Katastrofa na hraniciach: Dlhé kolóny a niekoľkohodinové čakanie v autách kvôli Ukrajinncom!

Jedni chcú u nás lyžovať, druhí sa ponáhľajú za svojimi rodinami.

Niekoľkohodinové čakacie doby na hraničnom priechode Vyšné Nemecké je realitou posledných dní. Nápor je nielen na vstupe z Ukrajiny, na Slovensko, ale aj v opačnom smere - teda pri výstupe zo Slovenska na Ukrajinu. Tentokrát však rady netvoria nákupov chtiví Slováci, ale samotní Ukrajinci.

"My ideme do Tatier na lyžovačku. Máme objednaný hotel a chceme tam stráviť sviatky. Na Ukrajine sú síce Karpaty, no svahy sú tam podstatne horšie ako tie u vás v Tatrách," prezradila pani Nataša, ktorá spolu so svojim manželom a dvom a deťmi v rade na hraničnom priechode čakala viac ako hodín. Najhoršie to vraj bolo na Ukrajinskej strane, pretože rad sa ťahal takmer až do blízkeho Užhorodu. Vraj takto chodia na Slovensko každý rok a s faktom, že musia čakať sa už zmierila.

Podobná situácia je však aj na opačnej strane, teda na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu. Tu sa hromadia autá z Ukrajincami, žijúcimi a pracujúcimi v Európskej únii. Často na českých, alebo slovenských ešpézetkách. Domov chodia sporadicky, mnohokrát po niekoľkých mesiacoch. No sviatky sú pre nich akoby sväté - chcú ich stráviť so svojimi blízkymi. "Najhoršie je, že sa tu miešajú aj autá ukrajincov, ktorí súce žijú v Užhorode a okolí, ale kvôli tomu, že majú kúpené auto na Slovensku, či Čechách a nemajú ho prepísané na Ukrajinské značky, musia každých 5 dní prejsť cez hranice. Predtým to točili len cez ukrajinskú stranu hraničného priechodu a v medzipriestore to otočili. Dnes je situácia taká, že musia prekročiť aj hranicu EÚ. takže, keď prejdú hranice, sa hneď otočia a vracajú na Ukrajinu," prezrádza užhorodčan Ivan, ktorý už 2 roku dlhodobo pracuje v Čechách ako stavebný robotník.

Podľa colníkov a pasovákov sa čakacie doby sa budú skracovať.


  • vfr
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].