Kocúrkovo v Hrani. Kým hasiči našli kľúče, chalupa zhorela

V Hrani sa technika na hasenie z drahého profesionálneho vozidla vyberá a k požiaru sa vozí osobnými autami dobrovoľníkov

Takmer v každej obci na Slovensku fungujú dobrovoľní hasiči. Trénujú, chodia na súťaže, venujú sa deťom. Za posledných päť rokov približne sedemsto z týchto dedín dostalo novú autotechniku. Vždy to bola veľká slávnosť, auto pompézne naleštené a patrične fotograficky zdokumentované. Aj s politikmi - najčastejšie s Robertom Kaliňákom, pod ktorého rezort vnútra hasiči spadajú - a s predstaviteľmi obcí i s dobrovoľnými hasičmi.

Podľa prezidenta hasičov Alexandra Nejedlého cieľom „vzkriesenia“ dobrovoľných hasičov na Slovensku je v prvom rade pomoc pri hasení požiarov priamo v dedine. Jednoducho povedané - aby domáci zasiahli ešte skôr, než dorazí profesionálna hasičská posádka z najbližšej stanice, a minimalizovali sa straty na životoch a majetku. Myšlienka krásna. V praxi však pokrivkáva.

Praktickí?

Aspoň v obci Hraň na východe Slovenska, kde v novembri 2016 tiež s veľkou slávou dostali hasičskú techniku a hasičské auto s prívesom určené hlavne na hasenie požiarov. Pred pár týždňami tu začal v noci horieť rodinný dom. Od komína sa vznietila celá strecha. „Bolo to strašné. Strieľali eternity, strecha sa zmenila na horiacu fakľu. Kým prišli hasiči s technikou, celá ľahla popolom,“ povzdychne si obyvateľka domu 49-ročná Oľga Girmanová.

Hasičov volala jej dcéra. „Boli na zásahu v inej dedine. Kým došli, oheň urobil svoje,“ vraví. A čo dobrovoľní hasiči v obci? „Prišli. Niektorí peši, niektorí na vlastnom aute. To hasičské auto, ktoré dostali, tu nebolo,“ dodá dcéra. Vraj bolo zaparkované v garáži na obecnom úrade. Dôvod? Nepochopíte.

„Starostka nám otvorila garáž, vybrali sme potrebnú techniku z auta a preniesli do našich osobných áut a išli sme na požiar,“ dozvedáme sa od jedného z dobrovoľných hasičov. Po otázke, prečo, dopekla, nevytiahli novučičké auto, prichádza ďalšia vskutku zaujímavá odpoveď. „Pred garážou boli osadené lavičky, ťažko sa tam manévrovalo. Bol problém autom vyjsť z garáže,“ dodáva dobrovoľný hasič.

Komín: Požiar spôsobilo rozhorúčenie pece a sadze v komíne.
Komín: Požiar spôsobilo rozhorúčenie pece a sadze v komíne.
Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Kto má kľúč?

A tak namiesto nasadenia profiauta s technikou radšej hasiči nechali zaparkované auto v garáži, vytiahli len potrebnú techniku a niektorí peši, niektorí na aute bežali ako vo filme Hoří, má panenko k požiaru. „Je mi ľúto dobrovoľných hasičov, lebo sú to fakt super chlapi. Snažia sa, robia dobrú prácu, hlavne s mládežou. Ak by mali vlastnú zbrojnicu, tak verím, že ten dom by nezhorel do tla,“ myslí si člen neziskovej organizácie Patrik Magdoško, ktorý poukazuje na absurdnosť situácie.

Ak to teda zhrnieme, minister Kaliňák spolu s Alexandrom Nejedlým odovzdali obci Hraň v novembri 2016 novučičké auto Iveco aj s prívesným vozíkom za viac ako 117-tísíc eur na to, aby im pomáhalo hasiť požiare. Auto stojí zväčša zaparkované v garáži obecného úradu. „Hasiči totiž nemajú vlastnú hasičskú zbrojnicu,“ prezrádza Magdoško a dodáva: „Okrem toho, kľúče od tejto garáže má iba starostka a zamestnankyňa úradu. Samotní dobrovoľní hasiči nie."

Starostka sa bráni a tvrdí, že počas celého požiaru pomáhala. Otvorila garáž s autom a bola aj pri požiari. „Keďže nebol prítomný veliteľ dobrovoľných hasičov, preložili z auta zásahovú techniku do osobného auta a išli okamžite na miesto požiaru. Po príchode veliteľa sme vyparkovali auto z garáže a on na ňom odišiel na miesto požiaru,“ píše vo svojom stanovisku starostka Hrane Helena Zuskáčová.

K tomu, že výjazd z garáže blokovali čerstvo osadené lavičky, sa nevyjadruje, pravda však je, že po tomto požiari záhadne zmizli. A auto? Okrem starostky ho pri požiari, zdá sa, nik nevidel. „Ani samotní hasiči. Priamo rozprávať sa boja, no pripustili, že auto išlo prvýkrát na ostrý výjazd k požiaru trávy, ktorý bol až po tom, čo horel spomínaný dom. Hovorili sme takmer s každým, kto pri požiari bol, so susedmi aj s náhodnými okoloidúcimi, ktorí sa tam pristavili, a ich výpovede sme si natočili. Nik tam nové hasičské auto nevidel,“ tvrdia aktivisti.

Spúšť: Oheň zlikvidoval celú strechu na dome.
Spúšť: Oheň zlikvidoval celú strechu na dome.
Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Vstup na požiadanie

„Je na pováženie, že dobrovoľní hasiči v tejto obci nedisponujú kľúčmi od garáže, kde je uskladnená technika a auto. Sú u starostky a ďalšej pracovníčky obecného úradu. Tie síce na vyžiadanie garáž otvoria, ale aj tak je to zvláštne,“ prezrádza ďalej Patrik Magdoško. Či dobrovoľným hasičom kľúče nechýbajú, na to hasiči priamo neodpovedajú. Podľa Magdoška - a stanoviska starostky - je dôvodom, prečo majú kľúče iba dve dámy, alarm budovy.

„Spôsob sprístupňovania garáže je vyriešený v rámci podmienok, ktoré nám umožňuje existencia budovy v rámci možností, aké máme. Garáž ako súčasť budovy obecného úradu je odnepamäti spoločne napojená na ochranu objektu EZS-kou. Vstup do garáže bol umožnený aj v minulosti, aj teraz hasičom na požiadanie a nikdy sa nestalo, aby mali problém so vstupom do garáže, čo, samozrejme, mimo zamestnancov obecného úradu nikto nevie ani nemá vedieť,“ vraví starostka.

Dobrovoľní hasiči sa vraj v Hrani boria aj s ďalším problémom. Údajne sa im už nové hasičské auto za 117-tisíc eur pokazilo a na náhradný diel sa museli všetci poskladať z vlastného. „Vládne tu strach, dobrovoľníci predsa len žijú všetci v jednej obci aj spolu so starostkou, a tak päťkrát zvážia, či a čo vlastne prezradia,“ vraví ďalší aktivista Milan Kaplán.

Výbava: Tú dobrovoľní hasiči pri požiari v Hrani z hasičského auta vybrali a paradoxne odviezli na požiar vlastnými autami.
Výbava: Tú dobrovoľní hasiči pri požiari v Hrani z hasičského auta vybrali a paradoxne odviezli na požiar vlastnými autami.
Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Krúti hlavou

Keď sme o prípade z Hrane hovorili prezidentovi hasičského zboru Alexandrovi Nejedlému, neveril vlastným ušiam. „Auto, ktoré sme odovzdali v Hrani, ale aj ostatným takmer sedemstvo obciam, je stále vo vlastníctve ministerstva vnútra. Obciam bolo prepožičané na päť rokov. Platíme im zákonnú poistku aj pohonné hmoty, a, samozrejme, opravy. Navyše, to v Hrani je ešte v záruke, takže nechápem, prečo sa oprava riešila takto,“ konštatuje Alexander Nejedlý. Rovnako ho šokoval fakt, že dobrovoľní hasiči nemajú vlastný kľúč od priestoru, kde je zaparkované hasičské auto.

„Je to minimálne neštandardné,“ poznamenal. Bežné totiž je, že jeden kľúč od garáže auta má veliteľ dobrovoľných hasičov, potom ďalší dvaja členovia a jeden kľúčik pre istotu visí na obecnom úrade. Kuriózny prípad z Hrane preveria okresní aj krajskí hasiči s tým, že ak nájdu pochybenie, zverené auto obci odoberú a pridelia ďalšej. Nejedlý pripúšťa, že autá majú slúžiť aj na iné účely, akými sú súťaže a podobne, ale prioritou je hasenie.

Prekvapený: „Je viac než úsmevné, že samotní dobrovoľní hasiči v tejto obci nedisponujú kľúčmi od garáže, kde je uskladnená technika a auto. Sú u starostky a ďalšej pracovníčky obecného úradu,“ krúti hlavou aktivista Patrik Magdoško.
Prekvapený: „Je viac než úsmevné, že samotní dobrovoľní hasiči v tejto obci nedisponujú kľúčmi od garáže, kde je uskladnená technika a auto. Sú u starostky a ďalšej pracovníčky obecného úradu,“ krúti hlavou aktivista Patrik Magdoško.
Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Nemalé milióny

Podľa prezidenta hasičov sa znovuzrodenie dobrovoľného hasičstva na Slovensku iniciovalo kvôli efektivite. „Pred ôsmimi rokmi sme chceli na základe analýzy rozmiestnenia síl a prostriedkov zahustiť počet hasičských staníc na Slovensku. Teraz ich máme 116, ak by sme rozšírili dajme tomu našu sieť o dvadsať hasičských staníc, potrebovali by sme len na začiatok asi 200 miliónov na výstavbu staníc, prijatie hasičov, ich platy, výstroj a techniku. Preto sme sa rozhodli, že skúsime urobiť iný, efektívnejší krok, a skúsili sme rozhýbať Dobrovoľnú požiarnu ochranu SR,“ vysvetľuje prezident hasičov. Podľa štatistík prezídia z 2 900 obcí na Slovensku fungujú dobrovoľní hasiči vo viac ako v polovici. Škoda, že niektorí z nich nemôžu zachraňovať ľudí či ich majetok v podstate pre hlúpu byrokraciu.