Dobrý gazda Jahnátek: Niekdajší zamestnanec oligarchu Smeru-SD Juraja Širokého sa postaral o svojich najbližších aj o rodákov. Jahnátek s premiérom Ficom teraz unisono tvrdia, že za jeho diskreditáciou stoja obchodné reťazce.

Jahnátkovi ľudia sa do funkcií dostali interným výberovým konaním. Vedeli o ňom len zamestnanci rezortu

Rodinný klan z Komjatíc obsadil ministerstvo pôdohospodárstva, lukratívny flek v štátnych firmách má aj ministrov syn a zať. Mladý Andrej Jahnátek má postavenú vilu asi za 400-tisíc eur.

Synovec, neter, krstní synovia, rodáci z dediny - s ministrom Jahnátkom prišla na ministerstvo pôdohospodárstva celá perepúť jemu blízkych ľudí.

Minister sa svedomito postaral aj o svoje deti a zaťa. Okrem dobre platených miest vo firmách, ktoré majú na starosti biznis so štátom, im vraj finančne vypomohol aj s kúpou pozemkov a so stavbou rodinných víl.

Rodáci

„To nie preto sú Komjatičania na ministerstve, že je tam Jahnátek, ale preto, že my tu v Komjaticiach máme šikovných ľudí. Nikto ešte o Jahnátkovi nepočul, keď sme my dali Slovensku ministra zdravotníctva Molnára,“ vysvetľuje komjatická matrikárka podstatu problému. Podľa nej nikto z tých, ktorí sú dnes na ministerstve, v dedine nebýva, lebo všetci sú už v Bratislave.

Ľubomír Jahnátek, rodák z Komjatíc, si výnimočnosť miestnych ľudí v ich mimoriadnej odbornosti evidentne uvedomuje. Na ministerstvo si ich dotiahol hneď štyroch. Marek Gocník, manžel riaditeľky škôlky v Komjaticiach Marty Gocníkovej, pracuje na útvare implementácie programov regionálneho rozvoja.

Inak povedané, má na starosti prideľovanie peňazí z eurofondov. Komjatice z eurofondov opravujú práve spomínanú škôlku, ktorej šéfuje jeho žena. Ďalším Komjatičanom na ministerstve je šéf sekcie kontroly Ľudovít Koppan. Jeho švagor Stanislav Péli má na starosti interný audit.

Zaopatrené deti: Synovi Andrejovi daroval minister peniaze na kúpu pozemku a stavbu vily. Foto: Tony Štefunko

Jahnátek je nielen dobrý rodák, ale aj dobrý strýko. Postaral sa o zamestnanie pre svojho synovca Lukáša Peška. Mladého právnika zamestnali na odbore kontroly projektov Regionálneho operačného programu a Operačného programu Bratislavský kraj a jeho nadriadeným je už spomínaný Marek Gocník.

Len na vysvetlenie, v rozpočte Regionálneho operačného programu na rok 2013 sú finančné prostriedky v objeme vyše 406 miliónov eur! Operačný program Bratislavský kraj pracuje s rozpočtom mierne presahujúcim sumu 18 miliónov eur. Komjatičania z Jahnátkovho klanu tak sedia na obrovskom balíku europeňazí.

Teplý flek sa ušiel aj Jahnátkovej neteri Petre Bohunovej. Tá pracuje na oddelení prevádzky a registratúry. Z dediny pochádza tiež ministrov riaditeľ komunikačného odboru Peter Hajnala, ktorý má na svojom oddelení zamestnanú sestru Ficovej asistentky Janky Halászovej Andreu Halászovú.

Úspešne zamestnaní ľudia z jahnátkovského klanu sa do funkcií dostali tak, že prešli interným výberovým konaním, o ktorom vedeli len zamestnanci rezortu a iní uchádzači okrem nich sa na dané posty neprihlásili. Prečo asi? Ľudovít Koppan neprešiel ani takýmto výberovým konaním, na ministerstvo sa dostal z Úradu pre normalizáciu a skúšobníctvo.

„V Komjaticiach býva ešte aj ministrov brat, ten má dvoch synov, ale oni na ministerstve nepracujú. Z bratovej strany rodinné vzťahy zrejme nie sú až také blízke,“ dopĺňa informácie o rozvetvenej jahnátkovskej famílii jeden z Komjatičanov. Oveľa bližšie mal minister zrejme vzťahy s krstnými synmi, bratmi Ľudovítom a Michalom Gráfovcami z Nitrianskych Hrnčiaroviec, kde teraz býva aj on.

Krstňatá sa dočasne zamestnali na oddelení dokumentácie k eurofondom. Ďalším zaujímavým menom v štruktúre zamestnancov je pracovník odboru zahraničnej koordinácie Roman Mazák.

Rovnaké priezvisko nosila za slobodna aj ministrova nevesta a manželka mladého Andreja Jahnátka Lenka. Na otázku, aký je príbuzenský vzťah pána Mazáka a mladej pani Jahnátkovej, sme však odpoveď nedostali.

Eurodedina: Z fondov EÚ opravujú škôlku, kde šéfuje Gocníkova manželka. Ani dva roky po skončení projektu škôlka nefunguje. Foto: Július Dubravay

Úspešný syn, šikovný zaťko

Na ministerstve síce nepracuje ani jeden z nich, avšak aj ich živí štát. Syn Andrej Jahnátek pracuje v Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), v ktorej je 51-percentným akcionárom štátna spoločnosť JAVYS.

Tá priamo spadá pod ministerstvo hospodárstva, ktorému v predchádzajúcej Ficovej vláde šéfoval práve ocko Ľubomír Jahnátek. Spoločnosť JESS má postaviť novú jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. Andrej Jahnátek v nej začal pracovať v roku 2010, keď bol jeho otec náhodou ministrom hospodárstva.

Mladému mužovi sa darí, tesne predtým, ako nastúpil do firmy JESS, si spolu so svojou manželkou Lenkou, rodenou Mazákovou, kúpili pozemok v novej vilovej štvrti pri Malom Lapáši pri Nitre. Parcelu tvorili záhrady s rozlohou 786 štvorcových metrov a orná pôda v obrovskej výmere 48 árov. V susedstve Andreja Jahnátka vyrastá aj vilka jeho sestry Miroslavy, ktorá je vydatá za Viliama Križana. Jej parcela je rovnako bez ťarchy a má výmeru slušných 3 465 štvorcových metrov. Takisto ministrov zať Viliam pracuje pre štát, od roku 2011 je šéfom verejného obstarávania v spoločnosti Eustream. Tá patrí do skupiny SPP.

Za tri roky od kúpy na parcele mladých manželov Andreja a Lenky Jahnátkovcov vyrástla rodinná vila obklopená profesionálne založenou záhradou. Za vysokým murovaným plotom sa ešte ukrýva drevená koliba, veľká voliéra pre vtáctvo a samostatný domček s dvojgarážou. Počas našej návštevy sa na pozemku pohybovalo služobníctvo, respektíve obslužný personál.

Na liste vlastníctva na meno manželov Jahnátkovcov však žiadny z postavených objektov nefiguruje. Podľa expertky z odboru geodézie majiteľ si zrejme nedal urobiť geometrický plán ani zapísať nehnuteľnosti na list vlastníctva do katastra. Ak nimi nepotrebuje ručiť za hypotéku, potom ho do toho nič netlačí. Ťarcha neleží ani na pozemkoch. Z toho je teda isté, že Jahnátkovci ani pozemkami neručili za hypotéku.

Na vilu v odhadovanej hodnote zhruba 400-tisíc eur vraj synovi daroval peniaze samotný tatko minister. Zaujímalo nás, či na darovanú sumu existuje notársky overená darovacia zmluva a či peniaze išli z účtu otca na účet syna bankovým prevodom.

„Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek považuje jeho nedávne verejné vyjadrenie k otázke financovania domu jeho syna Andreja Jahnátka formou darovania finančných prostriedkov za dostatočné a finálne. Vami položené otázky presahujú rámec povinností, ktoré z pohľadu informovania o svojich majetkových pomeroch ukladá verejnému funkcionárovi zákon. V záujme zachovania súkromia osoby, ktorá nie je verejným činiteľom, sa minister pôdohospodárstva ospravedlňuje a nebude na vami položené otázky odpovedať,“ uviedol Jahnátkov hovorca, Komjatičan Peter Hajnala. Jeho ministerský šéf predtým pred kamerami povedal, že synovi daroval peniaze. Nič viac.

Janátkov klan

Synovec Lukáš Peško - odbor kontroly projektov Regionálneho operačného programu a Operačného programu Bratislavský kraj Neter Petra Bohunová - oddelenie prevádzky a registratúryKrstňatá Michal a Ľudovít Gráfovci - pôsobili na oddelení dokumentácie

Komjatická línia

Marek Gocník - útvar implementácie programov regionálneho rozvoja Ľudovít Koppan - sekcia kontrolyStanislav Péli - Koppanov švagor - interný audit Peter Hajnala - riaditeľ komunikačného odboru

Čítajte viac:

Rodinkárstvo u Jahnátka? Minister si príbuzných a rodákov v úrade nechá

Ďalšie odhalenie v rodine Ľubomíra Jahnátka: Pre SPP robí aj jeho zať

Politické nominácie vyhovujú všetkým stranám

V štandardných demokraciách by sa nemohlo stať, aby minister zamestnal vo svojom rezorte polovicu rodnej dediny či zabezpečil lukratívne miesta pre svoje príbuzenstvo.

Napríklad vo Veľkej Británii rodinkárstvo vyslovene zakázali už pred viac ako 150 rokmi s tým, že slabí a neodborní úradníci ohrozujú chod štátu. Keby existoval Úrad pre štátnu službu, k takejto rodinkárskej kauze nemuselo dôjsť. Pod likvidáciu spomínaného úradu, ktorý mal na starosti výber odborne zdatných štátnych úradníkov, sa nepodpísala ani jedna z „červených“ Ficových vlád. Zlikvidoval ho poslanecký návrh „modrého“ poslanca Zoltána Horvátha z SDKÚ, ktorý sa azda najviac preslávil krčmovou bitkou v rodnej Galante.

„Náš systém, tak ako ho vyformovala politická moc, patrí do stredoveku a vyhovuje všetkým politickým garnitúram od roku 1990. Pre nich je to totiž cesta k využitiu politickej pozície na osobný prospech. Víťaz berie všetko. Prekvitá stranícky klientelizmus, rodinkárstvo a zákony sú až druhoradé."

"Ak sa personálna politika rieši formou straníckych nominácií, potom je aj ochrana štátnych zamestnancov nulová. Je možné vyhodiť z práce kohokoľvek, kto neuposlúchne stranícke príkazy. Politizácia štátnej správy deformuje moc zákonodarnú, výkonnú aj súdnu,“ tvrdí niekdajší šéf zrušeného Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai.

Jediní bez úradu

„Výberové konanie má za cieľ vybrať najlepších a potom im umožniť kariérny postup. Riaditeľom sa predsa nemôže stať človek, ktorý je na úrade pár mesiacov - iba preto, že je niečí synovec či bratranec.

Aj samotný nábor ľudí musí byť transparentný, ľudia musia mať možnosť dozvedieť sa o výberovom konaní, aby prišli v čo najväčšom počte. Ak sa prihlási jeden uchádzač, to už potom nie je výber, to je stranícky príkaz,“ hovorí Plai a dodáva, že z 34 rozvinutých členských krajín OECD sme jediná, ktorá takýto úrad pre štátnu službu nemá.

„Žiadna vláda, ktorá každé štyri roky vymení ľudí na úradoch, nemôže splniť svoje sľuby, pretože to odborne nemá kto urobiť. Slovensko nemá kvalitných úradníkov, a preto nemôžu ani robiť kvalifikované rozhodnutia."

"Ale toto je jednoducho Slovensko. Ak by bol kariérny postup štátnych zamestnancov garantovaný zákonom, potom by sa zamestnanci nebáli vykonávať veci vo verejnom záujme a nerobili by ich v záujme oligarchov a finančných skupín,“ uzavrel Ľubomír Plai.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].