Ústecká ulica: Mesto Žilina tu byty draho kupuje a šokujúco lacno predáva. Napríklad hovorcovi Žiliny Pavlovi Čorbovi.

Hovorcovi žilinského primátora Čorbovi predali byt za 700 eur!

Žilinskí poslanci pol roka netušili, ako sa primátor Choma odvďačil hovorcovi mesta.

Ceny nehnuteľností sa už dávno prestali šplhať do vesmírnych výšok, pár rokov mierne klesajú, ale zaobstarať si vlastný byt patrí pre väčšinu ľudí aj tak do sféry sci-fi.

Zadlžiť sa v neistých časoch pre hypotéku na celý produktívny vek, teda až do dôchodku, to si žiada nielen dobré nervy, ale aj potvrdenie o plate, z ktorého sa dá o kúsok viac, ako iba prežívať.

Len pre vyvolených existuje niečo ako pararelný svet. Svet sladký, prívetivý, plný neuveriteľných možností. Svet, v ktorom sa dá kúpiť dvojizbový byt za pár stoviek. Neveríte? Vyberte sa do Žiliny.

Spolustraníkovi

Žilina nie je na Slovensku žiadna výnimka, jej obyvatelia majú tiež veľké problémy s bytovou otázkou. Vlani informoval hovorca mesta Pavol Čorba, že v evidencii majú vyše päťsto žiadostí o pridelenie nájomného bytu a vyhovieť mohli iba dvadsiatim štyrom z nich. Celkový počet nájomných bytov sa v tom čase pohyboval okolo čísla 1 215.

Podľa dokumentov zverejnených v centrálnom registri zmlúv o jeden z týchto mestských bytov Žilina prišla, lebo primátor Igor Choma ho ako štatutár mesta predal. Za takú smiešnu cenu, až sa takmer dá hovoriť o darovaní. Obšťastneným je v tomto prípade práve hovorca mesta Pavol Čorba.

Asi nebude náhoda, že aj on je, rovnako ako primátor, aktívnym členom Smeru. V posledných voľbách do vyšších územných celkov Čorba kandidoval za poslanca s heslom „Spoločným úsilím pre náš kraj“. Ľudia mu neuverili. K predaju bytu v bytovom dome na Ústeckej ulici došlo v júni 2013.

Dvojizbový byt s rozlohou takmer šesťdesiat štvorcových metrov kúpili manželia Miriam a Pavol Čorbovci za 697,60 eura. Áno, za necelých sedemsto eur! Aj keď treba uznať, že celkom bez obmedzení sa k bytu nedostali. V zmluve sa museli zaviazať, že najbližších desať rokov neprevedú byt na inú osobu ako na deti, vnukov a rodičov.

Ak by Čorbovci tento záväzok porušili, ak by sa rozhodli získaný byt komusi predať za trhovú cenu, a teda na ňom parádne zarobiť, hrozí im od mesta Žilina čosi ako pokuta. Tristodvanásť eur a osemdesiatsedem centov! Pre istotu správneho pochopenia uvádzame sumu aj v čísliciach: 312,87.

Maslo má na hlave primátor: Bytová komisia má len poradný hlas, rozhoduje Igor Choma, na snímke vľavo. Foto: TASR

Žilina rozhadzuje, štát platí

Spomínaný predaj bytu hovorcovi mesta by sme mohli považovať čisto za vec Žilinčanov a s trochou škodoradosti povedať - tak im treba, keď si na čelo mesta zvolili ľudí, ktorí mestský majetok rozpredávajú priam chorobne lacno. Ale vec sa tak trochu týka celého Slovenska.

V roku 2013, teda v tom istom roku ako primátor Choma podpísal byt pre hovorcu, mesto Žilina na rovnakej adrese, teda v tom istom dome na Ústeckej ulici, len vo vedľajšom vchode, dvojizbový byt približne s rovnakou rozlohou kupovalo. Cena bola určená na päťdesiatdvatisíc eur, pričom predstavitelia Žiliny mali toľko drzosti, že na túto kúpu využili dotáciu z ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja! A to už sú peniaze všetkých obyvateľov Slovenska, nielen Žilinčanov.

Lenže právo vedieť, na aký účel mesto Žilina kúpilo byt za naše peniaze, či ho, nebodaj, zase nezíska nejaká spriaznená duša pána primátora, hovorca mesta zhodil pod stôl. Účel tejto kúpy odmietol definovať. Profesionálny hovorca Čorba sa vyhýbavo postavil aj k záhade, prečo práve on dostal byt za smiešnu cenu.

Dohodnuté stretnutie zrušil, otázky si vyžiadal písomne. Z jeho odpovedí sme sa veľa nedozvedeli. „Vec bola riadne riešená v zmysle platnej legislatívy cez spoločnosť Bytterm ako každá iná v tejto súvislosti,“ napísal nám. „Mesto Žilina neurčuje ani neodhaduje výšku predajnej sumy, to je v kompetencii spoločnosti Bytterm.“

Za chrbtom poslancov

Oslovení poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí by mali mať o majetku mesta najväčší prehľad, nemali ani len potuchy o vlaňajšom veľkom šťastí mestského hovorcu. Informácia bola pre nich taká prekvapujúca, že sa zdráhali vôbec jej uveriť.

„Vôbec o tom neviem. To je úplná novinka. Neviem, či je to pravda. Preverím si to a opýtam sa pána Čorbu, o čo ide,“ váhavo reagoval Peter Fiabáne.

„Ak je to pravda, tak ma veľmi mrzí, že mestský úradník, zvlášť ‚sociálne zmýšľajúci‘, sa zníži k takémuto minimálne neetickému konaniu. Vnímam to doslova ako výsmech obyvateľov Žiliny,“ rozhorčil sa Róbert Kašša.

Ešte aj člen bytovej komisie Patrik Groma bol zaskočený predajom mestského bytu, ktorý sa uskutočnil pred viac ako pol rokom. Nahlas uvažoval: „Nespomínam si, že by sme mali Čorbovu žiadosť na komisii. A keby sme ju aj dostali, komisia má len poradný hlas. Konečné slovo má primátor, vždy rozhoduje štatutár mesta. O predaji bytu musel rozhodnúť pán Choma.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní