V posledných rokoch pribúdajú muži nútení organizovanými skupinami vykonávať ťažké práce alebo žobrať.

Hľadáte brigádu? Nenaleťte novodobým otrokárom

Bitky, znásilňovanie, väznenie a drogy. To všetko využívajú novodobí otrokári, aby svojim obetiam znemožnili útek.

Stretnutie s Róbertom bolo pre mladú Jarku akoby vykúpením z mizérie, ktorú prežívala doma. Po mesiacoch na sociálnej podpore sa jej zrazu otvoril svet. Práca vo švajčiarskom hoteli, nadštandardný plat. Róbert jej tvrdil, že tam sám pracuje ako šofér a všetko je legálne. Počas cesty sa zastavili u jeho údajnej rodiny v rakúskom Linzi a po troch dňoch jej ponúkol prácu barmanky, aby si privyrobila, kým pôjdu do Švajčiarska. Z baru sa však vykľul erotický salón a dovtedy sympatický Robo jej tvrdo oznámil, že bude robiť prostitútku. Jarka sa pokúsila odmietnuť, muž ju však zmlátil, znásilnil a zamkol v izbe.

Prostitútka

To trýzniteľovi nestačilo. Prinútil ju zatelefonovať domov a oznámiť blízkym, že pracuje a má sa dobre. Denne musela zvládnuť niekoľko klientov. Peniaze si Róbert delil s majiteľom salónu. Jarka nedostávala nič. Po mesiaci ju predali českému páru. Muž a žena si ju osobne vyzdvihli a odviezli do prenajatého bytu vo Švajčiarsku. Tam ju zas nútili na prostitúciu. Otrokári ju mlátili, nútili užívať pervitín, aby vydržala „pracovať“ čo najdlhšie, odopierali jej spánok. Všetko bez zdravotnej starostlivosti či ochrany počas sexu. Mladá žena zostala v druhom stave. „Myslela som si, že tým sa to skončí, že to už nemôže pokračovať,“ spomína Jarka. „Mýlila som sa. Aj s bruškom som musela na lusknutie prstami rozťahovať nohy a podriaďovať sa.“ Keď bola vo štvrtom mesiaci, jeden z klientov sa nad ňou zľutoval. V noci pristavil dodávku k budove, kde bývala, a ona musela vyskočiť z okna na prvom poschodí. Odviezol ju do iného mesta a vyložil na autobusovej stanici, kde sa jej ujala polícia. S pomocou miestnej mimovládnej organizácie sa dostala naspäť na Slovensko. Napriek strachu spolupracovala pri odhalení otrokárov, ktorí skončili na niekoľko rokov za mrežami. „Teraz žijem v utajenom byte, chodím na psychoterapiu, starám sa o dieťa a ani netuším, kto je jeho otcom,“ končí svoje smutné rozprávanie mladé dievča. „Snažím sa nejako začleniť do života, ale neviem, či sa mi to niekedy podarí.“ Nie, to nie je úryvok z pripravovanej knihy. To je surová realita.

Sexuálne otrokyne: Dievčatá musia poskytovať služby v luxusných podnikoch, pajzloch, v bytoch, ale i pri cestách.

Foto: Juraj Roščák

Buďte opatrní

Zuzana Vatraľová z Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) sa s otrasnými príbehmi, ktoré obyčajných ľudí dvíhajú zo stoličiek, stretáva často. Ročne asistujú pri záchrane zhruba tridsiatky ľudí alebo ju organizujú. Odhaduje však, že reálny počet slovenských otrokov v zahraničí je omnoho vyšší. Európske čísla sú ešte hrozivejšie. Ročne presahujú stotisíc zotročených osôb! „V minulosti to boli predovšetkým ženy, ktoré museli poskytovať erotické služby. V posledných rokoch nám však pribúdajú aj muži nútení organizovanými skupinami vykonávať ťažké práce alebo žobrať,“ hovorí. Slovenská pobočka IOM pomáha obetiam obchodu s ľuďmi pri komunikácii s úradmi, pri návrate domov, ponúkne im zaradenie do integračného programu alebo im dokonca zaplatí rekvalifikačné kurzy. Takisto preverujú agentúry a robia osvetovú činnosť. „Pred vycestovaním je namieste maximálna miera opatrnosti,“ upozorňuje. „Sprostredkovatelia totiž dokážu byť veľmi dôveryhodní. Často sú to seriózne pôsobiace ženy v strednom veku, ktoré sa votrú do rodín budúcich obetí a spracujú ich.“

Herečka a otrokyňa

Zuzana Vatraľová nám odrieka príbeh za príbehom. Jeden hroznejší ako druhý. „Mali sme prípad sedemnásťročnej modelky, u ktorej spočiatku všetko vyzeralo v poriadku. Po kastingu čakala len na vybavenie formalít. Žena, čo s ňou komunikovala, nadviazala kontakt s jej rodičmi a ubezpečila ich, že sa nič nemôže stať. Vraj aj ona tam poslala vlastnú dcéru. Zakrátko sa však všetko zmenilo. Tínedžerku naložili do auta a odviezli do Talianska, kde ju prinútili hrať v pornofilmoch. Nakoniec unikla v nestráženej chvíli počas nakrúcania a išla na prvú policajnú stanicu.“ Ani pri agentúrach nemáte istotu. Presvedčila sa o tom osemnásťročná Janka, ktorá sa vybrala do Švédska ako aupairka. V dome, kde žili tri generácie, ju uväznili. Musela pracovať ako otrokyňa. Nesmela vychádzať von, jesť mohla len skoro ráno a neskoro večer. Každý deň šestnásť hodín upratovala, starala sa o deti, prala, žehlila, varila, noci trávila v zamknutej izbe. Strážili ju dokonca starí rodičia. Janku zachránila náhoda. Susedia si ju všimli, keď pricestovala s kuframi, a bolo im divné, že ju odvtedy nevideli. Tak zavolali odbor sociálnej starostlivosti. Neskôr vysvitlo, že ani zďaleka nebola prvá, ktorá na rodinu hrdlačila.

Manipulácia

Zneužívané ženy dokážu ich väznitelia spracovať rôznymi spôsobmi. „Pýtali sme sa jednej dievčiny, prečo neodišla z otvoreného baru plného ľudí,“ spomína Vatraľová. „Priznala sa, že sa veľmi bála. V tom istom podniku totiž jedna zo žien na pokus o útek doplatila životom.“ Dievča z Balkánu poprosilo klienta, či by jej nepomohol. Ten jeho žiadosť vyklopil majiteľovi salónu. Trest bol hrozný. Majiteľ so svojimi komplicmi ho pred očami dievčat tak zmlátil, že upadlo do bezvedomia, z ktorého sa už neprebralo. Skaličené telo vyhodili na ulicu ako nepotrebný odpad. Tam na následky surovej bitky zomrelo. Obchodníci niekedy nemusia svoje obete ani strážiť. Keď sa im podarí zlomiť ich, snažia sa im dokonale vymyť mozgy. Sú radšej, keď spolupracujú dobrovoľne. Dobité a sfetované prostitútky nemajú takú cenu. Psychicky ich spracovávajú, niektoré zvýhodňujú a tie pre možnosť nakúpiť si v obchode či vyberať si klientov donášajú na svoje kamarátky.

Žobrák

Päťdesiatšesťročný Anton sa po výpovedi vzhľadom na vek i zdravotné problémy dostal do bezvýchodiskovej situácie. Známy mu ponúkol robotu na stavbe v Taliansku. Anton neváhal a na druhý deň s ďalším „sprostredkovateľom“ odcestovali. Po celodennej ceste autom mu muž oznámil, že práca v stavebníctve nie je a musí pre neho žobrať. Aby splatil dlh za cestu. Denne mu má odovzdať pätnásť eur. Či ich vyžobre, alebo nie. V Antonovi sa ozvala hrdosť a ponižujúcu prácu odmietol. Jeho nový majiteľ ho však zmlátil a robil tak pravidelne. Denne ho kontroloval. Anton sa bál komukoľvek prihovoriť, žil v neustálom strachu. Býval v starom dome, spal na zemi, umýval sa v potoku. Stratil akúkoľvek ľudskú dôstojnosť. „Neviete si predstaviť, ako som sa hanbil,“ spomína. „Neraz sa stalo, že som sa schoval medzi kontajnery a rozplakal sa.“ Toto šialenstvo trvalo niekoľko týždňov, až Anton dostal epileptický záchvat. Keď sa prebral, bol úplne stratený. Oslovil náhodného chodca a všetko mu porozprával. Ten ho odviedol na políciu. Anton aj po návrate domov ešte dlho trpel chorobným strachom a epileptické záchvaty sa mu pravidelne vracali.

Keď pohár pretečie

V prípade mužov fyzické ataky nebývajú až také časté. Otrokári sa snažia obete dostať do finančnej závislosti, tvrdia im, že musia splatiť dlh za cestu a vybavovanie formalít, pričom vyplatenie peňazí vždy z nejakého dôvodu odkladajú. Ak aj financie na zahraničné účty chodia, vďaka získaným podpisovým právam ich obchodníci prevezmú. „Skupine mužov, ktorí zberali úrodu v Španielsku, napríklad povedali, že výplatu dostanú až po troch mesiacoch, keď majiteľ farmy všetko predá,“ hovorí opäť Zuzana Vatraľová. „No a po zbere ich udali polícii za nelegálnu prácu.“ Výnimočne sa stane, že zločincom sa ich odporné obchody vypomstia. Partia chlapov, rovnako na prácach v Španielsku, si jedného dňa povedala dosť, dali sa dokopy, rozbili svoje väzenie a riadne si podali strážcov, ktorí sa im snažili zabrániť v odchode. „My sme im už len pomohli kúpiť lístky na cestu domov,“ usmieva sa šéfka slovenskej pobočky IOM.

Polícii neveria

Väčšina obetí má aj po vyslobodení strach. Ak sa zapoja do programov IOM, často spoluprácu s políciou odmietnu. Neveria ani im, ani slovenskému súdnictvu. „Problém je, že sú chránení len počas trestného konania,“ vysvetľuje Zuzana Vatraľová. „Na súde však už páchatelia majú právo vedieť, kto proti nim svedčil. Získať status chráneného svedka nie je jednoduché a keby aj, znamenal by nielen zmenu identity, ale v podmienkach Slovenska často aj zmenu krajiny. Preto klientom hovoríme na rovinu, že síce môžu odhaliť páchateľa, ale je to chobotnica, ktorá sa nezničí zatvorením niekoľkých vinníkov.“

Pohľad polície

Podľa riaditeľky odboru obchodovania s ľuďmi Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru Anny Babincovej policajti od začiatku minulého roku viedli vyšetrovanie v necelej štyridsiatke prípadov. „Pri pracovnom vykorisťovaní odoberajú obetiam doklady a prihlásia ich na pobyt v cieľovej krajine,“ hovorí. „Potom im vybavia číslo národného poistenia, aby ich mohli zamestnať. Nasleduje návšteva banky, kde im založia účty. Všetky dokumenty podpisujú poškodení, pričom ani nevedia, čo podpísali.“ Doklady a platobné karty prídu poštou na adresu, ktorú v žiadostiach uviedli „obchodníci“. Tí si ich preberú a ponechajú. Obete sú stále pod kontrolou a v zamestnaní im pod rôznymi zámienkami ukladajú „pokuty“ za zle odvedenú prácu. Zo zárobkov dostávajú päť až desať libier. Niekedy nič - s tým, že peniaze dostanú, keď pôjdu domov, alebo ich poslali príbuzným na Slovensko. Inokedy sa dozvedia, že im z výplat nič nezostalo, pretože veľa stojí bývanie a strava. Pritom títo ľudia obyčajne dostávajú len jedno jedlo denne. A ak neposlúchajú, hladujú aj niekoľko dní. Zadržiavané doklady otrokári zneužívajú aj na získanie úverov, ktoré sa dajú vybaviť cez internet, na splátkové nákupy, vybavujú si telefóny a paušály, ktoré používajú až do zablokovania. Sú však aj extrémnejšie prípady. Napríklad zločinci v Nemecku podávali drogy tehotnej žene, aby ju prinútili poslúchať, a tej sa narodilo postihnuté dieťa, alebo keď na svoju obeť, ktorú nútili žobrať, uzavreli poistenie a potom jej zlomili ruky a nohy, aby získali peniaze z poistky. Anna Babincová nepopiera, že ak sa poškodení rozhodnú spolupracovať s políciou, vždy tu existuje prvok rizika. Preto ich informujú, čo ich v priebehu vyšetrovania čaká. „Ide napríklad o opakované výsluchy, konfrontácie s páchateľmi, pokusy advokátov spochybňovať ich výpovede, možné útoky zo strany páchateľov alebo ich príbuzných.“ Ak je dôvodná obava, že oznámením totožnosti či bydliska svedka by bol ohrozený život a zdravie jeho alebo príbuzných, nemusí uvádzať svoje údaje. Takisto možno výsluch vykonať pomocou zariadení určených na prenos zvuku a obrazu alebo zmeniť vzhľad a hlas poškodeného. V mimoriadnych prípadoch môže byť zaradený do programu ochrany svedkov. Páchateľom trestných činov obchodovania s ľuďmi hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov. Ak obeti spôsobia ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, trest sa môže pohybovať od 12 do 20 rokov.

Jarovnice: Policajná akcia, pri ktorej boli zadržaní obchodníci s ľuďmi. Obetevyužívali na práce v Anglicku.

Foto: Juraj Roščák

Preverujte

Pred odchodom do zahraničia si overte sprostredkujúcu agentúru na úrade práce alebo na linke IOM 0800 800 818. Nepodpisujte zmluvy v jazyku, ktorému nerozumiete. Dohodnite si zmluvné podmienky, pracovný čas a plat. Neodovzdávajte sprostredkovateľom osobné doklady. Zistite si telefónne čísla na naše veľvyslanectvo v cieľovej krajine. Obráťte sa na políciu napriek upozorneniam od obchodníkov, že policajtov majú podplatených a že si aj tak nepomôžete. Nie je to pravda. Vo väčšine krajín existujú bezplatné linky pre obete obchodovania s ľuďmi, informácie o nich sú prístupné na letiskách, autobusových a vlakových staniciach. Dohodnite sa s príbuznými na pravidelných časoch kontaktu, prípadne nejaké heslo, ak by vám nedovolili obchodníci hovoriť o podmienkach, v akých ste sa ocitli.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].