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].