Chránený nepriestrelnou vestou: Polícia sa starala o bezpečnosť páchateľa Ivana Homolu.

Krvavé účtovanie vo Zvolene trvalo pár sekúnd

Po trojnásobnej vražde vo Zvolene chránila polícia vraha, o svedkyňu a súčasne manželku jedného z mŕtvych sa veľmi nestarala.

Celé to trvalo dve, nanajvýš tri sekundy. Muž, doposiaľ považovaný za príjemného, vtipného človeka, ktorý nezvykol ani len nadávať, stláčal spúšť pištole rýchlo, priam automaticky, s rukou pevnou, akoby mieril iba na papierové terče. Traja ľudia padli na zem, krv sa rozlievala po podlahe, ale on sa ani na moment nezľakol toho, čo spravil.

Nevyplašila ho ani žena, ktorá vybehla z vedľajšej miestnosti a zdesene kričala. Pozeral sa na ňu, akoby vravel - tak, a máte, čo ste chceli. Nenáhlivo vložil svoju zbraň späť do kufríka, sadol si a akoby spokojný s tým, čo práve spravil, čakal na príchod polície.

Svedkyňa vraždy: Mama dvoch detí a manželka jedného zo zastrelených mužov sa psychicky zrútila, bez akejkoľvek ochrany ju previezli do nemocnice. Foto: TV Markíza

Nepchá sa to do hlavy

„Celú noc som nespala, rozmýšľala som, ako je to možné, kde sa stala chyba... Že Ivan, môj syn, strieľal na ľudí, to sa mi nepchá do hlavy,“ nechápavo pozerá pred seba osemdesiatštyriročná matka Ivana Homolu.

„Však len povedzte, či som si ja toto zaslúžila na staré kolená? Ako sa na mňa teraz ľudia budú pozerať?! Všetci to už vedia, všetci! Vo Zvolene, v Bystrici, ba ešte aj v Česku. Strašné je to. Taká hrôza. Veď ten zastrelený Požgay aj k nám chodieval. S Ivanom pekne vychádzali, rešpektovali jeden druhého. Čo sa to len s mojím synom porobilo? Dlho som ho nevidela, nič o ňom neviem. Mne sa nechodil zdôverovať. Navštevovať ma prestal už pred rokmi. Pre majetok. Po mužovej smrti mi nijako nepomohol, tak som povedala, že majetok dostanú vnučky. On nie. Nahneval sa a odvtedy sa o mňa nezaujíma. Že prišiel o robotu, to mi vravela len jeho dcéra. Ale prečo sa ho Požgayovci zbavili - ktovie? Bože, bože! Ak ho odsúdia, už ho asi nikdy neuvidím. Stará som, chorá, ja sa jeho návratu nedožijem. Ako to mohol? Prečo?“

Nielen matka Ivana Homolu, ale nikto, kto ho pozná, nedokáže pochopiť, že tento päťdesiatšesťročný muž - „taký slušný pán“, ako o ňom všetci hovoria - bol schopný zavraždiť troch svojich bývalých kolegov. Milana Požgaya zo Zvolena považoval Homola za kamaráta, poznali sa niekoľko desaťročí, s ním začínal aj podnikať. Už v roku 1997 sa ich mená objavili v rovnakej firme, v ktorej figurovala spolu s nimi aj súčasná podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková. Neskôr sa k ich obchodným aktivitám pridal aj Požgayov syn Marian a Banskobystričan Adolf Petráni. Všetci štyria sa dlhé roky dennodenne stretávali, poznali navzájom aj svoje rodiny.

Marian Požgay zomrel spolu s otcom a kolegom. Dcéram bude chýbať. Foto: Facebook

Podal žalobu a kúpil si zbraň

Definitívne sa podľa oficiálnych dokumentov štvorica rozišla vo februári tohto roku. Vtedy zmizlo meno Ivana Homolu ako konateľa z poslednej životaschopnej firmy, v ktorej všetci štyria pôsobili. Je veľmi pravdepodobné, že k tomuto kroku nedošlo z hodiny na hodinu, ale že mu museli predchádzať vážne nezhody už dávnejšie.

A práve na nepríjemné obdobie pred konečným rozchodom štvorice sa viaže Homolovo rozhodnutie zadovážiť si zbraň. Podľa policajných informácií získal Homola povolenie na nosenie zbrane a streliva na ochranu svojej osoby a majetku v januári 2012. Žiadosť teda musel podávať o niekoľko týždňov, možno aj mesiacov skôr. Či sa už v tom čase podvedome pohrával s myšlienkou, že on si za žiadnu cenu skákať po hlave nenechá, a práve plánované vybavovanie účtov bolo dôvodom na zabezpečenie pištole, môžeme len tipovať.

Isté je, že s postupom troch bývalých spoločníkov sa Homola odmietal zmieriť. Na Okresnom súde vo Zvolene podal žalobu pre neplatnosť zmluvy o prevode obchodného podielu, od ktorého si sľuboval niekoľkostotisícové vyrovnanie. Zvláštne preto je, že na verdikt súdu nepočkal. Kedy nastal ten zlom a prečo vlastne? To nikto nevie.

Ako vojak chystajúci sa do vojny

Ivan Homola žil od rozvodu sám, v poslednom čase v panelákovom byte, kde o ňom susedia veľa nevedia. Novú partnerku si nenašiel, s kamarátmi sa nestretával, jeho dcéry sa v poslednom čase zdržiavali v zahraničí. Na hľadanie práce zrejme rezignoval, takže celé dni trávil len so svojimi, či už skutočnými, alebo vymyslenými krivdami. Sústredil sa na jedinú vec. Na svoju fyzickú kondíciu. Každý deň celé hodiny trávil v posilňovni. Hoci to znie ako klišé, v súvislosti s nasledujúcimi udalosťami sa nedá nespomenúť, že sa vlastne správal ako vojak chystajúci sa do boja.

Dvadsiateho druhého novembra ráno si Ivan Homola umyl zuby, obliekol sa a do kufríka vložil zbraň. Cez mikrofón pri dverách do budovy sa ohlásil na návštevu do firmy TC Trade, kde našiel všetkých troch svojich bývalých spoločníkov v jednej kancelárii. Podľa slov policajnej hovorkyne „počas prejednávania jeho požiadavky, ktorú predložil konateľom firmy v rámci finančného vysporiadania“, došlo k hádke a následne Homola troch mužov zastrelil. Pre peniaze. Nie preto, že by trpel hladom. Nie preto, že by nemal kde zložiť hlavu. Jednoducho, len pre samotné peniaze.

Strach vraha

Už pár minút po vražde policajti budovu na Jesenského ulici vo Zvolene uzavreli. Nikto zo zamestnancov tejto ani susediacich firiem sa nedostal von, nikoho nepúšťali dnu. Keď strelca po pár hodinách vyviedli kukláči konečne von, okolostojaci ľudia nemohli veriť vlastným očiam. Vysoký fúzatý muž v okuliaroch so zanovitým pohľadom mal na kockovanej košeli oblečenú nepriestrelnú policajnú vestu.

Trojnásobného vraha policajti chránili, aby sa náhodou niekto nepokúsil pomstiť sa mu za to, čo práve spáchal. Aby ho, nedajbože, ktosi neodbachol. Ale keď len pred krátkym časom z tej istej budovy odvádzali vzlykajúcu Gabrielu Požgayovú, sekretárku firmy, ktorá policajtov k masakru privolala a ktorá je zároveň manželkou zavraždeného Mariana Požgaya, nikoho netrápilo, či jej nebezpečenstvo nehrozí. Či Homola nemá náhodou komplica čakajúceho na ulici. Bezbrannej, psychicky zrútenej žene, navyše matke dvoch detí, ktorá sa v čase vraždy pozerala do očí manželovho vraha, nepriestrelnú vestu nikto neobliekol, ba ani ju pri nakladaní do sanitky kukláči so zbraňou v ruke nechránili. Aj v tejto strašnej krvavej situácii mysleli policajti v prvom rade na bezpečnosť páchateľa, nie na ochranu poškodených.

Na súde pri rozhodovaní o tom, či vziať Ivana Homolu do väzby, podľa slov jeho obhajcu tiež riešili bezpečnosť strelca. Lebo trojnásobný vrah má vraj naozaj strach z pomsty. O svoj úbohý život sa teraz bojí, aj keď ťažko predpokladať, že by mu reálne čosi hrozilo...

Niečo sa stalo

Okolo otázky, či je Homola ochotný niesť zodpovednosť za vraždu šesťdesiatdvaročného Milana Požgaya, jeho tridsaťšesťročného syna Mariana a štyridsaťšesťročného Adolfa Petrániho, jeho obhajca Juraj Remšík iba kľučkuje. Čo presne sa v kancelárii firmy TC Trade odohralo, vraj ani nevie, všetko má v hlave „ako v nejakej hmle“. „Priznáva len, že sa tam niečo stalo,“ vysvetľuje advokát.

Keďže o dohode o vine a treste Homola ani neuvažuje, vyzerá to tak, že sa bude chcieť brániť náhlym pominutím zmyslov, konaním v afekte. V procese zohrá dôležitú úlohu psychiatrický posudok. Ak odborníci vylúčia vážnu duševnú chorobu, vyjadrovať sa budú k jeho schopnosti ovládať svoje konanie v čase skutku. Ak povedia, že pri streľbe na troch mužov nebol celkom pri rozume, že mu - ako sa vraví ľudovo - náhle „preplo“, môže vyviaznuť aj s pomerne nízkym trestom.

S nižším, ako je dolná hranica pri tomto trestnom čine, ktorá predstavuje dvadsať rokov. Sudcovia budú určite prihliadať na to, že Homola je považovaný za doposiaľ bezúhonného, nekonfl iktného muža, ešte aj jeho rozvod prebiehal bez problémov. Teóriu o vražde v afekte však nabúrava Homolov kufrík. Keby Homola bežne nosil zbraň pri sebe, teoreticky by bolo možné pripustiť, že ju po hádke v amoku náhle vytiahol. To by dávalo zmysel. Ale pripraví si do kufríka zbraň niekto, kto sa ide na obchodné rokovanie iba dohodnúť?

Zbytočné psychotesty?

Pri vyšetrovaní trojnásobnej vraždy vo Zvolene zaistili policajti aj samonabíjaciu pištoľ Luger kalibru deväť milimetrov. Ivan Homola získal povolenie na jej nosenie v januári 2012. Pri vydávaní jeho zbrojného preukazu už polícia postupovala podľa zákona, ktorý bol po masakre v Devínskej Novej Vsi sprísnený a prikazoval, aby každého žiadateľa vyšetril psychológ. Homola prešiel psychotestmi bez problémov a už o pár mesiacov vraždil.

Iba biznis „Vravel som to od začiatku, že zákonom nariadené psychotesty nemajú absolútne žiadny zmysel,“ hovorí odborník na strelné zbrane Jaroslav Kuracina. „Garantujem vám, že nenájdete jediného psychológa, ktorý by vám podpísal, že ním vyšetrený človek o týždeň nič nespácha. Nič také sa totiž s určitosťou povedať nedá. Psychotesty sú bohapustým šikanovaním, ktoré si vydupala psychologická loby. Tu ide o peniaze, o nič iné. Drvivá väčšina psychiatrov, ktorí tieto testy robia, sú súkromníci a za jedno vyšetrenie berú od šesťdesiat do sto eur. Podľa mňa strelné zbrane zbytočne démonizujeme. V štatistikách vedú ako vražedné nástroje najprv kuchynské nože, potom sekery, roxorové tyče a až za nimi sú strelné zbrane. Zakážeme teda používať nože? Asi nie. Problémom nie sú zbrane. Chybu treba hľadať niekde inde.“

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].