Strategická diera: Na banskobystrickom námestí je len jedno miesto na bezpečné ukotvenie veľkého stromu.

Komédia i dráma: Fico a Kaník sa handrkovali o dieru na námestí

Primátor Banskej Bystrice Gogola sa postaral občanom mesta o zvláštne déjà vu, baví sa celé Slovensko.

Ako malé zlostné psy, ktoré každé ráno na prechádzke nervózne pobehujú hore- dole a rýchlo ocikávajú každý roh sídliska v naivnej predstave, že si tým vymedzujú vlastné teritórium, na ktoré už žiadny iný pes nevybehne - asi tak pôsobili Fico s Kaníkom pri bitke o dieru na banskobystrickom námestí.

Azda iba oni dvaja a zopár snaživých aparátnikov mohlo vidieť nejaký symbol politickej nadradenosti v tom, čie drevo ozdobené lacnými stužkami bude dlhšie strčené v onej diere. Zase však treba kvitovať, že tentoraz boli politici pitoreskne zábavní a súčasne totálne neškodní.

Dve žiadosti

Posledné roky sa stalo pravidlom, že na jar sa prichádza Fico so svojou suitou ukázať do Banskej Bystrice. Stavaním mája tu predvádza pozitívny vzťah k národným tradíciám, a pritom si odbaví aj klasické politické vystúpenie na úrovni bla-bla-bla v atmosfére juchania folkloristov a všeobecného veselia podporovaného čapovaným pivom.

Lenže tento rok sa budú konať voľby do vyšších územných celkov a o mieste banskobystrického župana, ktoré dvakrát po sebe získal predstaviteľ Smeru, sníva aj Ľudovít Kaník z SDKÚ. Kaník si uvedomil, že sa od konkurencie má čo učiť a do boja o post župana vytiahol Ficovu zbraň. Stavanie mája na banskobystrickom námestí. Podal si žiadosť na mestskom úrade a tam nemali dôvod mu ju neschváliť.

Poplach nastal až po tom, čo si rovnakú žiadosť podal aj Fico. Pracovníčka smeráckeho aparátu dokonca tvrdí, že oni stavanie mája nahlasovali už dávno, aj keď len telefonicky, lebo ústna dohoda je tiež dohoda. Na druhej strane bratia Česi vravia „co je psáno, to je dáno“ a oficiálnu žiadosť podal Smer až po Kaníkovi.

Primátor Banskej Bystrice Peter Gogola sa dostal do nezávideniahodnej situácie, keď na jeho úrade dostali v podstate dve politické strany súhlas na osadenie mája priamo na historickom námestí, hoci miesto upravené na bezpečné ukotvenie nadrozmernej ozdoby je v srdci Bystrice iba jedno.

Slovenské déjà vu: Fico postavil máj po tom, čo mesto z námestia odstránilo ten Kaníkov. Foto: Vlado Kollár

Obaja a ani jeden

Gogola chcel rébus vyriešiť so šalamúnskou múdrosťou. Zabudol pri tom, že biblický kráľ Šalamún pri rozhodovaní, ktorej z dvoch údajných matiek patrí dieťa v skutočnosti, iba predstieral, že chce živé dieťa mečom rozpoliť. Gogola nič nepredstieral, on to dieťa naozaj rozťal.

Odvolal sa na skutočnosť, že Kaník neudal žiadny termín, dokedy chce mať máj na námestí, a rozhodol, že tam bude osadený len do času, keď si vlastný máj dovezie Fico. Potom Kaníkov máj vyhodia a na uvoľnené miesto si Fico môže vraziť ten svoj. A tak sa aj stalo.

Kaník s veľkou parádou a alkoholom ponúkaným divákom máj osadil v piatok 26. apríla. Už v pondelok podvečer, teda ešte pred tým, ako sa kalendárny máj vôbec začal, ho pracovníci mesta vytiahli a z námestia odviezli, čím z Kaníkovho mája, obrazne povedané, spravili Kaníkov apríl.

Zárezy na Ficovom máji: Poškodené drevo sa mohlo zlomiť a jeho pád spôsobiť nešťastie. Foto: Vlado Kollár

Na druhý deň došiel do Banskej Bystrice Fico. Tiež s pompou a nadšením v tvári. Komickosť situácie, pri ktorej domáci zažívali déjà vu, Fico tvrdohlavo ignoroval a plebsu doprial ten smerácky, teda iný, zrejme lepší máj. Vďaka podávanému občerstveniu bolo za čo zatlieskať.

Kaník nedokázal využiť bizarnú situáciu na svoj prospech. Nežartoval o Ficovi, ktorému sa nehnusilo strčiť svoj máj do už použitej diery. S urazenou márnomyseľnosťou prskal na všetky strany a svoj okašlaný máj ešte raz a just osadil, tentoraz na súkromnom pozemku blízko mestského úradu.

Škoda len, že do tohto v podstate veselého príbehu o ľudskej malosti sa votrel aj kus ozajstnej zloby. Po všetkých ceremóniach pod rúškom tmy štyria neznámi hlupáci narezali Ficov máj motorovou pílou. Poškodený strom sa podarilo z banskobystrického námestia odstrániť skôr, ako sa mohol nečakane zrútiť, takže nešťastiu sa podarilo zabrániť.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].