Joga nemusí byť len telesné cvičenie. Hoci o tom nebudete tušiť, môžete sa stať súčasťou náboženskej skupiny

Pod jogou si väčšina ľudí predstaví len súbor fyzických cvikov. Lenže môžete natrafiť na učiteľa, ktorý je členom nejakého náboženského spoločenstva a ani neviete ako, stávate sa jeho súčasťou.

Najprv len cvičíte, potom vás zláka prednáška o zdravom stravovaní, meditácii, možno sa vyberiete na nejaký kurz varenia vegetariánskych či raw jedál... Ani sa nenazdáte, máte na krku korálky a pravidelne odriekate mantru, modlitbu, ktorú vám dal guru ako súčasť zasvätenia.

Propagátor Ftáčnik

Veľa sa popísalo o blahodarných účinkoch jogy na naše telo. Pomáha pri problémoch s chrbticou, udržuje telo i myseľ v dobrej kondícii. Niet divu, že si získala priazeň aj mnohých známych ľudí. Posledné roky sa jej venuje tanečník Fredy Ayisi, ktorý dlhé roky preferuje zdravý životný štýl. Obľúbila si ju aj bývalá moderátorka Zuzana Belohorcová, ktorá jogu cvičí najmä so svojou sestrou.

Obľúbila si ju aj Belohorcová: Jogu si so svojou sestrou, inštruktorkou jogy rada zacvičí aj bývalá moderátorka. Foto: Michal Šebeňa

Veľkým propagátorom jogy bol najmä ex-minister školstva Milan Ftáčnik. Dokonca v kresle šéfa rezortu sa v roku 2001 zasadzoval o zavedenie jogových cvičení v školách.

Na tom by možno nebolo nič zlé, keby v hre nebola práve spoločnosť Joga v dennom živote na čele s indickým guruom Svámi Mahéšvaránandom. Ľudia sa búrili, že ich deti majú v škole robiť cviky naviazané na hinduizmus. „Najviac ohrození by však boli učitelia, ktorí by museli pod dohľadom Jogy v dennom živote prejsť rôznymi stupňami zasvätenia,“ hovorí Ivana Škodová z občianskeho združenia Integra, ktoré sa dlhé roky venovalo prevencii pred zhubnými kultami

Radšej opatrne

„Pravá joga má zmysel jedine vtedy, ak sa praktizuje aj s duchovným princípom, s ktorým je spojená. Bez neho je to len zvláštna technika cvičenia. Pri rôznych kurzoch jogy môže vzniknúť nebezpečenstvo, že sa človek dostane do skupiny, ktorú by si normálne nezvolil, pokiaľ by nezačal cvičiť jogu,“ upozorňuje psychologička Tatiana Rusnáková, ktorá sa vo svojej praxi venuje aj obetiam siekt a rôznych kultov.

„Joga vychádza z hinduizmu a každý úprimný školiteľ jogy môže postupne praktizovať jogu spolu s týmto hinduistickým učením a s postupným zasväcovaním. Preto treba byť opatrný.“


  • moni
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].