Provizórne bývanie: Príbytok zo stanov si Matej Spirczak postavil v záhrade. Urobil tak po tom, ako ho exmanželka vyhodila z domu, ktorý spolu s rodinou staval vlastnými rukami.

Kňaz, ktorý sa pre lásku k žene vzdal kňazstva, prišiel skoro o všetko

Poriadny šok zažil pred pár dňami Matej Spirczak. Muž, ktorý pre lásku k žene radikálne zmenil žvot. Vzdal sa kňazstva. Odvtedy uplynulo desať rokov a dnes je z tohto päťdesiatročného nešťastníka doslova bezdomovec.

Po tom, čo ho teraz už bývalá manželka v septembri vyhodila na ulicu, musel svoje bývanie riešiť napriek klesajúcim teplotám stanovaním.

Provizórny príbytok si rozložil v záhrade nachádzajúcej sa len pár metrov od rodinného domu v obci Spišský Hrhov, ktorý spolu s rodinou staval vlastnými rukami.

Najnovšie by už hlavu nemohol zložiť ani v stane. Krátko po tom, ako nám vyrozprával svoj strastiplný príbeh, sa niekdajší správca farnosti v Levoči dočkal nemilého prekvapenia.

Ktosi, zrejme poriadne najedovaný, mu zničil aj to málo, čo mu ešte zostalo. Chabý príbytok postavený na úhľadnom dvore.

Čítajte viac:

Pre lásku k žene sa vzdal kňazstva, teraz nemá takmer nič

Šok

„Počas víkendu som navštívil svoju rodinu a keď som sa vrátil, všetko bolo zvalené na kope. Ten, kto to spravil, trhal všetko zaradom. Musím priznať, že ma to šokovalo. Vôbec som nepočítal s tým, že to dospeje až do takejto situácie. Že sa takto zúrivo niekto vypomstí za článok v novinách,“ hovorí Matej Spirczak.

Nič z vecí, z ktorých bol postavený improvizovaný príbytok, sa už nedá použiť. Neznámy hulvát sa počas svojho vyvádzania nezastavil ani pred devastovaním takmer nového, navyše len zapožičaného stanu.

Pán Spirczak netají, že pri pohľade na spúšť mu veru nebolo všetko jedno. Nečudo, veď čo ešte možno očakávať od ľudí, ktorí si vybíjajú zlosť takým primitívnym spôsobom?

Nezáujem

Svoju predstavu o tom, kto to asi bol, povedal pán Spirczak aj polícii. Nemyslí si však, že muži zákona sa pri riešení tejto udalosti pretrhnú od aktivity. Hneď po príchode na miesto mu totiž dali jasne najavo, aký význam má pre nich celá záležitosť.

„Musel som ich požiadať, aby urobili aspoň záznam a zopár fotiek. Ja viem, že je to pre políciu nezaujímavá vec, ale ja sa nemám ako ináč brániť proti takýmto výpadom,“ vysvetľuje Matej Spirczak. V ťažkej situácii mu pomohli ľudia z dediny, ktorí mu poskytli strechu nad hlavou.

Polícia potvrdila, že oznámenie prijala a prípad vyhodnotila ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Škody však nevyčíslila, keďže podľa krajského policajného hovorcu Daniela Džobanika vec neriešia ani ako priestupok proti majetku, ani ako trestný čin poškodzovania cudzej veci.

Mlčí

Bývalá manželka pána Spirczaka o záležitosti okolo besnenia v záhrade v blízkosti jej domu mlčí. K otázkam ohľadom tejto udalosti sa do našej uzávierky nevyjadrila.

Napokon, komunikovať odmietla už pri príprave prvého článku s tým, že je verejnou činiteľkou a mohlo by jej to profesijne ublížiť. Je totiž notárka a do funkcie ju menoval minister spravodlivosti.

O to dychtivejšie sa žiada sledovať policajné vyšetrovanie. Predstava, ako zúrivá verejná činiteľka, ktorá má byť garantom slušnosti a ktorej „činnosť je výkonom preventívnej spravodlivosti v mene štátu“, ničí exmanželovo provizórne bývanie, je vskutku zaujímavá.

No podľa všetkého len ťažko dokázateľná. Napokon, ani samotný poškodený neverí, že mu veci poškodila exmanželka. Je skôr presvedčený, že to spravili jej veľmi blízki ľudia.

Nadriadení by sa však konečne mohli pozrieť na počínanie pani notárky. Pochybností o tom, že táto verejná činiteľka spĺňa morálne kvality na výkon zverenej funkcie, je totiž čoraz viac. Hoci, súdiac podľa prešľapov viacerých verejných činiteľov, morálka dnes nie je v kurze.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].