Zneužili dotáciu: Pri výstavbe tohto ihriska sa podvádzalo. ŠK SFM Senec má vrátiť peniaze, nemá vraj z čoho.

Kauza Nórske fondy: V Senci špekulujú, ako sa zbaviť dlhu

Hľadá ŠK SFM Senec cestu, ako sa vyhnúť zaplateniu štátneho dlhu vo výške 788-tisíc eur?

Pred trištvrte rokom vznikla v Senci nová akciová spoločnosť ŠK Senec. Má sa venovať futbalu. Presne tak isto ako občianske združenie Športový klub SFM Senec, ktoré štátu dlhuje 788-tisíc eur. Vrátiť ich má pre zneužitie dotácie z Nórskych fondov na výstavbu viacúčelového ihriska. Splatnosť uplynula už 8. októbra, no klub požiadal o odklad a ministerstvo financií mu vyhovelo.

Klub tak získal dostatok času na riešenie problému. Otázka je, či v prospech štátu. Je totiž bežným zvykom, že firmy sa zbavujú svojho dlhu vyhlásením krachu alebo vstúpením do likvidácie. Ešte predtým však prevedú všetko hodnotné na iný subjekt. V tom pôvodnom ostane iba dlh. Bude sa podobný scenár diať aj v Senci?

Prepojená firma

O tom, že nová akciovka ŠK Senec má blízko k zadlženému ŠK SFM Senec, hovorí nielen názov, ale aj pozadie spoločnosti a sídlo, ktoré majú spoločné. Už vo februári 2013 bola akciovka prijatá za riadneho člena Slovenského futbalového zväzu. Zatiaľ je nečinná, pretože ešte nemá mužstvo.

Futbalistov má však zadlžený ŠK SFM Senec, ktorého muži hrajú dokonca druhú najvyššiu ligu, takže na trhu má svoju cenu. V dozornej rade akciovky sedia blízki susedia bývalého predsedu ŠK SFM Senec Alexandra Matláka, ktorý bol zodpovedný za čerpanie dotácie na výstavbu ihriska.

Predsedom predstavenstva je zase Tibor Végh, blízky človek šéfa Slovnaftu Oszkára Világiho. Obaja pochádzajú z Dunajskej Stredy. Világi sa už dlhodobo pokúša získať významnejší futbalový klub. V minulosti sa špekulovalo o FC Nitra a už dlhšie sa hovorí aj o DAC Dunajská Streda. Ani jeden z týchto klubov však zatiaľ nezískal. Viacero indícií napovedá, že Világi by mohol mať záujem o zadlžený ŠK SFM Senec.

Spoločné: Nová akciovka ŠK Senec a občianske združenie ŠK SFM Senec sídlia na rovnakej adrese. Foto: archív

Nový štadión

Oszkár Világi nedávno prejavil záujem spoluinvestovať do nového štadióna v Dunajskej Strede. Mestu totiž štát odklepol 2,4 milióna eur, ktoré majú ísť na rekonštrukciu už existujúceho štadióna alebo na výstavbu nového. Primátor Zoltán Hájos už má poverenie, aby s Világim rokoval o postavení nového futbalového stánku.

Világi tvrdí, že jeho záujem o futbal v rodnej Dunajskej Strede je skôr otázka srdca ako biznisu. „Ak žijete celý život v jednom meste, prežili ste v ňom celé detstvo, máte tam rodinu, stretávate sa s priateľmi, so známymi, niekedy sa nevyhnete tomu, že urobíte viac ľudské ako ekonomické rozhodnutie. Chcem, aby sa do dunajskostredského futbalu vrátila radosť,“ vysvetľoval dôvody výstavby nového štadióna.

Zatiaľ však nemá taký klub, ktorý by na novom štadióne mohol hrať vyššiu ligu. Vlastní len miestne mládežnícke mužstvo FK 2007. Mimochodom, tomu šéfuje ten istý Tibor Végh, ktorý je predsedom predstavenstva novej, zatiaľ nečinnej seneckej akciovky ŠK Senec.

„Samozrejme, mám predstavu, ako vrátiť do Dunajskej Stredy dobrý futbal aj bez odkúpenia klubu DAC 1904,“ dodal na margo kúpy klubu Oszkár Világi. Na doplňujúcu otázku, či má záujem o ŠK SFM Senec, neodpovedal.

Jeho získaním by však ľahko prišiel k druhej lige. S novým klubom by musel začínať od okresnej ligy, a to by zrejme nebol návrat dobrého futbalu do Dunajskej Stredy.

Oszkár Világi: V Dunajskej Strede chce vlastný klub s novým štadiónom. Pomôže mu licencia zadlženého ŠK SFM Senec? Foto: TASR

Čakajú

O vzájomnej spolupráci, prenose práv ani o fúzii akciovky a problémového občianskeho združenia ŠK SFM Senec nechceli zainteresovaní zatiaľ hovoriť.

„Nechcem sa s vami o tom rozprávať. Ja som iba založil jeden klub, ktorý je v Senci. Nič iné som ešte neurobil. Nepýtajte sa ma, čo ešte sám neviem,“ reagoval predseda predstavenstva akciovky ŠK Senec Tibor Végh.

Neurčito sa vyjadril aj nový predseda zadlženého združenia ŠK SFM Senec Denis Marton: „Sľuby sú rôzne, ale momentálne nad tým neuvažujeme, momentálne ešte musíme dohrať súťaže. Uvidíme, aká bude finančná situácia, ako všetko prebehne, a podľa toho sa zariadime. Ako získame financie na vrátenie podlžnosti.“

Čítajte viac:

Kauza Nórske fondy: Pri výstavbe ihriska v Senci sa podvádzalo, polícia vinníka nenašla

Zbaviť sa dlhu

Pravidlá Slovenského futbalového zväzu povoľujú robiť majetkové zmeny v kluboch až po skončení futbalovej sezóny, čo bude v máji 2014. Zrejme aj to je dôvod, prečo je teraz akciovka nečinná a prečo si ŠK SFM Senec vyžiadal odklad splatenia pohľadávky o jeden rok. Nový subjekt by však podľa správnosti mal prebrať aj záväzky starého tímu.

„Vo všeobecnosti právny nástupca klubu musí prevziať od neho všetky jeho práva a záväzky súvisiace so športovou činnosťou klubu, aby registrácia a právo hrať súťaže zostali zachované pre právneho nástupcu,“ uviedol hovorca SFZ Juraj Čurný.

Bude zaujímavé sledovať, akú úlohu napokon nová akciová spoločnosť bude plniť, kam sa podeje 788-tisícový dlh ŠK SFM a či sa štát vôbec dočká týchto peňazí. Ak mu ich klub nevráti, štátu možno ostane len ihrisko a tri tenisové kurty, ktoré z dotácie postavili. V podstate je to jediný majetok, ktorý ŠK SFM Senec vlastní.

„Dlžník nesmie majetok nadobudnutý z dotácie previesť na inú osobu minimálne desať rokov od ukončenia projektu. Podľa výkazu dlžníka (SFM Senec) jeho majetok predstavuje najmä dlhodobý hmotný majetok vytvorený z poskytnutého príspevku,“ napísalo ministerstvo financií na margo zábezpeky štátnej pohľadávky.

Žiaľ, aj reálna hodnota tohto majetku je otázna, keďže audit renomovanej spoločnosti Ernst & Young poukázal na viaceré pochybenia pri výstavbe ihriska a zneužitie dotácie. Navyše, za škandál doteraz nikto nenesie trestnoprávnu zodpovednosť. Kauza Nórske fondy Športový klub SFM Senec získal ešte v roku 2008 z Nórskych fondov 668-tisíc eur a zo štátneho rozpočtu takmer 120-tisíc eur na výstavbu viacúčelového ihriska pre deti a mládež.

Audit, ktorý si dali vypracovať Nóri renomovanej audítorskej spoločnosti Ernst & Young, však odhalil, že pri čerpaní dotácie klub podvádzal. Práce a zariadenia boli údajne predražené, kvalita odvedenej práce bola znížená. Objavilo sa podozrenie na duplicitné financovanie i na existenciu fiktívnych faktúr. Na základe zistení mohol klub spreneveriť aj štvrť milióna eur.

Následná kontrola Úradu vlády nórsky audit spochybnila a našla „len“ falošný bankový výpis takmer na 62-tisíc eur. Keďže donorské krajiny Nórsko, Island a Lichtenštajnsko uplatňujú politiku nulovej tolerancie zneužitia, žiadali svoju čiastku vrátiť. Slovensko im preto minulý rok odoslalo zo štátneho rozpočtu, čiže z našich daní, 668-tisíc eur. ŠK SFM Senec mal peniaze do štátnej pokladnice vrátiť do 8. októbra 2013.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].