Jediný: Túto kultúrnu pamiatku navštívilo v minulom roku asi 10 000 turistov.

Krásy Slovenska: Jedinečný lodný mlyn. Unikát na Južnom Slovensku

Stačí len prejsť z Kolárova cez kolonádový most ponad mŕtve rameno Dunaja a ocitnete sa pri slovenskom unikáte.

Tunajší lodný mlyn je totiž máš jediný umiestnený na vode. V areáli obklopenom lesmi si môžete posedieť pri drevených stoloch, obzrieť tradičný sedliacky dom, malé technické múzeum, alebo sa potešiť pohľadom na kone. A hlavne vojsť do unikátnych útrob samotného mlyna s ďalším múzeom.

"Podobné stavali Rimania na rieke Tiber v šiestom storočí," hovorí nám Helena Šáliová, ktorá sa spoločne s členmi občianskeho združenia o túto kultúrnu pamiatku stará. "Na Dunaji sa spomínajú od deviateho a na Váhu až od štrnásteho storočia. Tento vyrobili v komárňanských lodeniciach v roku 1983. Žiaľ, osem rokov stál nečinne v prístave a ľudia ho rozobrali. Ku nám sa dostal ako vrak. Niečo sa nám podarilo zrekonštruovať, niečo nie."

Najdlhší: Drevený kolonádový most vedúci k mlynu je svojho druhu najdlhší v Európe. Foto: Juraj Roščák

Hoci sa mlyn nekrúti, aj preto, že tu sú vody Dunaja takmer dokonale mŕtve, na návštevnosť sa členovia združenia sťažovať nemôžu. Veď vlani sem prišlo okolo desaťtisíc turistov a tento rok ich bude ešte viac. Počas leta tu organizujú niekoľko festivalov, súťaže vo varení gulášu, či minigastrofest.

Zaujímavosťou je aj most, ktorý k mlynu vedie. Má 86 metrov a je najdlhší riečny celodrevený kolonádový most v Európe.

Viac sa o zaujímavostiach v okolí Komárna dozviete v našom seriáli Krásy Slovenska už v najbližšom vydaní týždenníka Plus 7 dní.


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].