Po rokoch: Z blondíny sa stala bruneta, vydala sa, porodila dve deti a napísala o svojej kauze knihu.

Hedvigu môžu poslať na psychiatriu a Slovensku urobiť svetovú hanbu

Čo čaká Hedvigu Malinovú, keď ju zatvoria na psychiatriu? Kauzu by však v januári mohli zatvoriť.

Hoci od prípadu Hedvigy Žákovej-Malinovej uplynulo už šesť rokov, stále jej hrozí obžaloba z krivého svedectva. Podľa prokuratúry totiž vtedajšia študentka pri svojej výpovedi klamala. Súdni znalci si Hedvigu opäť predvolali na psychiatrické vyšetrenie, aby zistili, či v čase výpovede bola na takýto akt psychicky spôsobilá.

Žáková-Malinová výpoveď odmieta - hoci by jej, paradoxne, mohla pomôcť. Ak by totiž vyšetrenie ukázalo, že, ľudovo povedané, nebola celkom pri zmysloch, hroziacej obžalobe by sa vyhla. Podľa našich informácií z dôveryhodného zdroja by tak celá kauza mohla byť uzavretá už v januári.

Prokuratúra tvrdí, že študentka zranenia len predstierala. Foto: TASR

Nedôvera

Znalci si mladú ženu predvolali na ambulantné psychiatrické vyšetrenie. Súd totiž žiadosť o jej nútenú hospitalizáciu vyšetrovateľom zatrhol s odôvodnením, že by išlo o zásah „do osobnej slobody jednotlivca“. Nepovolil však prítomnosť Malinovej advokáta na tejto procedúre. „Vyšetrenie znalcami nie je výsluchom obvinenej,“ píše sa v odôvodnení.

Ak by Hedviga nespolupracovala alebo ak by znalcom ambulantné vyšetrenie „nepostačilo“, môže podľa súdu „v krajnom prípade, ak zlyhali všetky ostatné možnosti“, na psychiatrii skončiť.

Psychiater Jozef Hašto, ktorý Hedvigu po údajnom útoku liečil, však pred jej prípadným „pozorovaním v zdravotníckom zariadení“ varuje. „Ak by súd povolil hospitalizáciu Hedvigy, zrejme by išlo o porušenie jej ľudských práv a bolo by tu aj výrazné riziko opätovnej psychickej traumatizácie a hrozí poškodenie duševného zdravia. V prípade matky s malými deťmi sa dá násilné odlúčenie od detí považovať za týranie. Predpokladám, že seriózny klinický psychiater sa nezapletie do takéhoto neľudského správania, presadzovaného súdnymi znalcami a Generálnou prokuratúrou.

Je tu tiež riziko, že Slovenská republika by musela čeliť celosvetovej hanbe,“ tvrdí psychiater a dodáva: „Som presvedčený, že Hedviga hovorila o prepadnutí pravdu. Opísala realitu tak, ako si ju jej ľudské vnímanie a pamäť boli schopné zapamätať a v aktuálnych situáciách reprodukovať. Časť útoku si Hedviga nepamätá, pretože bola zrejme v stave bezvedomia alebo zníženého vedomia, pravdepodobne v dôsledku útoku na hlavu s následným otrasom mozgu.

Dá sa prakticky s istotou predpokladať, že dostala dva údery do hlavy, na oblasť ľavej spánkovej kosti a ľavej lícnej kosti. Na tieto údery sa nepamätá, ale jasne o nich svedčí klinický nález ošetrujúcich a vyšetrujúcich lekárov v Nitre, fotky a nález CT hlavy,“ tvrdí Hašto.

S blúzkou: Minister vnútra Robert Kaliňák už 12. septembra 2006 na tlačovej besede tvrdil, že Hedviga si útok vymyslela. Foto: ČTK

Hypnóza?

Hedvige hrozí za odmietnutie vyšetrenia znalcami po kuta, prípadne ďalšie trestné stíhanie - tentoraz za marenie spravodlivosti či pohŕdanie súdom.

A čo by ju počas vyšetrenia čakalo? „Pri ambulantnom vyšetrení vedie psychiater a psychológ rozhovor s pacientom, pričom psychiater sleduje správanie pacienta a jeho telesné prejavy. Nasleduje séria testov, ktoré psychológovi umožňujú preskúmať intelekt, pamäť a osobnostné vlastnosti skúmanej osoby. Výsledky testu sa potom konfrontujú s rozhovorom a spolu s pozorovaním správania dajú výsledok vyšetrenia,“ hovorí profesor psychológie Anton Heretik. „Ústavné vyšetrenie od ambulantného sa líši tým, že ide o dlhodobé pozorovanie správania riadne hospitalizovaného pacienta a jeho opakované pravidelné vyšetrenia.“

Žáková-Malinová však nesúhlasí ani s vyšetrením, ani s výsluchom na detektore lži na území Slovenska. Jej advokát Roman Kvasnica to zdôvodňuje nedôverou v slovenské justičné orgány a spolitizovaním celej kauzy. Podľa jeho slov je pri Hedviginom zvažovaní o podstúpení psychiatrického vyšetrenia rozhodujúca aj metodika, akou sa bude postupovať. Za vážny zásah do súkromia by považoval napríklad hypnózu.

Psychiater Hašto upozorňuje na riziká hypnózy. „V modernej psychotraumatológii sa pri diagnostike úzkostlivo vyhýbame hypnóze, ako aj kladeniu sugestívnych otázok. Hypnoticky navodená predstava sa totiž môže natoľko prepojiť so spomienkami na reálne udalosti, že je potom pre človeka problém rozlíšiť, čo bol hypnoticky navodený obraz a čo spomienka na reálnu udalosť. I keď musím dodať, že odborník skúsený v psychotraumatológii do určitej miery dokáže identifikovať rozdiely,“ myslí si Hašto.

Hedvigy sa zastala aj Slovenská psychiatrická spoločnosť. Tá považuje jej ústavné pozorovanie za zbytočné. Šesť rokov po udalosti sa totiž podľa spoločnosti nedá zistiť vtedajší duševný stav obvinenej.

Súd však jej stanovisko z viacerých dôvodov označil za „neakceptovateľné ani ako odborné vyjadrenie, ani ako písomné potvrdenie, o ktorom nie sú pochybnosti“.

Kauza Hedviga

Študentku mali 25. augusta 2006 napadnúť a zbiť dvaja extrémisti v nitrianskom Brezovom hájiku počas cesty na skúšku - a to len preto, že hovorila do mobilu po maďarsky. Fackou ju vraj jeden z nich skolil na zem, nato jej mali ukradnúť náušnice a na blúzku napísať Maďari za Dunaj. Po bitke našla zmätená študentka pomoc na univerzite, kde profesori zavolali záchranku.

Dva dni nato jej prišli poštou domov doklady, ktoré jej mali zmiznúť počas útoku. Polícia však po krátkom vyšetrovaní trestné stíhanie neznámych útočníkov zastavila, pretože „bolo preukázané, že skutok sa nestal“.

Kauza sa definitívne spolitizovala 12. septembra 2006, keď vtedajší premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák zvolali tlačovku a o podozreniach polície, že študentka klame, informovali verejnosť. V máji 2007 nitriansky vyšetrovateľ obvinil Hedvigu z krivej výpovede. Dlho však prípad nevyšetroval. Dôvodom boli pochybnosti o správnom postupe pri vyšetrovaní študentky. Prípad preto prevzala priamo Generálna prokuratúra, no vyšetrovanie sa aj tak nikam nepohlo.

Námestník generálneho prokurátora Ctibor Košťál pred troma mesiacmi potvrdil, že pokiaľ sa prípadom údajného napadnutia Hedvigy nezačali zaoberať oni, pochybili vyšetrovatelia, okresná aj krajská prokuratúra.

Vyšetrujúci prokurátor Generálnej prokuratúry Jaroslav Kozolka sa nám k prípadu odmietol vyjadriť. „Nebudem sa vyjadrovať k tomuto prípadu, kým nie je z našej strany uzavretý,“ povedal.

Prípad je zaujímavý aj tým, kto boli oznamovatelia údajného trestného činu krivého obvinenia. Jeden z nich, Peter Korček, je bývalý agent Slovenskej informačnej služby. Druhý, Juraj Kubla, je mŕtvy. Vraj sa v máji 2007 obesil na šnúre na bielizeň v pivnici domu. Necelého pol roka od podania trestného oznámenia voči Hedvige.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].