Šesťkrát trestaný Drag tvrdí, že za prácu v Policajnom zbore dostával okrem mesačného platu aj odmeny v hodnote státisícov korún.

Kryjú kriminálnika policajti? Z vyšetrovacieho spisu zmizol dokument

V ostro sledovanej kauze sa už rok nepojednáva, zo spisu záhadne zmizol závažný dokument.

Kriminálnik Jozef Drag, tentoraz obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu podvodu, vypovedal o okolnostiach tejto trestnej činnosti na Okresnom súde Bratislava I.

Na verejnom pojednávaní, teda aj za prítomnosti novinárov, hovoril o tom, ako sa on, šesťkrát trestaný človek, stal zamestnancom ministerstva vnútra, ako s požehnaním odboru zvláštnych operatívnych činností Policajného zboru SR okrádal ľudí o ich majetok, o byty a takto nakradnuté peniaze potom odovzdával svojim nadriadeným. So zrejmou znalosťou veci pri tom hovoril o utajenom policajnom oddelení, o ktorom verejnosť, ba ani veľká časť advokátskej obce nemala dovtedy ani potuchy.

Dragova výpoveď verejnosť šokovala, všetci čakali, čo sa bude ďalej diať. A veruže sa dejú veci! Zápisnica zo spomínanej výpovede Jozefa Draga zmizla. Niet jej. Podľa súdneho spisu, akoby Drag na verejnom pojednávaní ani ústa neotvoril.

Dragova výpoveď: Zo súdneho spisu zmizla. Foto: archív

Z kriminálnika policajt

„Ani Generálna prokuratúra, ani ja ako Dragov obhajca zápisnicu z jeho výpovede na súde nemáme,“ hovorí advokát Peter Agalarev. „Z toho vyplýva, že sa tam deje niečo, čo nie je v poriadku. A to sa zatiaľ vyjadrujem veľmi jemne. Ja si dokonca myslím, že zápisnica nikdy neexistovala. Dragovu výpoveď na pojednávaní nenahrávali ani ju nezaznamenávala zapisovateľka. Drag ju čítal a v písomnej podobe ju potom súdu odovzdal. Lenže v spise nie je, to vám vravím zaručene, lebo som bol doň opakovane nahliadnuť. Mám podozrenie, že Dragovu výpoveď zo súdu nejakým spôsobom získali policajti.“

Poplach v najvrchnejších zložkách polície by mal byť logickým vyústením Dragovej verejnej výpovede, aj keď celkom iným spôsobom, akého sme svedkami.

Jozef Drag, známy skôr ako Dodo Patocs, totiž tvrdí, že od roku 2005 spolupracuje s políciou. Spočiatku len tak, ako mnoho ďalších pešiakov podsvetia, ktorí občas policajtom „donášajú“, a tí zase ako protislužbu privrú oči pri ich prehreškoch proti zákonu. No postupne si Drag mal vybudovať úplne výnimočné postavenie.

Ako vypovedal, v roku 2006 sa na pokyn polície infiltroval do skupiny sýkorovcov, v roku 2007 už za odmenu dostal od ministerstva vnútra byt do osobného vlastníctva a v roku 2008 sa stal policajtom s pravidelným mesačným príjmom. Udiať sa to mohlo len na základe výnimky, podľa ktorej už ministerstvo vnútra môže zamestnať aj osoby v minulosti trestané. Na zakrytie pravej identity dostal Drag krycie meno Jozef Kovačovič so všetkými potrebnými dokladmi a s dátumom narodenia posunutým oproti tomu skutočnému o jedno číslo.

Zeusov človek

Ako príslušník Policajného zboru bol Drag zaradený do odboru zvláštnych operatívnych činností, ktorému v tom čase šéfoval Ľubomír Minich s rovnakým krycím menom, ako mali všetci predošlí riaditelia OZOČ-u, teda Zeus, a kontaktnou osobou bol jeho zástupca Jozef Ligner, alias Charlie.

S Lignerom sa Drag stretával zhruba dvakrát za týždeň v rôznych bytoch ministerstva vnútra. O tom, ako ostražito musel Drag na dohodnuté schôdzky chodiť, svedčia aj esemesky v mobile, ktorý Dragovi policajti neskôr zaistili. V jednej z nich Ligner Dragovi píše: „Choďte po starej ceste smerom na Ilavu. Pred Ilavou na kruhovom doľava na diaľnicu do BA. Po diaľnici sa vráťte na odbočku do Dubnice, na ktorej sa otočte a vráťte sa zase po diaľnici... Tu sa znova otočte...

Urobte na diaľnici kontrolný kolotoč a sledujte si chvost. Vyberte všetko dôležité z auta!“ Hlásenia podával Drag len ústne. Podrobne informoval o činnosti podsvetia, o tom, ako sa všetky zločinecké skupiny - takáčovci, sýkorovci, piťovci - i Hrbáček zapojili do podvodov s nehnuteľnosťami, ale upozorňoval tiež na úniky informácií i dôležitých dokumentov z polície do podsvetia.

Peniaze, ktoré Drag získal ako člen podsvetia, mal odovzdávať priamo svojim nadriadeným a ak zase potreboval financie na svoju predstieranú zločineckú činnosť, na odbore zvláštnych operatívnych činností mu mali uvoľniť peniaze z tých, ktoré im odovzdal ako príjem z trestnej činnosti. Spomínané peniaze držal OZOČ v jednotlivých bytoch a vôbec nešlo o malé sumy.

Drag podľa vlastných slov priniesol svojim nadriadeným len za rok 2008 takmer dva milióny korún! Za záslužnú činnosť Draga jeho šéfovia patrične ohodnocovali. Okrem pravidelného platu, ktorý tiež dostával pekne na ruku, mu vraj vyplácali aj odmeny. Malo ísť o státisíce korún.

Zapreli ho

Koniec tejto skvele platenej práce nastal vo chvíli, keď iné policajné zložky Draga obvinili z rozsiahlej trestnej činnosti a zobrali ho do väzby. Za mrežami Drag spočiatku mlčal, nahováral si, že ide o akýsi omyl a jeho kolegovia z OZOČ-u ho čoskoro dostanú von. Keď pomoc pridlho neprichádzala, začal sa brániť, ako vedel.

Tvrdil, že všetko, čo spáchal, robil ako policajt s požehnaním OZOČ-u, a teda za takto vykonané podvody nemôže byť súdený. Nedošlo mu, že svoje tvrdenia nemá vôbec čím podložiť. Nemal pracovnú zmluvu, nemal výplatné pásky, nemal jediného svedka. A keď minister vnútra Kaliňák oficiálne poprel, že by Drag bol pracovníkom polície, nemal už vlastne žiadnu šancu, aby mu niekto uveril čo i len jediné slovo.

V systéme utajovaných policajných skutočností však šarapatila jedna malá chybička. Zdravotná poisťovňa vydala Dragovmu advokátovi potvrdenie na meno Jozef Kovačovič. Je v ňom jasne uvedené, že muž s týmto menom bol zamestnancom ministerstva vnútra a že od februára 2009 začal za neho vyplácať odvody štát, lebo dotyčného vzali do väzby.

„Predvolajte tohto Jozefa Kovačoviča na súd ako svedka,“ žiadal Drag, pretože si bol istý, že ide len o jeho krycie meno. V tomto spletitom prípade sa zatiaľ ukazuje, že Drag pre políciu skutočne pracoval. Minimálne možno na jeho konto pripísať usvedčovanie takzvanej pozemkovej mafie pred Špecializovaným trestným súdom.

V prípade bytovej mafie je to podľa prokuratúry celkom inak. Drag pôsobil ako riadiaci mozog celej operácie podvodov, ktoré sa reálne udiali, a či už bol policajtom, alebo nie, na veci nič nemení. Kradnúť ľuďom byty a domy polícia nemôže.

Ako Dragovu úlohu v tejto kauze vyhodnotí Okresný súd Bratislava I, sa tak skoro nedozvieme. Pre nečinnosť sudcu musel krajský súd už v lete prepustiť Draga z väzby na slobodu a ani verejné prepieranie tejto chyby neprinútilo sudcu zaoberať sa prípadom. Už to bude rok, čo v kauze prebehlo posledné pojednávanie a ďalšie stále nie je vytýčené. A to sa už o jeho nemohúcnosť zaujímal i predseda súdu, i minister spravodlivosti.

„Nedávno sme od sudcu dostali mailom akúsi ponuku termínov pojednávania na koniec novembra a začiatok decembra, ale v skutočnosti žiadny termín nevytýčil. Myslím si, že ide o čistý alibizmus, aby mohol tvrdiť, že vo veci koná. Lenže už rok nekoná,“ rozčuľuje sa advokát Agalarev. Ako je to so zmiznutou zápisnicou z výpovede obžalovaného Draga, sudca odmieta vysvetliť.

Kam až zájdu?

Oficiálne polícia tvrdila, že všetky podozrenia ohľadne OZOČ-u, ktoré vzišli z Dragovej výpovede - napríklad o disponovaní policajtov s peniazmi z trestnej činnosti -, preverí inšpekcia ministerstva vnútra. Ale kto by už veril, že naozaj existuje snaha odhaliť celú pravdu? V prvom rade by bolo treba prešetriť praktiky bývalého riaditeľa OZOČ-u Ľubomíra Minicha.

No to by sa najprv musel nájsť policajt, ktorý si trúfne kritickým okom pozrieť na poradcu svojho ministra. Lebo Minich, doposiaľ jediný šéf utajeného odboru zvláštnych operatívnych činností, ktorého meno sa prepieralo na verejnosti, sa po (!) tomto škandále stal poradcom ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Za týchto okolností už asi nikto nedá ruku do ohňa za to, že Dragovu výpoveď zo súdneho spisu „nevybrali“ policajti. Alebo je ešte niekto ochotný biť sa do pŕs, že slovenská polícia síce zamestnáva zločincov, ale až takéto praktiky nepoužíva?


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].