Bez štartéra: Vyhrážky celkom vážne neberie, ale v aute si na ne predsa len vždy spomenie.

Kremnický poslanec dostal výhražný anonym po kritickom liste primátorke

Kremnickému poslancovi Jaroslavovi Slašťanovi anonym mu hrozí smrťou.

To, čo robíte, pani primátorka, je dehonestovanie demokracie... Váš pohľad je veľmi populistický. Problémom je, že mnohí ľudia z Vášho okolia Vám nahrávajú svojím správaním a občas aj veľmi plytkou mentálnou výbavou, - list s týmito sarkastickými slovami adresoval mestský poslanec Jaroslav Slašťan pred časom primátorke Kremnice.

O týždeň dostal list aj on. Neznámy pisateľ sa mu vyhráža, že skončí ako žiarsky poslanec Marek Rakovský. Ten zhorel v aute po výbuchu bomby.

Demonštratívna vražda

Mestá Kremnica a Žiar nad Hronom sú od seba vzdialené len pár kilometrov, osud Marka Rakovského poznajú Kremničania veľmi dobre. A naháňa im strach.

Mladý, ambiciózny muž v politike veľa vody nenamútil ani ako právnik špecializujúci sa na občianske právo nefiguroval v žiadnej väčšej kauze. Jeho strašná smrť preto nedáva žiadny zmysel. Doposiaľ sa nepodarilo odhaliť nič, čo by aspoň teoreticky mohlo byť motívom na demonštratívnu, mafiánskym spôsobom vykonanú vraždu.

Na Marka Rakovského si vrahovia nepočkali niekde v tichej uličke, nesiahli mu na život pod rúškom tmy, nechceli, aby jeho smrť nemala svedkov. Výbušninu do auta mu namontovali priamo pod sedadlo vodiča a počkali si, kým sa Marek naraňajkuje, zoberie si tašku a naštartuje auto.

Ráno druhého júla ho oči vrahov stále sledovali. Cestou do práce ešte svojím Volkswagenom Passat stihol prejsť pár desiatok metrov, keď neznáma ruka stlačila spínač alebo vyťukala číslo na diaľkovom ovládači bomby. O trištvrte na deväť sa na Ulici M. R. Štefánika ozval ohromujúci výbuch a Markovo auto vzbĺklo. Náhodní svedkovia opisovali hrôzostrašný krik, ktorý sa z auta ozýval. To Marek v bolestiach volal o pomoc. Do toho vybuchovali pneumatiky, šľahali plamene...

Záchranári z auta vytiahli už len obhorené telo dvadsaťdeväťročného muža. Kriminalisti od začiatku pracujú s verziou, podľa ktorej Markov bolestivý koniec možno ani nebol primárnym cieľom páchateľov. Možno im išlo o vyvolanie ohromujúceho strachu z podobného konca na zastrašenie konkrétnych ľudí, ktorí teraz budú konať v súlade s ich záujmami.

Kremnica mafiu nepozná: Doposiaľ bola považovaná za bezpečné mesto. Foto: Vlado Kollár

Štartuje s obavami

Zdesenie z nedávnej surovej vraždy mladého poslanca v Žiari nad Hronom ešte nestihlo vyprchať a už sa ktosi vyhráža kremnickému poslancovi Jaroslavovi Slašťanovi, že ho môže stretnúť rovnaký osud.

„List našla moja kolegyňa vo firemnej schránke a šla s ním rovno na políciu. Ja som bol v tom čase na dovolenke, takže som ho v rukách ani nemal. Viem akurát to, že bol napísaný na obyčajnom písacom stroji a obsahoval gramatické chyby. Ale tie tam môžu byť úmyselne, aby pisateľ pôsobil ako nevzdelaný človek. Policajti mi povedali, že list je veľmi vulgárny a svojím obsahom napĺňa znaky trestného činu nebezpečného vyhrážania. Momentálne sa ním zaoberajú na Krajskej prokuratúre v Banskej Bystrici,“ hovorí Slašťan.

Tón jeho reči naznačuje, že sa anonymom zdeptať nenechal: „U manželky nejaký strach nastúpil, predsa len máme malé dieťa. Ja to až tak vážne neberiem. Myslím si, že ľudia, ktorí sú schopní niečo také strašné spraviť, nezvyknú na svoje kroky vopred upozorňovať. Aj keď... v podvedomí niečo predsa len mám. Keď štartujem auto, chtiac-nechtiac mi to hlavou prebehne. Ale čo mám robiť? Mám si platiť štartéra, ako to robili niektorí ľudia za Mečiarových čias?! Alebo mám prestať jazdiť na aute? Či sa odsťahovať z Kremnice?"

"Veď ani len netuším, čo by malo byť dôvodom spomínaného vyhrážania a kto by mal za ním stáť. Nemám kontakty s podsvetím, s nikým nie som v konflikte, žijem čestný život. Keby som niekomu dlhoval peniaze alebo podnikal, možno by som si vedel predstaviť, kto sa na mňa snaží zatlačiť. Ale takto?“

Bezpečné mesto?

Prečo bol niekto ochotný obetovať svoj čas, vytiahnuť odniekiaľ z povaly starý písací stroj a naťukať doň množstvo hnusných výhražných viet, nedokážu Kremničania pochopiť. Kremnici sa organizovaný zločin vždy vyhýbal, dokonca ani v divokých deväťdesiatych rokoch tam mafia nedosiahla, o výpalníkoch sa domáci dozvedali iba z médií.

„Kremnica je naozaj považovaná za bezpečné mesto,“ potvrdzuje primátorka Zuzana Balážová dobrú povesť malého mestečka a zároveň prekvapuje stoickým postojom k vyhrážkam voči jednému z mestských poslancov: „Ak niekto ide do komunálnej politiky, musí s istou nevraživosťou počítať. Mne po zvolení za primátorku rozsekali sekerou garážovú bránu. Je to chorý jav spoločnosti, s ktorým, žiaľ, musíme žiť.“

Nevraživosť voči iným názorom živí v mestečku s päťtisícpäťsto obyvateľmi stále sa stupňujúce napätie v mestskom zastupiteľstve. Z trinástich poslancov je desať opozičných, takže si v podstate odsúhlasia všetko, čo chcú, a primátorka zase na revanš odsúhlasené uznesenia nepodpisuje a zasadnutia zvoláva namiesto v poobedňajších hodinách - tak ako to bolo v Kremnici predchádzajúcich dvadsať rokov - na doobedie, keď je väčšina poslancov v práci. Emócie potom všetci ventilujú v otvorených listoch. „Tie v Kremnici lietajú, len taký frmol,“ priznáva Slašťan.

Čítajte viac:

Polícia má tajné video: Je na ňom vrah advokáta Rakovského?

Štyri schody za dvanásťtisíc

Primátorka Balážová spomínané napätie ako dôvod na anonymné vyhrážanie vylučuje. Ľudia sa podľa nej o chod samosprávy vôbec nezaujímajú. Čo poslanci robia či nerobia, je im úplne jedno. Lenže v anonymnom výhražnom liste je Slašťan okrem iného označený ako „jeb.... ochranca prírody“, poslanec a tiež ako udavač.

A práve slovo udavač sa môže viazať k nedávnemu podaniu na Najvyšší kontrolný úrad a na Úrad pre verejné obstarávanie, ktoré opoziční poslanci podali po protestnom odchode z posledného zasadnutia zastupiteľstva. Hovorilo sa na ňom o verejnej súťaži na rekonštrukciu historických pamiatok v meste, konkrétne na opravu štyroch schodov na faru.

„Vlani sme schválili na rekonštrukciu schodov maximálnu sumu dvanásťtisíc eur. A najnižšia ponuka bola presne dvanásťtisíc. To sa nám nezdá ako čistá hra,“ hovorí Slašťan, ale tiež pripomína, že on ako hlavný aktér proti tejto kauze nevystupuje. Jediné, čím mohol na seba spomedzi ostatných poslancov pútať pozornosť, sú práve ostrejšie volené slová. Ale že by sa niekto spoznal v slovách o „veľmi plytkej mentálnej výbave“ a chcel preto Slašťana vystrašiť bolestivou smrťou?

To už sú Kremničania náchylnejší uveriť, že cez Slašťana sa anonym vyhráža jeho zamestnávateľovi, firme Ortac, ktorá chce v Kremnici ťažiť zlato. Hrozba smrťou kvôli zlatu im už dáva aspoň aký-taký zmysel a hlavne pocit, že ich sa to anonymné zlo vôbec netýka.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].