Cvičný múr: Policajti a hasiči si v rámci cvičenia na hraniciach s Rakúskom vyskúšali novú bariéru pre prípad ochrany našich hraníc.

Kaliňák dal milión za bariéru proti migrantom. Nevyužil ju ani raz

Chránime Slovensko, znelo pred voľbami na bilboardoch Smeru. Premiér Robert Fico vlani vo februári predstavil plot, ktorý Slovensko zakúpilo pre prípad „krízovej situácie v súvislosti s migračnou vlnou“. Bol to nákup za milión. Koľkokrát sme anti-imigračnú bariéru využili?

„Sme schopní kontrolovať zelenú hranicu s Maďarskom. Bariéra má adekvátnu dĺžku,“ povedal vtedy Robert Kaliňák.

Silné reči, nenaplnené obavy

„Tlak môže vytlačiť migrantov aj na cestu cez Slovensko a Českú republiku,“ vysvetľoval minister vnútra potrebu miliónovej investície do bariéry, ktorú na cvičisku predviedli policajti.

Už vlani, keď premiér Fico a jeho minister vnútra predvádzali v bratislavských Rusovciach protiutečeneckú bariéru, sa mnohí zamysleli nad tým, či sa niekedy využije. Politici Smeru tvrdili, že bariéra je viacúčelová a ak by aj obávaní migranti hranice Slovenska neohrozili, krajina ju využije napríklad na boj proti povodniam.

Foto: Matej Jankovič

Plot trčí v garáži

Pýtali sme sa teda, či sa zelený plot za milión eur, niekedy využil. Odpoveď? „Doposiaľ na území SR nenastala taká situácia, ktorá by si vyžiadala nasadenie bariéry hasičskými alebo policajnými jednotkami,“ napísal hovorca rezortu vnútra Petar Lazarov.

V roku 2016 požiadalo Slovensko o azyl presne 146. Išlo o najnižší počet spomedzi všetkých krajín v EÚ. V roku 2015 a 2014 žiadalo v našej krajine o azyl okolo 330, respektíve 331 ľudí.


  • vc
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].