Vľavo Kiskovci na Plese v Opere. Martina Kisková fotenie odmietla. Vpravo Milena Osuská s manželom.

Kiska premýšľa, Osuský umýva okná: Vyspovedali sme manželky prezidentských kandidátov

Ján Čarnogurský, Andrej Kiska, Peter Osuský a Radoslav Procházka. To sú mená tých prezidentských kandidátov, ktorí už oficiálne potvrdili záujem získať prestížny post, pravidelne figurujú v prieskumoch verejnej mienky a prinajmenšom dvaja z nich majú podľa sond reálne šance na postup do druhého kola.

O kreslo hlavy štátu sa síce bude uchádzať nepomerne viac záujemcov, no zamiešať karty môžu v skutočnosti ešte dve osoby - doteraz neznámy kandidát vládneho Smeru, ktorého v prieskumoch verejnej mienky reprezentuje šéf kabinetu Robert Fico, a expremiérka Iveta Radičová, ktorá po opakovanom „Nie!“ prezidentskej kandidatúre vo výberoch agentúr momentálne nefiguruje.

Favoritom sond zostáva vyťažený predseda vlády, ktorý dokola opakuje, že má iné priority ako súboj o lukratívnu stoličku. Kým potenciálni favoriti meškajú, spomínaní uchádzači o post hlavy štátu už de facto vstúpili do „boja“.

Podobne ako v minulosti aj teraz však zostávajú krajšie polovičky prezidentských kandidátov v úzadí. Ako sa hovorí, aj motyka môže vystreliť a jedna z nich môže vstúpiť do prezidentského paláca ako prvá dáma. Rozhodli sme sa preto vyspovedať ich. A treba povedať, že nie všetkým to bolo spočiatku po chuti. Dnes vám predstavíme Milenu Osuskú a Martinu Kiskovú.

Milena Osuská

Málokto zrejme vie, že manželka poslanca parlamentu Petra Osuského pochádza z Bulharska. Konkrétne z okolia starobylého mesta Veliko Tarnovo. Päťdesiatštyriročná Osuská je lekárka na Dermatovenorologickej klinike Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Kde a ako ste sa s manželom zoznámili? Do Bratislavy som prišla v roku 1977 študovať medicínu. Prvý ročník som úspešne skončila v Sofii a na Slovensku som pokračovala ako štipendistka bulharského ministerstva školstva. Tu som spoznala manžela. Pamätám si, že nás učil na klinike dermatovenerológie a bol medzi študentmi obľúbený. Potom sme na klinike pracovali spolu.

Kedy to medzi vami zaiskrilo? Nebola to láska na prvý ani na druhý pohľad. O to je však pevnejšia.

Konzultoval s vami manžel prezidentskú kandidatúru? Samozrejme, že sme to doma prebrali a manžela som podporila. Nedá sa povedať, že by to bolo príliš prekvapujúce. V politike je už dlho a za posledných desať rokov som opakovane počula, že by bol z neho vynikajúci prezident.

Prečo by bol podľa vás dobrý prezident? Lebo je spravodlivý, zodpovedný a keď je presvedčený o svojej pravde, nepodľahne žiadnemu ovplyvňovaniu. No vie si tiež uznať chybu. Keď sa vyskytla situácia, že ustúpil môjmu názoru, ešte i po rokoch mi vie povedať: „Ako dobre, že som ustúpil!“ Okrem toho je mimoriadne vzdelaný - ľudia, ktorí ho poznajú, o ňom hovoria, že je chodiaca encyklopédia.

Ste pripravená na medializáciu a povinnosti prvej dámy? Človek sa na životné situácie nikdy nepripravuje do detailov a zvládne ich. Nikdy som sa nepripravovala, že zostanem na Slovensku, a zvládla som to úspešne. Nebola som nikdy pripravovaná, že budem liečiť slovenských pacientov, a robím to už takmer tridsať rokov. Keď raz prídu povinnosti, človek zmobilizuje sily a je to. Verím preto, že to zvládnem.

V akej oblasti by ste sa angažovali v pozícii prvej dámy? Tým, že som lekárka, mám vzťah k zdravotníctvu i školstvu, viem si predstaviť, že by som sa mohla angažovať práve v týchto oblastiach.

Chceli by ste byť viditeľná prvá dáma alebo by ste boli skôr v úzadí? To ťažko povedať, ale rada by som sa zviditeľnila maximom pozitívneho. Nie pikantériami alebo nejakým zvláštnym správaním či maniermi. Veľmi pekným príkladom prvej dámy bola Olga Havlová. Niečo, čo bolo nevtieravé, jasné a dôstojné. Dôležitá je angažovanosť vo verejnoprospešných činnostiach.

Budete manželovi pomáhať v predvolebnej kampani? Vždy a všade som ho sprevádzala, pomáhala som organizovať podujatia, aktívne som zbierala a zbieram podpisy na kandidatúru. Tento postoj meniť nebudem.

Stíha popri politike pomáhať v domácnosti? Robí vynikajúce džemy, zavára uhorky i višne. A umýva okná. Túto činnosť si vyhradil len pre seba. Aj riad. My nemáme umývačku ani si ju nemienime kúpiť. Ale aby ste si nemysleli, že ten riad neumývam aj ja, manžel to však robí veľmi rád, najmä keď sú sviatky, rodinné oslavy. Je to pre neho činnosť, kde vidí výsledok. Má pocit dobre vykonanej práce. Navyše, nikdy nič nerozbije. (Smiech.)

Martina Kisková

Prelomiť mlčanie Martiny Kiskovej bol vskutku tvrdý oriešok. S manželom sa vraj dohodli na zachovaní súkromia kvôli deťom. Odborníci v oblasti komunikácie nad tým iba krútili hlavou. Napokon sa tridsaťročná Kisková, ktorá sa venuje charite a v Poprade vlastní obchod, dala zlomiť. Osobné stretnutie však odmietla, odpovedala e-mailom.

Prekvapilo vás, keď sa manžel rozhodol kandidovať?Určite áno. Ostala som v šoku. Vedela som, že v Dobrom anjelovi sa stretáva s problémami zdravotníctva, chudobou a beznádejou ľudí a je z toho frustrovaný. No nečakala som, že jeho odhodlanie pomôcť bude až také veľké.

Konzultoval to s vami? Manžel je hĺbavý typ. Veľa o veciach a súvislostiach premýšľa a keď dospeje k závažnému rozhodnutiu, viem, že zvážil všetky plusy aj mínusy. Keď prišiel za mnou s tým, že by chcel pomôcť ešte viac ako prostredníctvom Dobrého anjela, pochopila som, že mu to ťažko vyhovorím. Viem, že v pomoci ľuďom vidí zmysel života. Nebola som síce nadšená z jeho rozhodnutia pre stratu súkromia našej rodiny, no s jeho krokom som súhlasila.

Rozmýšľali ste už, ako zachováte súkromie rodiny, keď manžel uspeje?Sledovala som voľby prezidenta v Česku i situáciu po nich. Bolo vidno, že manželka kandidáta a neskôr prezidenta nemusí byť v centre diania. Našťastie, nie sme monarchia a nemáme kráľa a kráľovnú s presne predpísanými úlohami. Takže úloha prvej dámy je veľmi virtuálna a záleží len na našej dohode s manželom, či a ako by som sa na oficialitách zúčastňovala.

Protokol tieto veci bez problémov rieši a ja verím, že aj v prípade zvolenia budem naďalej robiť to, čo pokladám v živote za najdôležitejšie - venovať sa našim malým deťom.

Prečo by ľudia mali voliť práve vášho manžela? Pre jeho motiváciu a schopnosti. Viem, že je dobrý a čestný človek, ktorý netúži po moci ani po peniazoch. Je skúsený manažér, veľa času strávil s rodinami z Dobrého anjela a vie, o čom je reálny život.

Ako si predstavujete fungovanie manželky hlavy štátu?Zmyslom našej rodiny je pomáhať, takže predpokladám, že by som v tom pokračovala.

Čítajte viac:

Čarnogurský už doma nepomáha, Procházkovi to manželka ani nedovolí


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].