Koho vyhodíme: Tak čo, Robert, koho vyhodíme z kola von? Tomáša, Dušana či Ľubomíra? Ostrihaný Fico bol na poslednom zasadnutí v dobrej nálade.

Kedy Fico vládne? Premiér sa viac venuje iným aktivitám než riadeniu krajiny

Fico si nemusí robiť starosti s výpadkom príjmu, ak sa v práci neobjaví. Podľa zákona má tento rok nárok zhruba na 4 400 eur mesačne. Keby však okúsil sociálne istoty zamestnancov, tak by asi od radosti nevýskal.

Je funkcia s platom takmer štyri a pol tisíca eur zbytočná? Zdá sa, že áno. Aspoň podľa toho, čo všetko predseda vlády stíha popri tejto funkcii. Premiér Fico si na niekoľko dní po prehratých voľbách vzal voľno.

Hneď vo volebnú noc, keď sa ukázalo, že ho zvalcoval politický nováčik Andrej Kiska, zahlásil, že si potrebuje doliečiť zranenú achilovku. Ukázal sa iba na krátkom zasadnutí ministrov.

Výnimočne mali na programe len 15 bodov programu, pričom obvykle ich býva 30 či 40. V dobrej nálade vtipkoval nielen s kolegami, ale aj s fotografmi. „Fotíte ma, akoby ste ma ešte nevideli,“ smial sa.

Plat mu ide

A potom opäť maródoval. „Predseda vlády sa do úradu vrátil len kvôli vedeniu zasadnutia vlády. Minimálne do konca týždňa bude pokračovať v rehabilitácii zranenej nohy,“ povedal šéf jeho tlačového odboru Erik Tomáš. Ako ďalej spresnil tlačový odbor, popri liečeniu achilovky premiér stíha na diaľku riešiť aj pracovné záležitosti.

„Ak má vypísanú PN a má ho kto zastupovať, je to v poriadku. Je to síce neobvyklé, ale nedá sa to zásadne kritizovať. Aj u nich sa musí predpokladať, že sú práceneschopní. Je tam možnosť zastupovania, môže poveriť prvého podpredsedu alebo niekoho iného a štát môže fungovať,“ vysvetľuje politológ Ján Baránek.

Trochu sa však mýli. Ako člen vlády totiž patrí Fico k tým málo vyvoleným ľuďom na Slovensku, ktorí sa môžu naozaj spoľahnúť na sľubované istoty. Teda, že im bude chodiť plat, nech sa deje, čo sa deje. Aj keby bol na dovolenke alebo, nebodaj, „péenke“, podľa ľubovôle, stále mu ide plný plat.

Fico si tak nemusí robiť starosti s výpadkom príjmu, ak sa v práci neobjaví. Podľa zákona má tento rok nárok zhruba na 4 400 eur mesačne. Keby však okúsil sociálne istoty zamestnancov, tak by asi od radosti nevýskal. Maximálna „péenka“ je 655 eur mesačne bez ohľadu na výšku dovtedajšieho príjmu.

Byt by nezaplatil

A vtedy by mal asi vážny problém, z čoho zaplatiť bývanie. Premiér totiž býva s manželkou a so synom Michalom v luxusnom obytnom komplexe Bonaparte. Jeho obrovský 377-metrový byt so stometrovou terasou ho podľa ním zverejnenej zmluvy stojí až 2 650 eur mesačne.

Rodinu by teda asi musela živiť jeho manželka Svetlana. Tá je advokátka a zároveň učí občianske právo na Univerzite Komenského. Priemerné platy vysokoškolských učiteľov na Slovensku sa pohybujú okolo 1 200- -1 300 eur mesačne.

Samozrejme, môže zarábať ako advokátka. Ak by ste však chceli využiť jej služby, nebudete to mať jednoduché. Na zverejnenej adrese svoju kanceláriu nemá označenú, respektíve sa tam podľa ostatných advokátov sídliacich v tej istej budove nezdržiava.

Zmizol do púšte?

Fico sa rozhodol, že achilovku si musí liečiť hneď po voľbách. Väčšina jeho blízkych spolupracovníkov však ani len netušila, kde sa nachádza. V kuloároch sa povrávalo, že miesto jeho pobytu nepoznal ani len druhý najvyšší ústavný činiteľ - predseda parlamentu Pavol Paška. Kde a s kým bol najdôležitejší muž krajiny? Jeho chata v Malých Levároch bola opustená.

„Nebol tu. Veľmi často sem už nechodí. A ak aj príde, zdrží sa tak hodinku,“ prezradili nám chatári. Objavili sa aj úvahy, že Fico si odskočil oddýchnuť do Spojených arabských emirátov. Vzhľadom na to, že už v stredu bol späť, je však táto verzia málo pravdepodobná.

Kto vládol, keď bojoval?

Ešte v januári, pred začiatkom drsného prezidentského boja, usporiadal premiér symbolicky v sobotu tlačovú konferenciu, na ktorej sľuboval, že kampaň nebude zasahovať do jeho práce premiéra. A dokonca tvrdil, že ju cez víkend usporiadal, aby „sa vyhol špekuláciám, či mandát premiéra vykonáva riadne“.

Pred druhým kolom však už to, že má tlačovku cez týždeň počas pracovného času, veľmi neriešil. Jednu, kde „analyzoval“ protikandidáta Andreja Kisku, mal v utorok a druhú vo štvrtok dopoludnia. Podľa politológa Jána Baránka bolo neobvyklé už to, že Fico vôbec kandidoval z postu premiéra.

„Ešte sme to tu nemali. Ja som hovoril už vtedy, že mal niekoho poveriť výkonom funkcie a venovať sa kampani. De iure ostal premiérom, ale de facto to, čo nestíhal, za neho musel niekto urobiť. Už začiatok bol spochybniteľný, že išiel z funkcie premiéra kandidovať na prezidenta a neurobil opatrenia,“ myslí si Baránek.

Jazdil po mítingoch

K tomu všetkému nemálo času trávil aj cestovaním na mítingy k Medzinárodnému dňu žien. Dušoval sa však, že určite neboli súčasťou predvolebnej kampane a robí ich pre dlhoročnú tradíciu. Okrem toho hrával aj futbal ako súčasť predvolebnej kampane. Práve na jednej takejto akcii, s vtipným názvom Kopnite si do Fica, si natrhol šľachu a skončil s ortézou na nohe.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].