Ak by tu na pôde Malej scény nemalo ostať divadlo, tak to by som si aj poplakal. Buďme preto, prosím vás, natoľko dôslední, aby sa nám toto divadlo podarilo zachovať, povedal na benefícii Ladislav Chudík.

Krachujúcu Malú scénu zachraňujú herecké legendy z vlastných vreciek

Malú scénu zachraňujú herecké legendy zo svojich vlastných vreciek, kupujú si v nej kreslá po sto eur.

V januári sa ma primátor Milan Ftáčnik spýtal, ako je možné, že sme Malú scénu ešte nezatvorili. Ako to, že stále fungujete? Hovorím mu, jednoducho. Všetkých ľudí sme prepustili a už si aj upratujeme sami, vraví Monika Korenčiová, manažérka občianskeho združenia, ktoré divadlo v centre Bratislavy vedie. Aj nám opakuje, že vyše dvadsať rokov robí vo verejnom záujme, no každému už dochádza trpezlivosť a Malej scéne reálne hrozí zánik. Aby akotak pokryla časť nákladov, vymyslela s kolegami predaj sedadiel na celý rok. Jedno za sto eur. Drahé kreslo si prekvapujúco kúpili mnohé legendy slovenského herectva. Leopold Haverl, František Kovár, Zuzana Kronerová či Eva Rysová.

Do spoločnosti chodí Leopold Haverl už len výnimočne, kvôli benefícii na Malej scéne urobil výnimku. Foto: René Miko

Historické

Malá scéna nie je len taká obyčajná scéna, na jej doskách začínal svoju divadelnú kariéru Ladislav Chudík, Milan Labuda, Stano Dančiak i Božidara Turzonovová. „Tu som prežila jedny z najnádhernejších chvíľ, aké herci prežívajú,“ hovorí Božidara, ktorá v týchto priestoroch odohrala desiatky postáv. „Malá scéna je divadlo, kde aj steny sú nabité svätou energiou kumštýrskou. Zbúrať divadlo je, ako keď zavriete kostol a urobíte z toho sklad,“ rozčuľovala sa na benefičnej akcii, ktorú zorganizovali divadelníci na záchranu Malej scény. Z nemeckého Kolína nad Rýnom dokonca priletel známy slovenský mím Milan Sládek, aby divadlo podporil. „Potrebuje pozornosť aj od vládnych a mestských činiteľov,“ prízvukoval na adresu priestorov, ktoré boli desaťročia jednou zo scén Slovenského národného divadla.

Pred dvoma rokmi sa sem presťahovalo Divadlo a.ha. So svojimi inscenáciami i s principálom Jankom Kronerom. Ten medzičasom verejne oznámil svoju rezignáciu, vraj na chod divadla je prikrátky a odchádza. „Úlohou Janka Kronera ako principála bolo zohnať peniaze na naplnenie hesla Divadlo ducha, duše a tela. Teraz sa stal čestným predsedom klubu priateľov nášho divadla. Tým sme chceli dať najavo, že nie je pravda, že nás opustil,“ vysvetľuje Monika Korenčiová a dodáva: „Má svoje osobné problémy a keď si ich vyrieši, verím, že sa vráti.“ Otázne je, či bude mať kam.

Divadlo sa snaží zachrániť aj Božidara Turzonovová. Foto: René Miko

Peniaze sú, ale…

Len za prenájom platí divadlo Slovenskej technickej univerzite, ktorá známe priestory v skutočnosti vlastní, 16,7 tisíca eur ročne. Ďalšie náklady sú na energie, zamestnancov, propagáciu. Divadlo, ktoré dáva priestor najmä mladým progresívnym umelcom, hrá asi dvadsaťkrát mesačne. Vraj aj keby boli každý večer plní, neuživí ich to. Detské rozprávky, keď rodičia nedajú za lístok viac než 3 eurá, nepokryjú ani honoráre hercov. „Je tu len 160 miest. Hovorí sa, že divadlo začína byť ziskové od 300 miest, inak vždy bolo dotované,“ dopĺňa Korenčiová, hoci Malá scéna nie je napojená na žiadne verejné zdroje. Ako je to možné? „Dvadsať rokov po revolúcii tu žiadna revolúcia v kultúre nebola. Kamkoľvek sa obrátite na VÚC či mesto Bratislava, všetci povedia, že už divadlá majú."

Kultúra je na Slovensku podfinancovaná, ale podľa manažérky divadla aj peniaze, ktoré sú, by sa dali efektívnejšie rozdeliť. „Treba zrušiť zvykové právo. Každé divadlo dostáva pravidelne toľko a toľko peňazí bez ohľadu na to, koľko ich reálne potrebuje a čo za to vykoná. Na porovnanie divadlo podobného typu, ako sme my, získava dotáciu od VÚC 1,2 milióna eur ročne. My sme tú istú činnosť urobili za 260tisíc eur ročne, a to zo zdrojov, ktoré sme si sami našli. Pozrite sa, ministerstvo kultúry robilo finančnú kontrolu SND, našli tam sekeru 450tisíc eur a v podstate nikomu sa nič nestalo. Pre nás by tie peniaze znamenali dva roky života…“

Posledný výstrel

Na Malej scéne zháňajú peniaze, ako sa dá. Zo zahraničia napríklad prebrali projekt Kúp si svoje sedadlo. Za sto eur získa kupujúci abonentku na všetky premiéry v sezóne plus ďalšie výhody, napríklad zľavy v kaviarni Divadelného klubu. S projektom oslovili predovšetkým ľudí z politických sfér, ktorí za stav kultúry na Slovensku môžu, a nehľadeli pritom na ich politickú príslušnosť. Zareagovalo menej než desať percent. Prezident Ivan Gašparovič, expremiérka Iveta Radičová či Alojz Hlina. No peniazmi prispeli aj mnohí herci, umelci či obyčajní milovníci divadla, ktorí žijú od výplaty k výplate. Aj tak však Malá scéna zostáva v ohrození. „Do konca roka zaplatíme to, čo dlhujeme, a potom uvidíme,“ dodáva Korenčiová.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].