Štedrá dotácia: Firma Alfa Bio dostala vlani od štátu nenávratný príspevok v celkovej výške 1,5 milióna eur.

Idú mu po krku? Na Kotlebovho protikandidáta v župných voľbách vytiahli tučnú dotáciu

Len dva dni pred zostavením tretej vlády Róberta Fica, teda tesne pred tým ako Ľubomír Jahnátek opustil kreslo ministra pôdohospodárstva, podpísala Pôdohospodárska platobná agentúra dve zmluvy s firmou Alfa bio.

Podľa prvej dostáva nenávratný finančný príspevok vo výške 892 090,20 eur a podľa druhej 599 030,45 eur. Majiteľom firmy je horúci kandidát na župana banskobystrického kraja Ján Lunter.

Špekulácie

Na poriadne tučný podarúnok od ficovcov pre Lunterovu firmu upozornil portál idemvolit.sk. Ten špekuluje, že Smer si takto kúpil súpera proti Kotlebovi, lebo vo vlastných radoch nevedel nikoho vhodného nájsť. Lunter to však považuje za vykonštruovanú hlúposť.

Konečne podporili aj slovenského výrobcu

V centrálnom registri zmlúv sú obidve spomínané zmluvy zverejnené. Uvádza sa v nich, že peniaze sú určené na výstavbu a modernizáciu objektov výroby na spracovanie sóje a na ďalšie objekty spoločnosti. Lunter sa zároveň zaviazal, že firma v rámci týchto projektov preinvestuje aj vlastné zdroje, spolu viac ako dva milióny eur.

Pre stovku zamestnancov firmy Alfa bio je plánovaný rozvoj spoločnosti dobrá správa a poteší aj ďalších obyvateľom tohto regiónu. V Banskej Bystrici i širokom okolí je mimoriadne ťažké nájsť si prácu. Slová výroba, fabrika sa pre miestnych stali mŕtvymi výrazmi. Kritizovať kompetentných za to, že konečne výraznejšou sumou podporili miestneho podnikateľa, by bolo od veci.

Pochybnosti

Na druhej strane nemôžeme celkom ignorovať otázku, či Lunter dostal poldruha milióna eur iba kvôli svojim podnikateľským schopnostiam. Predsa len ide o výnimočnú sumu udelenú v turbulentnom čase zostavovania novej vlády. Ide naozaj len o náhodu, že sa Lunter krátko na to rozhodol po prvýkrát (a to má už 66 rokov) vstúpiť do verejného života? Vieme predsa, ako to v tejto krajine chodí, aj keď nemožno vylúčiť, že Lunter je výnimka potvrdzujúca pravidlo.

Ján Lunter považuje pochybnosti za neopodstatnené a vykonštruované. „Samozrejme, celé toto pseudo-obvinenie je vykonštruovaná hlúposť. Žiadosť o príspevok sme spolu so stovkami ďalších žiadateľov podali ešte v septembri rok predtým. Ostatne, len v ten istý týždeň ako my získalo podporu ďalších 320 slovenských firiem v celkovom objeme vyše 250 mil. eur. Všetky tieto údaje sú verejne dostupné,“ napísal nám v reakcii a dodal: „Všimol som si tiež, že podľa tohto pamfletu som tajným kandidátom zároveň Kisku aj SMER-u. Ak župu riadia s rovnakou kompetentnosťou, akou sa ma skúšajú očierniť, nečudo, že tu funguje čoraz menej vecí.“