V plnom nasadení: Europarlament preberá aj témy, ktoré sa môžu zdať pritiahnuté za vlasy.

Koľko nás stála Flašíkovej zvedavosť? Už takmer 130-tisíc eur!

Vypracovanie jednej otázky, ktorú europoslanec písomne položí komisii, vychádza na 700 eur. Pozreli sme sa na to, čo je ich obsahom. Kto z trinástich slovenských zástupcov v Bruseli využíva možnosť drahej zvedavosti najviac?

„Skúmajte, kto pracuje, kto nie, ale pozerajte aj na obsah. Médiá sledujú štatistiky výkonu práce europoslancov. Títo píšu otázky na Komisiu a majú za to body. Ak sa pozriete na obsah otázky, často je to nezmysel. Pýtajú sa len kvôli tomu, aby získali bod za aktivitu,“ vyzval nás nedávno v rozhovore poslanec europarlamentu Vladimír Maňka.

Slovensko vlastne „šetrí“

Pozreli sme sa teda na to, ktorí jeho kolegovia najčastejšie využívajú možnosť opýtať sa komisie na čo chcú. Spomedzi všetkých 751 zástupcov ľudu položil najviac otázok Chorvát Ivan Jakovčić. Od leta 2014 dodnes poslal úradníkom 521 otázok. Európskej komisii dali zamakať aj ďalší: napríklad Mara Bizzotto z Talianska s 501 otázkami, či Marc Tarabella z Belgicka, ktorý ich stihol zaslať 498.

Spomedzi Slovákov tejto aktivite kraľuje Monika Flašíková-Beňová. So svojimi 184 otázkami je na 44. mieste v celom europarlamente. Ak rátame 700 ako minimálnu sumu za vypracovanie jednej z nich, za Flašíkovej zvedavosť platíme v polovici mandátu takmer 130-tisíc eur.

Zaujíma ich všetko

Beňová sa pýta na všetko – zahraničná politika, utečenci, nové pravidlá ochrany hraníc v Maďarsku, grécke dôchodky. Jedna z otázok napríklad znela: Má Európska komisia reagovať na zastavenie dialógu medzi Benátskou komisiou a Poľskom?“ Iná zasa: „Vidí Európska komisia priestor na reformu prijímaných politík v oblasti ochrany životného prostredia?“

Europoslanec Vladimír Maňka.
Europoslanec Vladimír Maňka.
Foto: Michal Smrčok

Nie je jedná, ktorej otázky sú vágne a všeobjímajúce. Marc Tarabella sa napríklad pýta na názor eurokomisára ohľadom potratov a žiada, aby vysvetlil, čo svojim vyhlásením myslel. Často pošlú viacerí europoslanci rovnakú otázku, napríklad nedávno o brazílskom mäse. Chorvát Ivan Jakovčić sa spýtal vec, ktorú si mohol zistiť na Google za niekoľko minút. Akými pravidlami sa riadi v EÚ platnosť vodičského preukazu vydaného v inom štáte EÚ.

Zrušiť?

Poslanci sa väčšinou pýtajú na postoje komisie, na názory, na úvahy o zmenách v legislatíve. Častokrát by pritom stačilo sledovať vyhlásenia eurokomisárov a iných vysokopostavených úradníkov, či sa na budúce kroky toho-ktorého oddelenia komisie opýtať kolegov v kuloároch. Otázky môžu europoslanci klásť aj priamo - na stretnutiach pracovných skupín.

Vladimír Maňka vysvetľuje, že keď položíte otázku v EP vo svojom jazyku, preložia ju do angličtiny. „Európska komisia všetko preverí, vypracuje odpoveď, pošle ju späť a opäť preložia do vášho jazyka. V Komisii pracuje viac ako 70 ľudí len na tom, aby odpovedali na otázky. To je absolútny nezmysel,“ myslí si.

Najaktívnejšia je Monika: Z našich v Európskom parlamente ju vidieť a počuť najčastejšie.
Najaktívnejšia je Monika: Z našich v Európskom parlamente ju vidieť a počuť najčastejšie.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Matej Kalina

„Keď niekto vypisuje hlúpe otázky, nemá potom čas venovať sa skutočnej práci. Našťastie, takýchto ľudí je menšina,“ myslí si Maňka. Navrhol by preto, aby sa tieto veci do štatistík nerátali.

Flašíková: Pýtať sa je dôležité

Čerstvo rozvedenej Smeráčky Moniky Flašíkovej Beňovej sme sa pýtali, či bolo skutočne nevyhnutné, aby položila komisii priemerne 5,5 otázky za mesiac. „Inštitút parlamentných otázok je užitočnou súčasťou kontroly Európskeho parlamentu, ako jediného voleného orgánu, smerom k európskej exekutíve, čiže k Rade a ku Komisii. Ich uvážené využívanie je normálnou súčasťou náplne práce každého poslanca Európskeho parlamentu, a to bez ohľadu na jeho hodnotenie," napísala v odpovedi mailom.

„Inštitút parlamentných otázok je nakoniec úplne bežný aj v prípade národných parlamentov, vrátane slovenského. Ich kritika je len prvoplánovou snahou o získanie si politických bodov lacným populizmom. Počet otázok je už v súčasnosti striktne limitovaný a debata o ich ďalšom prípadnom obmedzení v snahe o šetrenie finančných prostriedkov stále aktuálna," napísala ďalej.

Na to, či získané odpovede z komisie vo svojej práci ďalej využíva, sme sa nedozvedeli. Neodpovedala ani na to, či všetky odpovede, o ktoré písomne požiadala, aj dostala.

14,5 otázky za mesiac

V predošlom volebnom období Flašíková-Beňová položila za päť rokov až 873 otázok. Vtedy ešte nemali europoslanci žiadne obmedzenia. Vychádzalo to na 14,5 otázky za mesiac.

Celkový účet za vypracovanie všetkých otázok europoslancov z 28 členských krajín za obdobie od polovice roka 2014 je okolo 20 miliónov eur. Spolu poslali úradníkom u Európskej komisie zatiaľ okolo 29-tisíc otázok.


  • vc
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].