Príchod kata. Reinhard Heydrich a Karl Herman Frank na nádvorí Pražského hradu.

Kiska povýšil vojaka, ktorý sa podieľal na likvidácii nacistického pohlavára Heydricha

Slovenský vojak Jozef Gabčík bol účastníkom atentátu na Ríšskeho protektora. Keď prezident Edvard Beneš rozhodol – Zabite Heydricha. Gabčík neváhal aj keď vedel, že ho to bude stáť život.

Prezident Andrej Kiska na slávnostnom akte v Prezidentskom paláci povýšil brigádneho generála [in memoriam] Jozefa Gabčíka do vojenskej hodnosti generálmajora.

Zabite Heydricha! Odstránenie nacistického pohlavára urobili tí najlepší z najlepších

„Pred sedemdesiatimi piatimi rokmi, vykonal Jozef Gabčík, spolu s ďalšími československými vojakmi čin, ktorý mal ďalekosiahle dôsledky. A nielen pre Slovenskú a Českú republiku. V celom priebehu 2. svetovej vojny jedinečná operácia Antropoid, a v rámci nej úspešný atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora, mala v skutočnosti závažné geopolitické následky, a aj konkrétne výsledky,“ informuje Kancelária prezidenta na svojom webe.

Prominentného predstaviteľa Tretej ríše Reinharda Heydricha (vľavo) pomohol odstrániť Jozef Gabčík (vpravo).
Prominentného predstaviteľa Tretej ríše Reinharda Heydricha (vľavo) pomohol odstrániť Jozef Gabčík (vpravo).
archív, VOJENSKÝ HISTORICKÝ ÚSTAV

Gabčík bol slovenský vojak pôsobiaci v exilovej československej armáde, ktorý bol účastníkom operácie Antropoid – atentátu na Ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, počas ktorého neľútostného vládnutia v Čechách a na Morave stovky ľudí popravili, ďalšie putovali do koncentračných táborov, odboj bol takmer zničený a všade boli donášači.

Prezident Tiso sa nepriznal, ani neľutoval: Pred sedemdesiatimi rokmi popravili vojnového zločinca

Vysokopostavené nacistického funkcionára odstránili Jozef Gabčík a Ján Kubiš, ktorí to, že pri operácii zahynú brali ako prirodzenú súčasť vojenskej operácie. Heydricha si vystriehli na ceste jeho Mercedesom v zákrute križovatky v mestskej časti Prahy Libeň. Gabčík vošiel autu do cesty a vytiahol spod kabáta samopal. Ten sa však spriečil, a tak sa Gabčík dal na útek. To, čo Gabčík začal, dokončil Kubiš, ktorý zaútočiť vlastnoručne upraveným protitankovým granátom. Črepiny zasiahli Heydricha i Kubiša. Heydrich po ôsmich dňoch v nemocnici zomrel.

Miesto činu - záber bol urobený krátko po atentáte.
Miesto činu - záber bol urobený krátko po atentáte.
ČTK

Gabčíkovi a Kubišovi sa podarilo tri týždne pred gestapom unikať, kým ich nezradil vlastný – člen výsadky Karel Čurda. Padli v prestrelke s gestapom.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].