Obľúbená čínska medicína: Venuje sa jej aj Norbert Synčák z Nitrianskych Hrnčiaroviec. V praxi využíva feng šuej, čínsku astrológiu, diagnostiku z pulzu na ruke či z jazyka, ale tiež akupunktúru.

Hon na liečiteľov: Poslanci ich chcú označiť za kriminálnikov

Poslanci si chcú posvietiť na ľudových terapeutov. Zmena zákona ešte neprešla.

Ponaprávali vám kosti? Poradili vhodné bylinky na pretrvávajúce neduhy? Správne diagnostikovali pôvod zdravotných ťažkostí? Liečitelia a bylinkári tu boli odnepamäti. Iste, za posledné roky ich neuveriteľne pribudlo. Súdny človek však dokáže odlíšiť šarlatána, ktorý sľubuje nemožné, od skúseného odborníka na alternatívnu liečbu. Napriek tomu, na Ústavnoprávny výbor sa nedávno dostal pozmeňovací návrh zaoberajúci sa neoprávneným výkonom regulovanej činnosti.

Poslanec Národnej rady SR Martin Poliačik zo strany Sloboda a Solidarita (SAS) upozornil, že na pretras prídu nielen tí, ktorí ponúkajú právne služby, hoci na túto činnosť nemajú adekvátne oprávnenie, ale aj mastičkári a bylinkári. Po vlne odporu verejnosti návrh nakoniec neprešiel. Honba na liečiteľov však nie je zažehnaná.

Paušálne kriminalizuje

„Napriek tomu, že základné práva a slobody sú rovnocenné, ochrane práva na zdravie a život treba venovať najväčšiu pozornosť. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti osobami, ktoré nie sú v súlade s platnou právnou úpravou oprávnené na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, toto právo bezprostredne ohrozuje,“ uvádza sa v návrhu. Hovorí sa v ňom aj to, že zásahy neodborníkov často mávajú negatívne následky na zdravie. Ako nám povedal Poliačik, o zmenu zákona, ktorý sa týka aj liečiteľov, sa zasadzoval predseda Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár.

„Toto myslia naozaj vážne?“ rozhorčuje sa Zuzana Bubáková z Malaciek, ekonómka, ktorej alternatívna medicína niekoľkokrát pomohla so zdravotnými problémami. Pobúrilo ju, že v návrhu sú liečitelia označení ako tí, ktorí spôsobujú ľuďom negatívne následky. „Veď prípadov, keď pomohli, je nespočetne veľa, inak by ich ľudia opätovne nevyhľadávali. Tieto prípady sa však väčšinou nemedializujú. Ale keď jednému nespokojnému pacientovi liečiteľ nevyhovie, ihneď ho rozmažú v médiách a správajú sa k nemu ako k šarlatánovi,“ rozhorčuje sa mama dvoch detí.

Pomôžu, len treba chcieť

Má teda alternatívna medicína svoje opodstatnenie? „Určite áno. Nazerá na človeka ako na celok, zaujíma ju prostredie, z akého dotyčný pochádza, v akom žije teraz, ako sa stravuje, ako myslí, aké sú jeho postoje, myšlienkové vzorce, aké návyky má a podobne. Klasická medicína zredukovala človeka na telesné biochemické reakcie,“ hovorí poradkyňa feng šuej a odborníčka na Bachovu kvetovú terapiu Marta Látalová. S akými problémami môžu liečitelia najlepšie pomôcť?

„Myslím si, že prakticky so všetkými. Ale človek musí sám najskôr chcieť svoj problém riešiť. Prebrať za svoj stav zodpovednosť a hľadať príčiny problému. Ak ich identifikujeme, vieme ich odstrániť,“ dodáva. Zuzana Bubáková z Malaciek pridá hneď niekoľko príkladov. „Poznám veľa mladých žien, ktoré dlho nemohli otehotnieť, skúšali rôzne výdobytky súčasnej medicíny, absolvovali bezpočet pokusov umelého oplodnenia a nič nepomohlo.

Čítajte viac:

Liečiteľ vylákal od vozičkárky zlato a stovky eur. Skončil na súde

Kým nenavštívili babku bylinkárku Annu Kopáčovú z Vrbového. Pomohla im a dočkali sa vytúženého bábätka.“ Spomenie aj naturoterapeuta Dedíka. Liečiteľstvu sa venuje už štyridsať rokov, jeho pomoc vyhľadávajú ľudia z celého Slovenska. „Viditeľne im pomáha jeho spôsob liečby, aj ja som za ním bola so staršou dcérou,“ priznáva Zuzana.

„Navštívila som i liečiteľa, ktorý sa venuje tradičnej čínskej medicíne. Mala som dlhodobé problémy s ekzémom na rukách, často som bývala unavená a podráždená. O svojich problémoch som mu nepovedala. Prešiel svojou mysľou celé moje telo, všetky orgány a odhalil problém. Po pár dňoch môj ekzém zmizol aj psychicky som sa začala cítiť veľmi dobre,“ opisuje svoje skúsenosti.

Oficiálna verzus alternatívna

Zuzana je presvedčená, že návrh zmeny zákona je výsledok lobingu lekárov a farmaceutov. „Útočia ním proti tým, ktorí sa venujú alternatívnej medicíne a veria v jej silu. Keďže sa čoraz viac ľudí začína obracať týmto smerom, lobing sa to usiluje zakázať zákonom.“ Nahnevalo ju, že súčasná legislatíva znemožňuje uvádzať na bylinkových čajoch ich pozitívne účinky na organizmus. „Vraj si to mám nájsť na internete, povedali mi v lekárni.“ To však neznamená, že máme oficiálnu medicínu zavrhovať.

Skôr hľadať cestu menšieho zla: ak niekomu pri nachladnutí pomôžu bylinky, nemusí predsa hneď utekať do lekárne po lieky. Žiadny extrém však nie je dobrý. Treba si dávať pozor na liečiteľov, ktorí sa hrajú na bohov a intuícia i zdravý rozum vám našepkávajú, že niečo nie je v poriadku. „Ak je človek na liekoch, nemá zmysel vysadiť ich sotva začne s alternatívnou liečbou. Keď sa jeho stav zlepší, môže postupne znižovať dávky a časom ich úplne vysadiť. To však nejaký čas trvá,“ vysvetľuje Marta Látalová.

Pozor na šarlatánov

Mnohí alternatívni terapeuti poukazujú na to, že človek musí prevziať zodpovednosť za svoje zdravie, čo často nebýva jednoduché. Najradšej by sme dostali zázračnú pilulku, nech všetko vyrieši. „Mnohé problémy, choroby sme si vytvorili sami práve naším správaním, postojmi, myšlienkovými vzorcami a návykmi, a to za nás nikto nemôže a v skutočnosti ani nedokáže zmeniť. Liečiteľ alebo lekár nás môžu iba naviesť správnym smerom, poradiť terapiu, výživové doplnky a lieky,“ hovorí Marta Látalová.

Marta Látalová: V čajovni ponúka okrem iného terapiu Bachovými esenciami. Foto: Tony Štefunko

Ľudia by sa podľa nej mali vyhnúť tým, ktorí sľubujú, že problém vyrieši zázračný preparát alebo energia liečiteľa za nich. „Klasická medicína to často rieši celoživotným užívaním liekov alebo rada ,pre istotu‘ chorý orgán vyoperuje. Príčina problému však zostáva a on sa časom objaví znovu, niekedy v inej podobe,“ upozorňuje Marta Látalová. Nehovoriac o tom, že za liečiteľov sa občas pasujú aj veľmi pochybné indivíduá.

Vymyslia si najbizarnejšie spôsoby liečby a potom už stačí len trochu dobrej reklamy a o výnosný biznis je postarané. Pred pár mesiacmi sme písali o Miroslave z Nitry, ktorú autonehoda pripútala na invalidný vozík. Pomoc hľadala i v alternatívnej medicíne. Bezúspešne. Prišla o stovky eur a zlaté šperky, lebo uverila rečiam pofidérneho liečiteľa. Sľuboval jej magicky zhotovený zlatý plášť, ktorý ju ochráni a vylieči.

Treba byť v strehu

Áno, nájdu sa aj podvodníci, ktorí ťažia z ľudského nešťastia. Zúfalý človek naletí hocičomu, napríklad rôznym bizarným radám z internetu - povedzme liečbe CDS, roztokom obsahujúcim jedovatý horľavý plyn či rôznym typom hladoviek. Ale hádzať všetkých liečiteľov do jedného vreca? A čo „doktor internet“ či zaručené rady starých mám? „Dal som návrh, aby sa najprv všetko presne definovalo. Zákon nemôže všetkých plošne kriminalizovať. Najskôr sa musíme zorientovať, koho tu máme, čo presne tí ľudia robia.

Až keď bude vytvorený nejaký etický kódex, prípustné metódy alternatívneho liečenia a pravidlá komunikácie s lekárom, môžeme určiť, kto ich nedodržiava. Ten by potom mal byť potrestaný, ale skôr nejakou pokutou. Nie všetkých liečiteľov naraz, ako to navrhovali smeráci,“ dodáva Martin Poliačik. Marta Látalová sa obáva, že takýto zákon by mohli ľudia zneužívať. „Možno by stačil nespokojný klient, ktorý očakával okamžité zlepšenie zdravotného stavu, najlepšie hneď na prvom sedení,“ upozorňuje.

Lov na bylinkárov, mastičkárov a iných alternatívnych terapeutov zatiaľ ustal. „Pozmeňovací návrh nakoniec v parlamente neprešiel. Ale myslím, že sa k nemu opäť dostaneme pri veľkej novele Trestného zákona, kde sú, podľa mojich informácií, zahrnuté aj tieto záležitosti,“ hovorí poslanec za SAS.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].