Nebolo to prvý raz, čo Drag vyhlásil, že je policajný agent. Stalo sa tak už aj v minulosti pred súdom.

Jozefa Draga chytili opitého za volantom. Tvrdil, že je policajný agent

Jozef Drag, ktorý tvrdí, že v utajení pracoval v polícii, sadol opitý za volant. Zo súdu odišiel s podmienkou a bez vodičáka.

Recidivista, ktorý vyhlasuje, že pracoval v utajení pre políciu, sľub skladal pred ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer) a príjmy z nekalých obchodov odovzdával vybraným policajným funkcionárom, skončil pred pár dňami v cele.

Dôvodom bola jazda pod vplyvom alkoholu. Jozef Drag, známy tiež ako Dodo Patocs, Jozef Kovačovič či Dorel Levron, sa však vrátil za mreže iba nakrátko. Bývalý člen skupiny sýkorovcov, na ktorého sú alergickí mafiáni i policajti, odišiel zo súdu s podmienkou a dvojročným zákazom šoférovať.

Slušný úlovok

Dragovi sa stala „osudnou“ križovatka v Šenkviciach neďaleko Pezinka, kde na dodržiavanie predpisov dozerala dvojica dopravných policajtov. Kontrolovali, či vodiči zastavia na stopke.

Keď hodinu pred polnocou prefrčalo cez križovatku bez zastavenia osobné auto, muži zákona sa ho pokúsili zastaviť za pomoci majákov a blikajúceho označenia STOP. Vodič nereagoval.

Prenasledovaný policajtmi šiel zo strany na stranu, zaberajúc celú cestu. Asi po pol kilometri sa policajtom podarilo auto predbehnúť a zastaviť. Na mieste vodiča sedel Dorel Levron, alias Jozef Drag, autor kontroverzných kníh V mene republiky a Život ako popol. Muž, ktorý sa okrem tvrdení, že je policajný agent, preslávil i svedectvami v kauzách bytovej a pozemkovej mafie.

Keď ho ochrancovia zákona požiadali o doklady, bolo zrejmé, že čosi nie je s kostolným poriadkom. Naznačoval to spôsob vyjadrovania i gestikulácia rukami. Keďže dotyčný odmietol fúkať, putoval na policajné oddelenie.

Po predvedení Draga na políciu sa situácia zmenila - nakrátko ostrihaný muž privolil na fúkanie a podľa policajného záznamu vyhlásil: „Pracujem na odbore zvláštnych operatívnych činností ako agent. Meno, pod ktorým vystupujem, je Jozef Kovačovič a mojím nadriadeným je podplukovník Jozef Miních, poradca ministra vnútra.“

Buď sa poplietol Drag, alebo policajt zapisujúci jeho slová, pretože Kaliňákovým poradcom je Ľubomír Minich.

Podmienka a zákaz šoférovať

Nevedno, čo si Drag od vyhlásenia sľuboval, no jeho slová nepohli dvojicou mladých policajtov. Meno Jozef Kovačovič, ktoré malo byť Dragovým krycím menom, preverili v systéme. Ukázalo sa, že osoba s takým menom a rodným číslom neexistuje. Fakt je, že Jozefa Kovačoviča vyradili z policajných zložiek v apríli 2010.

Nasledovalo fúkanie. „Prvá dychová skúška ukázala miligram alkoholu na liter krvi v dychu a pri druhej číslo ešte narástlo na 1,02 miligramu na liter,“ dozvedeli sme sa. Preložené do ľudskej reči - viac ako dve promile alkoholu v dychu, pričom stúpajúca hladina údajne znamená, že dotyčný pil tesne pred jazdou.

Drag skončil v cele policajného zaistenia, kde strávil celú nedeľu. V pondelok putoval pred sudcu. „Ten uznal obvineného Jozefa Draga za vinného z prečinu ohrozenia pod vplyvom omamnej látky a odsúdil ho na trest odňatia slobody vo výške šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok. Zároveň obvinenému zakázal viesť akékoľvek motorové vozidlo na obdobie dvoch rokov,“ povedal hovorca súdu Pavol Adamčiak.

Čítajte viac:

Bývalý sýkorovec Drag exkluzívne prehovoril: Kaliňák ma prijal do polície

Tajomstvo

Nebolo to prvý raz, čo Drag vyhlásil, že je policajný agent. Stalo sa tak už aj v minulosti pred súdom. Neskôr to potvrdil i pre PLUS 7 DNÍ. Drag tvrdí, že ponuku na služobný pomer mu dali v roku 2008. „Dostal som nadštandardný plat, byt a garanciu, že sa mi už nič nemôže stať, že za fungovanie v podsvetí nepôjdem do väzenia,“ uviedol pre PLUS 7 DNÍ.

Sľub vraj skladal za prítomnosti ministra vnútra Kaliňáka. „Stretli sme sa v konšpiračnom byte, podali sme si ruky a on povedal, že ma víta v Policajnom zbore.“ Ministerstvo jeho tvrdenie poprelo, no Kaliňák to musel vysvetľovať na brannobezpečnostnom výbore a Draga označil za klamára.

V súčasnosti Drag vypovedá v prípade pozemkovej mafie ako svedok obžaloby. Zároveň je obžalovaný v kauze bytovej mafie, kde sa už dva roky nedarí pohnúť z miesta. Pozoruhodný priebeh malo i ostatné pojednávanie z konca januára v Justičnom paláci v Bratislave, keď sudca vykázal z miestnosti všetkých okrem Draga, jeho obhajcu a prokurátorky.

Dôvodom bola súdom vyžiadaná odpoveď ministerstva vnútra v súvislosti s možným Dragovým pôsobením v polícii. Sudca svoj pokyn o vykázaní verejnosti zdôvodnil tým, že dokument, ktorý dostal z ministerstva vnútra, je utajený.

Prečo odpoveď na otázku, či bol Drag zamestnancom Policajného zboru, je utajená, možno iba hádať. Ak by však bola zamietavá, zrejme by sa to verejnosť mohla dozvedieť bez najmenších problémov.

Legalizanti

Drag tiež tvrdil, že polícii odovzdal státisíce až milióny korún. Peniaze pochádzali z nekalej činnosti - Drag ich vraj „zarobil“, keď pôsobil ako agent kriminálneho spravodajstva v utajení v zločineckej skupine. Peniaze odovzdával v konšpiračnom byte bez protokolovania či podpisovania príjmových dokladov.

Jedným z prijímateľov mal byť podľa Draga aj vtedajší riaditeľ odboru zvláštnych operatívnych činností Ľubomír Minich, dnes poradca ministra Kaliňáka.

Na verejnosť neskôr preniklo, že v radoch polície je, respektíve bolo, zamestnaných sedem mafiánov. Slovensko sa tak preslávilo prešpekulovaným bojom proti podsvetiu, keď v policajných radoch zamestnávalo a z peňazí daňových poplatníkov platilo ľudí z podsvetia - takzvaných legalizantov.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].