Akcia: Polícia v súvislosti s podozrením na terorizmus vykonala prehliadku niekoľkých priestorov.

Hrozí mu doživotie. A on chce von!

Obvinený z terorizmu žiada o prepustenie spoza mreží.

Takmer pred ôsmimi mesiacmi postavil Štefan K. z Popradu do pozoru všetky bezpečnostné a záchranné zložky štátu. Na rôzne dôležité štátne inštitúcie totiž niekoľko týždňov posielal zásielky kontaminované ameríciom. Smrťou sa v nich vyhrážal sudcom, prokurátorom, policajtom a dokonca ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej. Desiatky ľudí, vrátane spomínanej ústavnej činiteľky, museli previezť na špeciálne lekárske vyšetrenie do Jaslovských Bohuníc.

Štefan K.: Za zasielanie kontaminovaných zásielok mu hrozí doživotie.
Štefan K.: Za zasielanie kontaminovaných zásielok mu hrozí doživotie.
Foto: INTERNET

Polícii sa napokon podarilo odhaliť, že odosielateľom nebezpečných zásielok bol v tom čase 54-ročný Štefan K., ktorého vlani 16. decembra v tejto súvislosti obvinili z obzvlášť závažného zločinu terorizmu. Za spáchanie tohto skutku mu hrozí doživotný trest. Na vyrieknutie rozsudku, a to nielen v tomto prípade, čaká vo väzbe. Presnejšie, na nemocničnom lôžku, na ktorom skončil okamžite po zadržaní. Odvtedy, údajne pre zlý psychický stav, s nikým nekomunikuje. Pred pár týždňami však nastal v prípade zvrat. Odborníci podľa našich informácií prišli k záveru, že len simuluje, a povolili vypočuť ho. Štefan K. na tú skutočnosť okamžite reagoval žiadosťou o prepustenie na slobodu.

Obžaloba za vydieranie

Potvrdila nám to hovorkyňa Okresného súdu v Poprade Ivana Petrufová, podľa ktorej menovaného vypočuli 18. mája tohto roku v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne, kde sa momentálne nachádza. Aby sme však veci uviedli na správnu mieru, nešlo o konanie v prípade terorizmu. Sudkyňa potrebovala Štefana K. „vyspovedať“ v rámci predbežného prerokovania obžaloby, ktorú na neho prokurátor podal ešte vlani na jeseň. Ide o skutok z februára 2013, keď Štefan K. údajne nechutným spôsobom vydieral vtedajšiu poslankyňu Národnej rady Helenu Mezenskú a tiež riaditeľa popradskej televízie Gejzu Skokana.

Vyhrážal sa aj poslankyni Mezenskej.
Vyhrážal sa aj poslankyni Mezenskej.
Foto: Archív

Obom zasielal všelijaké výhražné a vydieračské esemesky, maily, nuž a verejnej činiteľke dokonca škandalózne fotky. Polícii sa podarilo zistiť identitu páchateľa do niekoľkých týždňov, pričom k týmto skutkom sa priznal a povedal, že z jeho strany išlo len o recesiu. Vyšetrovateľom ani prokurátorovi sa to vtipné nezdalo, a tak žiadali pre Štefana K. väzbu, s čím však v tom čase u sudcu neuspeli. Odborníkovi v talári, ktorý obvineného napokon pustil na slobodu, totiž stačil jeho prísľub, že bude dobrý a bude povinne hlásiť prípadné zmeny svojho pobytu. Lenže sľuby sa sľubujú… Štefan K. po prepustení z väzby stihol dobiť exmanželku a, navyše, ani na pojednávania sa mu akosi nechcelo chodiť. Súd preto na neho vlani 5. decembra vydal zatykač. Polícia Štefana K. niekoľko dní nato zadržala a umiestnila do väzby.

Simulant či vážne chorý?

V čase jeho zatknutia už všetky možné orgány riešili záležitosť okolo neznámeho odosielateľa zásielok kontaminovaných rádioaktívnym prvkom. V priebehu minuloročného novembra adresoval takéto listy okresným súdom v Poprade, Považskej Bystrici, Kežmarku aj krajskému policajnému riaditeľstvu v Prešove, ale tiež ministerstvu spravodlivosti. Netrvalo dlho a kriminalistom sa podarilo zistiť, že za všetkým stojí práve Štefan K. A keďže v čase odhalenia jeho identity už sedel vo väzbe pre vydieranie bývalej poslankyne a riaditeľa televízie, vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry mu obvinenie z obzvlášť závažného zločinu terorizmu vznesené 16. decembra minulého roka doručil za mreže, kde ho chcel aj vypočuť.

Zistil však, že to nebude možné. Štefan K. totiž upadol do akéhosi čudného psychického stavu. Jednoducho vraj len ležal na nemocničnom lôžku, pozeral kdesi do prázdna a nekomunikoval. Preto nemohol konať ani popradský súd v prípade vydierania. A tak museli do hry vstúpiť znalci z odboru psychiatria, ktorí mali za úlohu posúdiť zdravotný stav Štefana K. Každá inštitúcia, teda Okresný súd v Poprade aj polícia, konala v tejto veci samostatne. Psychikou páchateľa sa tak zaoberali dva rozdielne tímy odborníkov. A zatiaľ čo podľa zistení znalcov pracujúcich pre políciu Štefan K. aktuálne nie je schopný chápať zmysel trestného konania, čo však neznamená, že nebol zodpovedný za svoje skutky, odborníci najatí súdom konštatovali, že obžalovaný jednoducho simuluje. Možno ho preto vypočuť, čo, ako sme spomenuli, popradský súd 18. mája urobil.

Rozhodovanie o prepustení

Ako Štefan K. vypovedal, nevedno, a nechcela to prezradiť ani hovorkyňa Ivana Petrufová, informovala však, že okresný súd sa musel vyrovnať so žiadosťou obvineného o prepustenie z väzby na slobodu. Keďže jej nevyhovel, obžalovaný sa už stihol obrátiť na Krajský súd v Prešove. „Táto žiadosť o prepustenie na slobodu bola právoplatným rozhodnutím zo dňa 21. júna tohto roka zamietnutá,“ dodala Ivana Petrufová Štefan K. tak nateraz zostáva za mrežami, pričom je stále umiestnený vo väzenskej nemocnici.

Tam ho už stihol vypočuť vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry. Policajný hovorca Michal Slivka nespresnil, kedy sa tak stalo, a neuviedol ani to, či tento muž obvinený z terorizmu vôbec niečo povedal. „Vzhľadom na to, že v trestnej veci naďalej prebieha vyšetrovanie, nebudeme sa bližšie vyjadrovať, aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania,“ uzavrel Slivka a dodal, že vo veci sa stále vykonáva znalecké dokazovanie z viacerých znaleckých odborov.


  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].