Hnus v špičkovom zariadení: Je to naozaj tá istá nemocnica?

Žiadny luxus, ťažko chorí pacienti ležia v nechutných podmienkach.

Už im praskli nervy! Nahnevaní návštevníci Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave sa rozhodli upozorniť, že súčasťou tohto špičkového zariadenia nie je len prostredie vyzdobené farebnými obrazmi, či dych vyrážajúce zrekonštruované a zmodernizované oddelenia, ktoré nám môžu závidieť aj v tej najvyspelejšej Európe. Pravdou totiž je, že sa tam nachádzajú aj priestory, s ktorými sa veru radšej nikto nechváli.

Umenie na onkológii. Chodby niektorých oddelení zdobia obrazy.
Umenie na onkológii. Chodby niektorých oddelení zdobia obrazy.
TASR

Jedna katastrofa

Popraskaná, zničená, nevábne pôsobiaca podlaha, zle tesniace okná a balkónové dvere, ktoré musia podkladať handrami, či strop ktorý, zdá sa, každú chvíľu spadne.

Takto nejako to má vyzerať na Oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny Národného onkologického ústavu považovaného za jedno z top zdravotníckych zariadení na Slovensku. Fotografie, ktoré dokazujú, že nejde len o výmysly, ale o skutočný stav, sme dostali pred pár dňami do redakcie PLUS 7 DNÍ.

Podlahy na Oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny sú popraskané a celkovo vyzerajú veru všelijako.
Podlahy na Oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny sú popraskané a celkovo vyzerajú veru všelijako.
Archív

Okrem krátkeho popisu, na ktorom oddelení to má takto zúfalo vyzerať, bola pri fotkách priložená aj štipľavá poznámka, že s týmto zábermi sa kompetentní akosi nechvália.

Oddelenie pre trpiacich

„Na webe NOÚ sa dočítate, že toto oddelenie poskytuje liečbu onkologickým pacientom trpiacim závažnými, život ohrozujúcimi ochoreniami v priebehu celých 24 hodín. Kriticky chorým pacientom je popri monitoringu vitálnych funkcií poskytovaná podpora, resp. náhrada zlyhávajúceho životne dôležitého orgánu. No a takíto pacienti ležia v prostredí, ktorého asi nikoho nezaujíma, s ktorým sa nikto médiám nechváli," dozvedeli sme sa od nahnevaného čitateľa.

Rýchla reakcia

Súčasné vedenie onkologického ústavu zlý stav Oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny priznalo. Podľa hovorkyne zariadenia Martiny Šoltésovej je však dôležité si uvedomiť, že „toto oddelenie bolo projektované a vybudované pred niekoľkými desiatkami rokov. Aj napriek tomu ide v súčasnosti o funkčné oddelenie s náležitou technickou a prístrojovou vybavenosťou a dostatočným počtom vyškoleného zdravotníckeho personálu," zdôraznila s tým, že na oddelení je poskytovaná štandardná starostlivosť onkologickým pacientom, ktorých stav si vyžaduje kontinuálny monitoring základných životných funkcií a intenzívne terapeutické postupy.

Potešujúce je, že iniciatíva so zaslaním fotodokumentácie dokazujúcej žalostný stav oddelenia sa zrejme dočká adekvátnej odozvy. Martina Šoltésová totiž prezradila, že jedným z cieľov vedenia onkologického ústavu v najbližšej dobe je zabezpečiť komplexnú rekonštrukciu priestorov spomínaného oddelenia. Mala by viesť k zväčšeniu kapacity oddelenia a jej modernizácii. Tak uvidíme.

  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].